پنجشنبه، تیر ۱۱، ۱۳۹۴

آیا حمایت از حقوق همجنسگرایان نفی اسلام است

آیا حمایت از حقوق همجنسگرایان نفی اسلام است
http://iranscope.blogspot.com/2015/07/blog-post_2.html

به تازگی پس از تأیید حق ازدواج با همجنس در دیوان عالی آمریکا و طرح بحث در شبکه های اجتماعی، نام یکی از هنرمندان ایران بعنوان مدافع این حق شایع شد و بعد آن فرد اطلاعیه ای در تکذیب شایعات صادر کرد و حمایت خود را از سنت پیامبر اسلام اعلام کرد. تا آنجا که به بحث تصمیم تاریخی مردم و دولت آمریکا در مورد حقوق همجنسگرایان و واکنش جنبش سیاسی و مدنی ایران مربوط می شود، مفصل بحث شده است (1).
 
اما در ارتباط با مسأله مذهب باید گفت که حمایت از حقوق دگرباشان به معنی نفی هیچ مذهبی از جمله اسلام نیست. بحث در اینجا حقوق شهروندی مساوی است؛ همانگونه که اهل سنت باید از حقوق مساوی با شیعیان برخوردار باشند. حالا ممکن است از دیدگاه تشیع، اهل سنت دستور پیامبر در غدیر خم را زیر پا گذاشته باشند و چنین کاری شاید از نظر مذهب شیعه مستوجب عقوبتی باشد اما تا آنجا که به حقوق شهروندی مربوط است کسی فکر نمی کند که اهل تسنن نباید حقوق مساوی با شیعیان در ایران داشته باشند.
 
بحث حقوق مساوی شهروندی در ارتباط با دولت است. در همین آمریکا نیز بسیاری از مقامات عالی کشور از جمله رییس جمهور اعتقاد به مذهب مشخصی دارند که با همجنسگرایی مسأله دارد. کسانیکه مسؤلیت دولت را بر عهده دارند در هر جامعه ای لازم است اجازه ندهند دیدگاه مذهبی شان باعث شود با بخشی از جامعه بعنوان شهروند درجه دوم رفتار کنند. این حرف در مورد حقوق دگرباشان و زنان همانقدر مطرح است که در مورد حقوق اقلیت های مذهبی نظیر بهاییان (2).
 
در آمریکا دو قرن تبعیض نژادی علیه سیاهان وجود داشت که زخمگاه آن هنوز بر چهره جامعه دیده می شود. اگر با آن تبعیض نژادی مبارزه نشده بود امروز هم که جمعیت مسلمان در آمریکا زیاد شده ممکن بود تبعیض مذهبی علیه مسلمانان برقرار شود. در واقع حمایت از حقوق شهروندی هر بخشی از جامعه، حمایت از حقوق شهروندی خود است چرا که ممکن است فردا ما در زمانی دیگر و جایی دیگر در اقلیت باشیم. وقتی کسانی مسؤلیت اداره جامعه را بر عهده می گیرند بسیار لازم است که بر حق مساوی شهروندان تأکید کنند وگرنه قبول یک تبعیض، دومی را آسان تر می کند. داعش بتازگی کودکانی را اعدام کرده است که "جرائم" آنها روزه خواری، دگرباشی، جادوگری یا اعتقاد به تشیع است (3).
 
 
به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
 
سام قندچی، ناشر و سردبير ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com 
یازدهم تیر ماه 1394
July 2, 2015
 
پانویس:
 
1. تصمیم تاریخی آمریکا درباره همجنسگرایان و اپوزیسیون ایران
http://www.ghandchi.com/949-gays-iranian-opposition.htm
 
2. برای حقوق بهاییان ایران چه کار می شود کرد؟
http://www.ghandchi.com/930-bahai-rights.htm
 
3. 74children executed by ISIS for 'crimes' that include refusal to fast, report says
http://www.foxnews.com/world/2015/07/02/isis-executioners-spare-no-one-killing-74-children-for-crimes-including-not /
 
 
 
 
متون برگزیده

 

ایرانسکوپ#
#iranscope

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ