پنجشنبه، مرداد ۰۳، ۱۳۹۲

اطلاعیه ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت درگذشت محمود استادمحمد

ارسالی ناجی
اطلاعیه ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت درگذشت محمود استادمحمد

محمود استادمحمد (1329-1392) نمایش¬نامه¬نویس، بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما، روزنامه¬نگار و عضو کانون نویسندگان ایران پس از یک دوره بیماری جانکاه درگذشت. استادمحمد فعالیت تئاتری خود را با بازی در نمایش شهر قصه با همکاری زنده¬یاد بیژن مفید، نمایش¬نامه¬نویس برجسته و متعهد، آغاز کرد و سپس با نمایش آسید کاظم (1350) خوش درخشید و با شب بیست¬ویکم (1357)، آخرین بازی (1378)، دیوان تئاترال (1380)، کافه مک¬ادم (1389)، و ... به کار خود ادامه داد. استادمحمد نمایش¬نامه¬نویسی صاحب¬سبک بود و آثارش جزو بهترین میراث¬های تئاتری این سرزمین به شمار می-رود.
زنده یاد محمود استاد¬محمد در کانون نویسندگان ایران بسیار پیگیر و پرشورو¬حال بود، در همه¬ی مجامع عمومی و جلسات جمع مشورتی کانون فعالانه شرکت داشت و خود را مدافع آزادی بیان و خصم پایدار سانسور و حذف فرهنگی می¬دانست، هرچند هیچ بعید نیست که پاره¬ای سیاه¬اندیشان سانسورچی مطابق معمول او را مصادره کنند و شخصیتی دیگرگونه از او به نمایش درآورند، همان کسانی که خوب می¬دانستند او به هیچ روی توان تهیه¬ی داروهای گران بهای مورد نیازش را ندارد اما کوچک¬ترین گامی برای رفع این مشکل  برنداشتند، درست از آن رو که این هنرمند مستقل را "خودی" نمی-دانستند؛همان کسانی که آرزوی به صحنه بردن نمایشنامه¬ی "آسید کاظم" را برای او ناممکن کردند.
کانون نویسندگان ایران درگذشت این یار وفادار و دیرین خود را به خانواده¬ی او (خاصه دختر نازنین¬اش مانا و خانم آهو خردمند، هنرمند نام¬آور سینما و تلویزیون) و جامعه¬ی فرهنگی مستقل کشور تسلیت می¬گوید و در مراسم بزرگ¬داشت او در کنار خانواده و یاران¬اش خواهد بود.
کانون نویسندگان ایران
3/5/1392

مطلب مرتبط

iran#
iranscope#

بايگانی وبلاگ