شنبه، مهر ۱۵، ۱۳۹۱

نرخ بیکاری زنان 2 برابر مردان است

نرخ بیکاری زنان 2 برابر مردان است:نرخ بالای بیکاری زنان جوان علیرغم جذب 60 درصدی در دانشگاه ها
14 مهر 1391
http://www.we-change.org/spip.php?article9981

خبرگزاری وفا: آمارها نشان می دهد امسال 60 درصد ورودی دانشگاه های کشور را دختران به خود تخصیص داده اند و این در حالی است که نرخ بیکاری زنان جوان 15تا 24 ساله بیش از 40درصد است.

نتایج بررسی ها طی سالهای اخیر همواره نشان می دهد که زنان درصد بالایی از ورودی دانشگاه های کشور را به خود تخصیص داده اند، اما علیرغم این تلاش با درهای بسته در بازار کار مواجه می شوند.

مقایسه آمارهای منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران حاکی از آن است که نرخ بیکاری در کشور در سال 1388 معادل 11.9 درصد، سال 1389 معادل 13.5 درصد،سال 1390 برابر با 12.3 درصد و بهار امسال معادل 12.9 درصد بوده است.

نرخ بیکاری مردان در برابر زنان در سال 1388 برابر با 10.8 در مقابل 16.8 ،در سال 1389 برابر با 11.9 در مقابل 20.5، در سال 1390 برابر با 10.5 در مقابل 20.9 و در بهار امسال معادل 11.2 در برابر با 20 درصد بوده است.

به طوری که ارقام یاد شده نشان می دهد همواره نرخ بیکاری زنان حدود 2 برابر نرخ بیکاری مردان است که بی تردید این آمار متاثر از بیکاری زنان جوان است.

نرخ بیکاری زنان جوان 15 تا 24 ساله طی سالهای یاد شده به ترتیب 32.4 ، 41.3 ،42.7 و بهار امسال معادل 39.5 درصد گزارش شده است.

مسئولان حوزه تعاون ،کار و رفاه اجتماعی بارها تاکید کرده اند که رشته های دانشگاهی منطبق با نیازهای بازار کار کشور نیست ، اما علیرغم این گفت و گوها هرساله بخش عمده ای از فارغ التحصیلان دانشگاهی قادر نیستند جذب بازار کار کشور شوند.

بی تردید زنان ایرانی توانسته اند در عرصه های آموزشی توانمندی های بالایی را از خود نشان دهند، اما آیا این عرصه برای آنها کافی بوده است؟

براساس گزارش نیروی کار بهار سال 1391 که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته ، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران معادل 14.3 درصد بوده است .هر چند که برخی کارشناسان حوزه کار بر این اعتقادند که این نرخ نمی تواند منطبق بر واقعیات مشارکت اقتصادی زنان باشد. اما در صورتی که این نرخ را حتی چند درصد هم بالاتر فرض کنیم باز هم شایسته توانمندی های زنان جوان ایرانی نیست.

فراهم کردن عرصه های آموزشی و در مقابل مهیا نبودن بازار کار برای جذب زنان خود می تواند منجر به تضادهایی درون این قشر از زنان شود.

براساس سرشماری سال 1385 بیش از 15 میلیون نفر زن خانه دار بودند که در جمعیت غیر فعال کشور قرار داشتند. همچنین سه میلیون نفر از زنان خانه دار در گروه سنی 15تا 24 سال قرار دارند که رقم بسیار بالایی برای زنان جوان کشور است.

بی تردید بخش وسیعی از زنان جوان که دارای تحصیلات دانشگاهی نیز هستند، به دلیل نبود فرصت های شغلی به جمعیت غیر فعال اقتصادی تبدیل می شوند، نیروی انسانی ارزشمندی که علیرغم توانمندی به کار گرفته نمی شود.

توسعه امری اجتناب ناپذیر است و همه کشورها باید آن را برای اعتلای زندگی مردم جوامع خود طی کنند اما این مهم تنها با بکارگیری سرمایه های انسانی به دور از تفکیک جنسیتی قابل حصول است.

بی تردید نمی توان افقی از توسعه ترسیم کرد، اما ابزارهای رسیدن به آن را نادیده گرفت. زنان بخش ارزنده ای از جمعیت کشور محسوب می شوند و توسعه بدون بکارگیری سرمایه های انسانی، قابل حصول نیست.

آمارها به نوعی بیانگر واقعیت های درون جامعه است و لذا نرخ بیکاری 40 درصدی زنان جوان را باید جدی گرفت.


iran#

بايگانی وبلاگ