چهارشنبه، اردیبهشت ۲۱، ۱۳۹۰

فیروزه خطیبی-کیث ریچارد در نقش پدرعیاش جانی دپ در فیلم تازه «دزدهای دریای کارائیب»


کیث ریچارد در نقش پدرعیاش جانی دپ در فیلم تازه «دزدهای دریای کارائیب»
فیروزه خطیبی
http://www.voanews.com/persian/news/arts/PiratesofCaribian4-2011-5-11-121669824.html


هرچند حضور کیث ریچارد گیتاریست سرشناس و یکی از اعضای گروه معروف «رولینگ استونز» پس از سال ها زندگی درسایه ها و زیاده روی در سکس، مواد مخدر و راک اندرول دروسط خیابان اصلی «دیسنی لند» و حال و هوای خانوادگی آن مناسب به نظر نمی آید اما این شخصیت جنجالی موسیقی راک با شرکت در مراسم گشایش فیلم تازه «دزدهای دریای کارائیب: روی امواج غریب» همه را شگفت زده کرد و در حالی که چشمک می زد به خبرنگاران گفت:«در خواب هم نمی دیدم که یک روز برای کمپانی دیسنی کار کنم. خودمم هنوز در شوک هستم..اما هی..باید بگم تا اینجاش که خیلی خوش گذشته!»

کیث ریچاردز نخستین بار در سال ٢٠٠٧ درنقش کوتاهی در یکی دیگراز فیلم های دنباله دار«دزدان دریائی کارائیب» به نام «آخردنیا» ظاهر شد. او در آن فیلم نقش «کاپیتان ویلیام تیگ» پدر ارقه پسری رذل به نام کاپیتان جک اسپارو (با بازی جانی دپ) را ایفا می کرد. کیث ریچاردز دوستی خود با جانی دپ را دوستی «برادران خونی» خوانده است و درفیلم مشخص است که این دو هنگام بازی در نقش این پدر و پسر دزدا دریایی اوقات خوشی را گذرانده اند. ریچاردز درحالی که لبخند شیطنت باری برلب دارد می گوید:«اگر قرار باشد جانی یک کاری را شروع کند من هم بلافاصله، انگار که مویم را آتیش زده باشند اونجا حاضر می شم!»

شنبه گذشته، دیسنی لند برای انجام مراسم گشایش فیلم تازه «دزدان دریایی کارائیب: روی امواج غریب» قرق شده بود. این چهارمین فیلم از سری فیلم های محبوب دزدان دریایی کارائیب است که این بار بدون حضور اورلاندو بلوم، کرا نایتلی، بیل نیگی و جاناتان پرایس به مسیرموفقیت آمیز خود ادامه می دهد.

در این مراسم شش ساعته ، کیث ریچاردز روی فرش قرمز و هم چنین در قسمت های دیگر برنامه به شدت مورد توجه جمعیت بود وهمواره زیر نورافکن قرار داشت.

بیش از ٧٠٠ نفر از هواداران پروپا قرص سری فیلم های «دزدان دریایی کارائیب» نفری ١٠٠٠ دلار برای تماشای نخستین اکران سه بعدی این فیلم تازه پرداخت کردند و در محوطه دیسنی لند در یک سینمای شش طبقه هوای آزاد ضمن خوردن شام به تماشای آن نشستند. پیش از نمایش فیلم گروهی از بازیگران مخصوص دیسنی لند با لباس های دزدان دریائی کارائیب یک برنامه زنده برای حضار اجرا کردند که در آن ملوانان یک چشم با لباس های راه راه و سربندهای رنگارنگ با آهنگ «بیلی جین» مایکل جکسون به رقص پرداختند.

کیث ریچاردز هم در طول برنامه با روی خوش ولبخندی به شیوه «دزدان دریایی» همه مراحل مختلف را تحمل کرد! جانی دپ هم البته با ژست هایی شبیه به «کاپیتان اسپارو» شرکت کنندگان را سرگرم ساخت. ژست هایی که در سال ٢٠٠٣ و در اولین قسمت از سری فیلم های دزدان دریایی کارائیب به نام «نفرین مروارید سیاه» او را به چنان محبوبیتی رساند که تماشاگران شخصیت های اصلی فیلم «اورلاندو بلوم» و «کرا نایتلی» را به کلی فراموش کردند!

کیث ریچاردز در این فیلم تنها دو دقیقه بر روی پرده سینما ظاهر می شود اما درهمین مدت زمان کوتاه یک نفر را می کشد، پسرجلب خود، «اسپارو» را نصیحت می کند و جمله ای می گوید که یکی از خنده آورترین دیالوگ های فیلم محسوب می شود. کیث ریچاردز می گوید:«بازی من اینه..من میام یک چیزی به جانی می گویم و بعد میرم پی کارم.. همین!»

ریچاردز در اطاق سبزی که مخصوص «افراد مهم و سرشناس» است در داخل محوطه «دیسنی لند» می گوید این نوع برنامه ها با کنسرت های رولینگ استونز تفاوت های زیادی دارد:«شما از همین حالا صدای جیغ هواداران فیلم رو می شنوید که تمام روز توی خیابان های اصلی و فرعی منتظر ایستاده اند تا هنرپیشه ها را از نزدیک تماشا کنند.کار فیلم خیلی با کنسرت های ما فرق دارد به خصوص این فیلم که با دوربین های خیلی بزرگ به صورت سه بعدی فیلمبرداری شده. برای من خیلی جالبه ببینم این کارها چطوری انجام میشه. یعنی دوست دارم از مسائل تکنیکی مطلع بشم. خوب من اصولا کارزیادی هم انجام نمیدم.صبح زود میرم سر فیلمبرداری . توی اطاق گریم می نشینم. بعضی وقت ها کنار یک نفر دیگه که دارند پوست سوسمار به سرو صورتش می چسبانند! بعداز گریم هم یک مدت زیادی معطل می شیم چون این جور گریم ها خیلی طول میکشه. اینا همه برای دودقیقه فیلمه اما واقعا حال و هوای جالبی داره.»

راب مارشال، کارگردان نامزد جایزه اسکار فیلم تازه «دزدان دریایی کارائیب» می گوید از چندروز پیش از آنکه قرار بود کیث ریچارد سرفیلمبرداری حاضرشود بچه ها همه هیجان زده بودند:«کیث یک آدم واقعا استثنائیه. او به سادگی خودشه و برای من افتخاری بود که بتونم باهاش کارکنم.»

مارشال که جانشین «گور وربینسکی» کارگردان سه فیلم قبلی «دزدان دریائی کارائیب» شده است و همان تنها خط دیالوگ کیث ریچاردز را هم شخصا برای اونوشته است می گوید: «چون بیشتر صحنه های داخلی فیلم در لندن فیلمبرداری می شد، همکاران انگلیسی با آمدن کیث ریچارد به محل فیلمبرداری به شدت احساساتی شده بودند. من هم که مطمئن نبودم عکس العمل او نسبت به جمله ای که برایش درنظر گرفته ایم چیست با کمی تردید با او روبرو شدم . اما کیث آدم خیلی جالب، با مزه و با ذوقیه. وقتی بهش گفتم درفیلم بازی جالبی ارائه داده به شوخی به من گفت : به ..باید هملت ام رو ببینی!»

مارشال ضمن این گفتگو به خبرنگاران گفت علیرغم شایعات مبنی بر این اصل که سوابق تاریک استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی که با نام «کیث ریچاردز» درطول سال ها پیوند خورده موجب خواهد شد که روسای کمپانی دیسنی بخش مربوط به او را از فیلم تازه «دزدان دریائی کارائیب» حذف کنند، استودیو هرگز چنین خیالی نداشته است و برای رضایت خاطر ستاره اصلی فیلم «جانی دپ» هم که شده هرگز دست به چنین عملی نمی زده است:«این بار نه تنها نقش کیث ریچارد از قبل درفیلمنامه گنجانده شده بلکه این نقش لبخند فراموش نشدنی هم برلب تماشاگر می آورد.»

کیث ریچارد به تازگی با نوشتن کتاب خاطرات و زندگینامه ای به نام «زندگی» که شرکت انتشاراتی «لیتل براون اند کامپانی» مبلغ ٧ میلیون دلار برای خریداری حقوق آن به «ریچاردز» پرداخت کرده است به شایعاتی که در طول سال ها در اطراف او جریان داشته رنگ تازه ای داده است. او نه تنها در این کتاب چیزی را نفی نکرده است بلکه با جزئیاتی کامل تر در بسیاری موارد این مسائل را توجیه و تفسیرکرده است. ریچاردز می گوید:«من هرگز فکر نمی کردم منتقدین تا این حد از این کتاب استقبال کنند و این همه نقد مثبت درباره آن بنویسند.»

درهرحال درمراسم گشایش فیلم تازه «دزدان دریائی کارائیب: روی امواج غریب» کیث ریچاردز بخاطر بازی در نقش یک دزد دریائی عیاش و هرزه از قدم برداشتن برروی فرش قرمز در محوطه دیسنی لند محروم نشد. درعوض او به خبرنگاران گفت:«من نمیدونم شماها درباره من چی شنیده اید اما من قبلا هم اینجا بوده ام و بچه هایم را برای گردش به دیسنی لند آورده ام.» البته بچه های کیت ریچاردز مارلون٤٢ ساله و آنجلا ٣٩ ساله هستند که در دهه شصت میلادی به همراه پدر معروف خود به دیسنی لند آمدند.

کیث ریچاردزمی گوید:« این ها هیچکدام مهم نیست…مهم این است که بچه ها و جوون های امروزی من را به نام کاپیتان تیگ و پدر اسپارو می شناسند!»
iran#

بايگانی وبلاگ