دوشنبه، دی ۰۸، ۱۳۹۳

پیشنهاد احداث بنای یادبود برای ستار بهشتی

http://iranscope.blogspot.com/2014/12/blog-post_29.html
پیشنهاد احداث بنای یادبود برای ستار بهشتیدو سال پیش در پی کشته شدن ستار بهشتی ذر زیر شکنجه، بحثی در بلاگ فرادید (1) مطرح شد که  می توان با خشونت پلیس حتی در جمهوری اسلامی مقابله کرد، همانطور که در آمریکا فعالین مدنی این نوع کوششها را دنبال می کنند (2).

آنزمان در میان اپوزیسیون ایران تردید وجود داشت که بتوان خشونت پلیس را در چنین موردی که به قتل زندانی منجر شده بود، به چالش کشید. اما عملاً دیدیم که فشار جنبش مدنی و سیاسی ایران قادر شد این امر را به نتیجه رساند و متهم، جزئیات شکنجه را که به مرگ ستار بهشتی منجر شده بود، در حضور گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، بیان داشت.

درست است که شنیدن اظهارات متهم برای مادر ستار بهشتی بسیار دردناک بود (3). اما اینکه پرونده ستار بهشتی در دادگاه بررسی شد، به رغم آنکه خانم عشقی از حکمی که برای مسؤلین قتل پسرش صادر شد راضی نبود، دستاورد بزرگی برای ایمنی زندانیان در ایران است.

طبق گزارش هرانا، روز گذشته مقامات ایران سحر بهشتی، خواهر ستار بهشتی را احضار کرده اند (4). امیدوارم هم مقامات ایران و هم خانواده ستار بهشتی تلاش کنند در پی تراژدی این پرونده حفظ جان و مراقبت از سلامتی زندانیان را در سرلوحه وظائف پلیس در ایران قرار دهند.

شایسته است بنای یادبودی برای ستار بهشتی ساخته شود تا برای آیندگان یادآور این حقیقت شود که خشونت پلیس نه تنها جان زندانی را به خظر می اندازد بلکه اعتبار پلیس را نیز در میان مردم از بین می برد. چه بسا کسانیکه امروز پلیس هستند خود روزی دگر، زندانی باشند.

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
 
سام قندچي، ناشر و سردبير
ايرانسکوپ
http://www.ghandchi.com  
هشتم دی ماه 1393
December 29, 2014

پانویس:
1. بلاگ فرادید
2. ایمنی زندانیان در گرو مبارزه با خشونت پلیس
http://www.ghandchi.com/729-brutality-iran-prison-guards.htm

 
3. سخنان حماسی و منطقی و شجاعانه ی نرگس محمدی بر مزار ستار بهشتی در دومین سالروز شهادت ستار
https://www.youtube.com/watch?v=hFDMpYEdFqA

4. احضار تلفنی خواهر ستار بهشتی به وزارت اطلاعات
https://hra-news.org/fa/thought-and-expression/b-377


سحر بهشتی، خواهر ستار بهشتی در مراسم تولد برادرش 1
https://www.youtube.com/watch?v=_DIix_Sm5Fg
متون برگزیدهایرانسکوپ#
#iranscope

بايگانی وبلاگ