شنبه، اردیبهشت ۳۰، ۱۳۹۱

جشن زادروز مصدق در منزل كورش زعيم

جشن زادروز مصدق در منزل كورش زعيم
شنبه 19 مه 2012
http://www.hambastegi-iran.org/spip.php?article2028زادروز دکتر محمد مصدق شخصیت ملی بنام ایرانى، بانى ملى شدن نفت ایران و رهبر وطن در سال هاى ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ است که به سال ۱۲۵۸خورشیدى (۱۸۷۹ میلادی) در تهران به دنیا آمد و در ۱۴ اسفند ۱۳۴۵(مارس ۱۹۶۷) فوت شد… دولت مصدق با براندازی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲ ساقط و خود او پس از سه سال زندان تا پایان عمر به حالت تبعید در روستاى احمدآباد ساوجبلاغ (نزدیک کرج) تحت نظر بسر برد. دکتر مصدق تبعید خود در احمد آباد را غیر قانونی اعلام کرده بود زیرا حکم قضایی بر تبعید او وجود نداشت.

دکتر مصدق پیش از نخست وزیری چند دوره نمایندگى تهران در مجلس را بر عهده داشت. وی برای نخستین بار از شهر اصفهان به نمایندگی مجلس انتخاب شده بود. مصدق قبلا هم پست وزارت و سمت استاندار داشت. او در دانشگاه تهران حقوق نیز تدریس می کرد.

۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۵۸ (سه ماه و چند روز پس از انقلاب و در دوران دولت موقت مهدی بازرگان)، ایرانیان صدمین زادروز او را با شکوهى بى سابقه برگزار کردند. دکتر مصدق به آزادى، دموکراسى و استقلال ملى اعتقاد ویژه داشت و عمر خود را وقف مبارزه براى تحقق آنها کرده بود.

از نظر دکتر مصدق، آزادى بیان (که مطبوعات هم مشمول آن مى شوند و نباید دولتی باشند و از دولت کمک مالی دریافت دارند)، آزادى اجتماعات، آزادى تاسیس حزب و اتحادیه و انجمن و هرگونه تشکل، آزادى تعیین محل سکونت و داشتن آزادى و امنیت در آن، آزادى تحصیل و کسب علم و معرفت و آزادى انتخاب شغل (پیشه مشروع و قانونی)، روش زندگانى فردى (روش شرافتمندانه) از حقوق اساسى بشر هستند که لاینفک از انسان باید باشند.

دکتر مصدق بارها گفته بود که آزادى ها به هم ارتباط دارند و اگر آزادى در یک مورد سلب شود، موارد دیگر هم متزلزل و از میان خواهند رفت و یا دست کم کمرنگ خواهند شد.

یاد و خاطرش گرامی بادiran#

بايگانی وبلاگ