دوشنبه، اردیبهشت ۱۲، ۱۳۹۰

فیروزه خطیبی-اعلام خبر مرگ بن لادن توسط اوباما، پرتماشاگرترین واقعه تاریخ تلویزیون آمریکا


اعلام خبر مرگ بن لادن توسط اوباما، پرتماشاگرترین واقعه تاریخ تلویزیون آمریکا
فیروزه خطیبی
http://www.voanews.com/persian/news/arts/OsamadeathBignewsonTV-2011-5-2-121100474.html

برای اولین و احتمالا آخرین بار در تاریخ تلویزیون آمریکا، اعلام خبرکشته شدن بن لادن که یکشنبه شب توسط پرزیدنت باراک اوباما اعلام شد تبدیل به پرتماشاگرترین واقعه تلویزیونی در این کشور شد.

تلویزیون، همان رسانه ای که یک دهه پیش فجایع دهشتناک و تغییردهنده حملات تروریستی و فروپاشی ساختمان های مرکز تجارت نیویورک در روز ١١ سپتامبر ٢٠٠١ به نمایش گذاشت، این بار خبر کشته شدن مغزمتفکر این حملات ، اوسامه بن لادن را به ما می داد که در شهرکوچکی در حومه پایتخت پاکستان توسط قوای نظامی آمریکا کشته شد.

کمی بعد به محض اطلاع رسانه ها از این خبر که پرزیدنت اوباما به زودی شخصا خبرکشته شدن بن لادن را تائید واعلام خواهد کرد، درحدود ساعت هفت و نیم بعداز ظهر به وقت غرب آمریکا، تمامی برنامه های عادی قطع شد و خبرخوانان و گزارشگران درشرایطی شگفت زده و سرشار از احساسات از این خبر به پخش اخبار رسیده پرداختند. لارا لوگان، گزارشگر شبکه تلویزیونی «سی بی اس» که از زمان حضور درشورش های اخیر در مصر و جایی که او مورد تهاجم ضدانقلابیون قرارگرفته بود تا کنون دربرنامه های خبری شرکت نکرده بود به استودیوی محل کار خود آمد.

پرزیدنت اوباما درساعت هشت و سی و پنج دقیقه به وقت غرب آمریکا سخنان خود را آغاز کرد:«من به مردم آمریکا و مردم جهان گزارش می دهم که ایالات متحده با انجام یک سری عملیات توانست بن لادن، رهبر القاعده ، مردی که مسئول کشته شدن هزاران تن از زنان، مردان و کودکان بی گناه بوده است را به قتل برساند.»

رئیس جمهورآمریکا سپس با مروری بر وقایع یازدهم سپتامبر، به مردم آمریکا یادآورد شد که چگونه در آن زمان باوجود دردهایی که وجود یکایک آنان را فراگرفته بود با یکدیگر هم بستگی عمیقی پیدا کردند.

این سخنرانی هرچند درظاهر به سادگی یادآور و مرورکننده وقایع دهسال گذشته در رابطه با حملات تروریستی یازدهم سپتامبر بود، اما در عین حال پیام های دقیق و تفکربرانگیزی به همراه داشت:«هرچند دولت پاکستان در این راه کمک دهنده بوده است اما این یک ماموریت آمریکایی بود که به دقت در طول ماه های گذشته طراحی و برنامه ریزی شده بود». به این صورت میلیون ها تماشاگرتلویزیونی درسراسر آمریکا و جهان به این واقعیت پی بردند که دستگیری و یا کشته شدن «اوسامه بن لادن» دربرنامه های سیاسی پرزیدنت اوباما از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. هم چنین تماشاگران از سخنان رئیس جمهور به این نتیجه رسیدند که کشته شدن «بن لادن» به معنی پایان کار در مبارزه با تروریسم نیست. موضوعی که باراک اوباما از طریق آن به صورتی غیرمستقیم، جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا را نیز در پیروزی خود شریک شمرد.

این سخنرانی پرتماشاگر با این سخنان که «من یک باردیگر تاکید می کنم که ایالات متحده هرگز با اسلام در جنگ نبوده و نخواهد بود» به پایان رسید اما به مدت یک ساعت پس از این نطق کوتاه توسط پرزیدنت باراک اوباما، اخبار در رابطه با مسئله کشته شدن بن لادن به ویژه مسئله اهمیت تاریخی این روز ادامه پیدا کرد وخبرگزاران و مفسران به بحث و بررسی در اطراف آن پرداختند.

با گردهم آیی مردم در مقابل کاخ سفید و درمحل وقوع فاجعه تروریستی یازدهم سپتامبر در نیویورک، تنها دقایقی پس از پایان سخنان رئیس جمهور، برخی از مفسران خبری این واقعه را با فروپاشی دیوار برلین مقایسه کردند. بعضی دیگر با اشاره به طبیعت انتقامجویانه اعضای گروه القاعده به تماشاگران هشدار دادند که این واقعه پایان راه نیست و باید در انتظار وقایع پیش بینی نشده دیگری نیز بود.

اما واقعه کشته شدن بن لادن پس از اخبار مربوط به گردبادهای کشنده در شهرهای مرکزی آمریکا، ماجرای انتشارشناسنامه پرزیدنت اوباما در نشریات و رسانه ها و چند روز پیاپی دنبال کردن وقایع آرامش بخش «ازدواج سلطنتی» ویل و کیت ناگهان همه چیز را عوض کرد. خبری که پس از مدت ها انتشار اخبار مربوط به جنگ های سه گانه در افغانستان، عراق و این روزها لیبی و شرایط وخیم اقتصادی چند سال گذشته ، خورشیدی بود که ناگهان و بی هیچ پیش درآمدی طلوع می کرد. واقعه ای که پس از مدت ها زمینه را هموار کرد تا رئیس جمهور آمریکا بتواند بگوید:«ما با تمام قوا از شهروندان خود دفاع می کنیم…آمریکا می تواند و قادر است و این ها همه تنها به خاطر ثروت و قدرت نیست.»

به این صورت علیرغم بالابردن شدت هشدارهای تروریستی در فرودگاه های لس آنجلس و سن فرانسیسکو، برای بسیاری از مردم غرب آمریکا امروز، دوشنبه دوم ماه مه ..روز زیبایی بود.

iran#

بايگانی وبلاگ