یکشنبه، بهمن ۱۶، ۱۳۹۰

انتقاد محمدرضا خاتمی از اصلاح‌طلبان: چرا کار خیابانی و میتینگ نه؟


انتقاد محمدرضا خاتمی از اصلاح‌طلبان: چرا کار خیابانی و میتینگ نه؟
۱۶ بهمن ۱۳۹۰ سهند خوانساری
منبع: خودنويس

محمدرضا خاتمی در آستانه برگزاری انتخابات مجلس در ایران از اصلاح‌طلبان درون حکومت انتقاد کرده و گفته است: خیلی از اصلاح‌طلب‌ها معتقد به کار خیابانی و میتینگ و اینها نیستند، سوال اساسی این است که چرا اصلاح‌طلب‌ها از قدرت اجتماعی خودشان استفاده نمی‌کنند؟

محمدرضا خاتمی، نایب رییس مجلس ششم و یکی از چهره‌های اصلاح‌طلبان در تازه‌ترین اظهارات خود به موضوع انتخابات پیش رو در جمهوری اسلامی پرداخته است.

برادر محمد خاتمی به روزنامه روزگار گفته است: «هنوز هم اصلاح‌طلب‌ها انتخابات را راه می‌دانند، اما انتخابات واقعی را. اگر انتخابات آن حداقل‌ها را داشته باشد، یعنی یک انتخابات آزاد و بدون دخالت مؤثر قدرت باشد، هیچ وقت انتخابات را رها نخواهند کرد. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که باید در دامن جامعه کار کرد که حداقل‌ها تأمین شود. عدم شرکت یا سکوت در انتخابات به این معنی نیست که این شیوه را کنار گذاشته‌اند و می‌خواهند شیوه‌های دیگری را به کار بگیرند. هدفشان هم تأثیرگذاری بر انتخابات نیست، مثلا از واژه تحریم استفاده نکرده‌اند. گفتند که ما شرکت نمی‌کنیم. نبودن اصلاحات در انتخابات خود به خود بر این انتخابات تأثیر می‌گذارد.»

محمدرضا خاتمی تأکید کرده است: «عدم شرکت، ظاهرش یک کار سلبی است اما در منطق سیاسی یک کار سیاسی است.»

وی ادامه داده است: «جریان اصلاح‌طلبی در ایران یک جریان شناخته شده است. جریان‌های تأثیرگذار و شخصیت‌هایش هم مشخص هستند حالا چهار نفر می‌آیند می‌گویند ما اصلاح‌طلب هستیم و می‌خواهیم در انتخابات شرکت کنیم این به معنی حضور جریان اصلاح‌طلبی در انتخابات نیست.»

این عضو حزب مشارکت درباره محمود احمدی‌نژاد گفته است: «من معتقد هستم که احمدی‌نژاد در طول این چند سال کاره‌ای نبوده، دولتش کاره‌ای نبوده، احمدی‌نژاد در طول این چند سال برنامه نداشته، یک حلقه خاص سیاسی نداشته، نیروی اجرایی و کارشناسی نداشته، حتی سازمان بیرونی و حزب نداشته، جمعیت و گروه نداشته، احمدی‌نژاد را احمدی‌نژاد کرده‌اند و اگر احمدی‌نژاد شکست بخورد آنهایی که او را احمدی‌نژاد کرده‌اند باید جوابگو باشند.»

وی همچنین درباره «جریان انحرافی» گفته است: «خیلی راحت بگویم، جریان انحرافی وجود ندارد، جریان انحرافی را خود این دوستان ایجاد کرده‌اند.»

خاتمی در پایان از اصلاح‌طلبان انتقاد کرده و گفته است: «خیلی از اصلاح‌طلب‌ها معتقد به کار خیابانی و میتینگ و اینها نیستند، سوال اساسی این است که چرا اصلاح‌طلب‌ها از قدرت اجتماعی خودشان استفاده نمی‌کنند؟»تکمیلی: روزنامه «روزگار» چند ساعت بعد از انتشار این گفتگو توقیف شد.iran#

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ