سه‌شنبه، فروردین ۱۰، ۱۳۹۵

آیا بحثهای اقتصاد مقاومتی جدید است

آیا بحثهای اقتصاد مقاومتی جدید است
 http://iranscope.blogspot.com/2016/03/blog-post_38.html

روز گذشته آقای احمد تقوایی در گفت و گویی با رضا گوهرزاد مجری برنامه پویش در تلویزیون اندیشه به موضوع اقتصاد مقاومتی پرداخت (1). آقای ایرج مصداقی نیز دیدگاه دیگری در این مورد در میان اپوزیسیون مطرح کرده است (2). امروز هم در برنامه افق نو صدای آمریکا آقایان مجید محمدی و علی علیزاده نظرات خود را در گفت و گو با مسعود سفیری مجری برنامه، بحث کردند (3).
 
بتازگی بحث در مورد اقتصاد مقاومتی در داخل ایران بالا گرفته است. این بحثها دوسال پیش نیز در صدر دیالوگ اقتصادی داخل کشور قرار داشت. مثلاً آقای صادق زیباکلام در آبان ماه 1393 مناظره ای داشت که هنوز هم تحت عنوان "مناظره صادق زیباکلام با عبدالرضا داوری در قایمشهر" در اینترنت قابل دسترسی است و بحثها بر تقابل اقتصاد دولتی و خصوصی متمرکز بود گرچه در آن زمان، اجماعی در میان شرکت کنندگان حاصل شده بود.
 
بنظر می رسد برخی کسانی که امروز در این گفت و گوها شرکت دارند تصور می کنند دولت آقای حسن روحانی قادر به رشد اقتصاد مقاومتی نبوده و اگر مثلاً دولت محمود احمدی نژاد بر سر کار بود، چنین هدفی حاصل می شد. از سوی دیگر مخالفین آنها، اکثراً، هواداران آقای احمدی نژاد را نماد اقتصاد دولتی ارزیابی می کنند که از دید آنها مسؤل همه مصائب حاضر است. البته امروز می دانیم که بسیاری از سرمایه داران خصوصی در دوران آقای احمدی نژاد رشد کردند هرچند لزوماً همان سرمایه داران خصوصی دوران خاتمی و رفسنجانی نبودند؛ اما به هر حال سرمایه خصوصی را نمایندگی می کردند.
 
موضوع مورد بحث امروز تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، فراتر از مسأله مالکیت در اقتصاد، چه دولتی و چه خصوصی است و کشور در حال حاضر در وضعیتی قرار دارد که بهای نفت در بازارهای بین المللی به حدود یک چهارم دوران تحریم ها رسیده و در نتیجه حتی با حذف همه تحریم ها، درآمد نفتی ایران شدیداً کاهش یافته است. تازه همانطور که می دانیم آزمایشات موشکی اخیر بر لغو تحریمها اثر داشته و گفته می شود برهم خوردن سفر امروز آقای روحانی به اطریش نیز به این موضوع مرتبط است. به هر حال تنها درآمد عمده دولت در حال حاضر مبالغی است که در معامله برجام نصیب ایران شده و شاید سؤال فوری این است که چگونه می شود از این دارایی، در صورت وصول کامل در این شرایط، برای سرمایه گذاری سودمند به نفع آینده کشور بهره جست.
 
به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com
دهم فروردین ماه 1395
March 29, 2016
 
پانویس:
 
1. احمد تقوایی: بحثی درباره اقتصاد مقاومتی
http://iranscope.blogspot.com/2016/03/blog-post_76.html
 
2. ایرج مصداقی: بررسی پیام نوروزی خامنه ای و اعترافات او
https://vimeo.com/160407944
 
3. افق نو: آیا آشتی ملی در ایران امکانپذیر است؟
https://www.youtube.com/watch?v=rGwOIGNIHj8
 
 
متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 
 
 
----------------------

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ