شنبه، بهمن ۱۴، ۱۳۹۱

بحث اهميت شيوه تازه استخراج نفت و گاز در کنفرانس امنیتی مونیخ

ارسالی مهدی خانباباتهرانی

خاورميانه از الويت های استراتژيک آمريکا حذف می شود
منبع

کنفرانس امنیتی مونیخ که شبیه کنفرانس اقتصادی داوس در عرصه امنیتی و نظامی است امسال بحث عمده‌ای دارد در باره پیامدهای روی‌آوردن آمریکا به شیوه فراکینگ (استفاده از فشار هیدرولیکی برای شکستن لایه‌های سنگی حاوی گاز و نفت) برای استخراج نفت و گاز خود که تا کنون غیرقابل دسترس بوده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که بهره‌مندی آمریکا از این منابع بزرگ گاز و نفت و بی‌نیازی از انرژی خاورمیانه اثرات شگرفی بر نوع نگاه و حضور این کشور در خاورمیانه بگذارد و معادلات استراتژیک، امنیتی و سیاسی منطقه را به شدت دگرگون کند.

شیوه فراکینگ البته با مخالفت شدید هواداران محیط زیست روبروست، ولی بنا بر برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی، امریکا را ظرف ۵ سال آینده به بزرگترین تولید کننده نفت و گاز جهان بدل و تا ۱۵ سال دیگر از انرژی منطقه خاورمیانه به طور کامل بی‌نیاز می‌کند. و این یعنی کاهش منافع و حضور آمریکا در خاورمیانه، که شاید بیشتر تنها حراست از امنیت اسرائیل به انگیزه اصلی آن بدل شود. ولی به هر صورت خاورمیانه در آستانه تحولات شدیدی در ساختارها و معادلات امنیتی و سیاسی و استراتژیک خود قرار گرفته است. احتمالا سخنرانی جو بایدن در این کنفرانس هم از این مباحث عاری نخواهد بود، و نیز از رویکردهای آمریکا در حل مناقشه هسته‌ای ایران. به خصوص که علی‌اکبر صالحی هم در این کنفرانس حضور دارد.

در باره فعل و انفعالات استراتژیک پرپیامد احتمالی در سال‌های آینده مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ امروز با رادیو سراسری آلمان مصاحبه‌ای کرده که نکات جالبی را مطرح می‌کند.

شمه‌ای از این مصاحبه در لینک زیر به زبان فارسی قابل خواندن است.دوستانی که به زبان آلمانی مسلط هستند از خواندن اصل مصاحبه ضرر نمی‌کنند:
http://www.dradio.de/dlf/sendungen/interview_dlf/1996881
iran#

بايگانی وبلاگ