یکشنبه، تیر ۲۸، ۱۳۹۴

فقدان روابط دیپلماتیک با آمریکا فقط به ضرر مردم ایران است

فقدان روابط دیپلماتیک با آمریکا فقط به ضرر مردم ایران است
http://iranscope.blogspot.com/2015/07/blog-post_88.html

روز گذشته آیت الله خامنه ای نظر خود را در مورد روابط با آمریکا اعلام کرد (1). شخصیت های اپوزیسیون نیز نظر خود را در مورد این بحث اعلام کردند (2).
 
سی و اندی سال است که سفارت های ایران و آمریکا در کشورهای یکدیگر تعطیل شده و این فقدان وجود سفارت تنها به مردم ایران ضرر زده که نمی توانند راحت ویزا بگیرند و به آمریکا سفر کنند و بالعکس، وگرنه دولت ایران همه این سالها مشکلی در داشتن رابطه با آمریکا نداشته و حتی دو کشور با یکدیگر برای ساقط کردن دولت طالبان در افغانستان و دولت صدام در عراق همکاری کردند.
 
در نتیجه آوردن مثال چمبرلین و تصور باز کردن سفارت آمریکا در تهران بعنوان استمالت از دولت ایران تحلیلی کاملاً نادرست است. مورد مشابه نیز نیم قرن روابط دیپلماتیک آمریکا و کوبا بود که بازنده فقط مردم کوبا بودند و نه دولت آن کشور. مقاله آقای جفری سکس در این رابطه بسیار خواندنی است (3).
 
امیدوارم در مورد موضوع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا شخصیتهای مختلف اپوزیسیون روشن موضع بگیرند چرا که از زمان گروگانگیری در سفارت آمریکا تا به امروز متأسفانه اتحادی در اپوزیسیون برای تلاش جهت رفع این فقدان مناسبات شکل نگرفته و ضررش هم فقط برای مردم ایران بوده، چه کسی خواهان دوام جمهوری اسلامی باشد و چه خواستار پایان دادن به آن.
 
به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
 
سام قندچی، ناشر و سردبير ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com 
بیست و نهم تیر ماه 1394
July 19, 2015
 
پانویس:
 
1. سخنان آیت الله خامنه ای در مراسم عید فطر
https://www.youtube.com/watch?v=g7WR87-Eq7g
 
2. مهندس حشمت طبرزدی: خامنه ای تلاش بیهوده می کند
http://iranscope.blogspot.com/2015/07/blog-post_19.html
 
 
 
 
متون برگزیده

 
ایرانسکوپ#
#iranscope

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ