پنجشنبه، تیر ۱۸، ۱۳۹۴

یادداشت محمد امینی درباره ادامه بحث فتح تهران و فرار محمد علی شاه

یادداشت محمد امینی درباره ادامه بحث فتح تهران و فرار محمد علی شاه
http://iranscope.blogspot.com/2015/07/blog-post_9.html

دوست عزیز آقای محمد امینی بحث هفته گذشته خود را در مورد فتح تهران و فرار محمد علیشاه در روز هشتم جولای 2015 در تلویزیون اندیشه، ادامه داده اند. برای مشاهده ادامه بحث لطفاً در ویدیو زیر به دقیقه 31:00 مراجعه کنید:

همانطور که در یادداشتی در هفته پیش یادآور شدم این بحث اهمیت بسیار زیادی در تاریخ معاصر ایران دارد چرا که جنبش مردمی توانست استبدادی را که در پی انقلاب مشروطه سر برآورده بود، شکست دهد و برای باری دیگر دموکراسی را در کشور برقرار کند. در چند مورد مشابه در صد سال اخیر در تلاشهایی مشابه، نه استبداد بلکه جنبش مردمی، شکست خورده است. آقای امینی در ادامه بحث خود توضیح می دهند که چرا ایلات توانسته اند نقشی دوگانه در آن مقطع تاریخی در تطور مدرنیسم ایفا کنند و چرا در دوران فتح تهران نقشی مثبت در بازگرداندن دموکراسی مردمی و تداوم رشد مدرنیسم، رقم زده اند. همچنین عملکرد دادگاه های مردمی را پس از فتح تهران توضیح داده اند که بسیار شنیدنی است. مصاحبه هفته پیشتر آقای امینی نیز در لینک زیر موجود است:

همچنین آقای امینی لطف کرده اند و یادداشت زیر را امروز در مورد این مصاحبه برای اینجانب فرستاده اند که به خوانندگان عزیز تقدیم می شود:
دوست بسیار گرامی، قندچی ارجمند
با سپاس از مهر همیشگی تو، در برنامه این هفته، گفت و گو برسر پیامد فتح تهران را ادامه دادم.
https://vimeo.com/132987033
به راستی پرسش این است که آیا ما شایستگی دستیابی به دموکراسی را داشتیم و یا راهی جز یافتن یک دیکتاتور مصلح نبود؟
هرچه بیشتر می خوانم، بیشتر درمی یابم که نسل مشروطه انسان هایی از سرشت ویژه بودند و اینک، مانندهای ایشان در سپهر سیاسی ایران یافت نمی شود.
با سپاس و مهر
دوست و دوستدارت،
م امینی

 


برنامه برگی از تاریخ محمد امینی به میزبانی حسین مهری دوشنبه ها 6 بعد از ظهر و جهارشنبه ها  12 و نیم صبح
تلویزیون اندیشه
 

برنامه یک کلمه محمد امینی جمعه ها 9 و نیم شب و یکشنبه ها 7 و نیم صبح

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ