سه‌شنبه، دی ۲۱، ۱۳۸۹

مادر محمد اولیایی فرد: فرزندم بیمار است او را ازاد کنید


مادر محمد اولیایی فرد: فرزندم بیمار است او را ازاد کنید
http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/archive/2011/january/11/article/-86e7f314d1.html

زهرا مشهدی فراهانی، مادر محمد اولیایی فرد در مصاحبه با "روز" از وضعیت فرزندش ابراز نگرانی کرد و خواهان آزادی مشروط این حقوقدان و وکیل دادگستری شد.

محمد اولیایی فر، حقوقدان و وکیل دادگستری است که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و مطبوعاتی را بر عهده دارد. او وکیل بهنود شجاعی و تعدادی دیگر از نوجوانان زیر 18 سالی بود که محکوم به اعدام شده اند.آقای اولیایی فربه اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یکسال حبس تعزیری محکوم شده و درحالی از 9 ماه پیش در زندان اوین به سر می برد که عبدالفتاح سلطانی، وکیل آقای اولیایی فرد در 28 مهرماه به "روز" گفته حکم صادره به آقای اولیایی فر و وکلایش ابلاغ نشده است.

پیش از این اخباری مبنی بر بیماری این وکیل دادگستری منتشر شده بود که نگرانی افکار عمومی را در پی داشت.

مادر آقای اولیایی فرد در این زمینه به "روز" می گوید: پسرم به هیچ عنوان وضعیت خوبی ندارد و بسیار مریض است و ما به شدت نگران او هستیم.

خانم مشهدی فراهانی می افزاید: از همسر پسرم و همچنین دخترم تعهد گرفته اند که به هیچ عنوان مصاحبه ای نکنند؛ بعد از این تعهد به پسرم مرخصی 48 ساعته دادند. این مرخصی کوتاه برای دو روز هم تمدید شد و روز سوم او را به زندان بازگرداندند اما متاسفانه این مرخصی همزمان با تعطیلات تهران به خاطر آلودگی هوا بود و ما نتوانستیم در این مدت کوتاه درمان پسرم را پی گیری کنیم. با توجه به اینکه گفته اند غده ای در ریه محمد است واقعا نگران هستیم.

پیش از این شایعاتی در خصوص ابتلای آقای اولیایی فر به بیماری سرطان منتشر شده و همسر این وکیل دادگستری در مصاحبه با "روز" از انتشار این شایعات گلایه کرده بود. از مادر آقای اولیایی فر درباره بیماری فرزندش می پرسم و می گوید: نتیجه آزمایشات را به ما نگفتند و هر چه پی گیری کردیم هیچ جوابی به ما ندادند؛ فقط میدانیم غده ای در ریه پسرم هست و وقتی برای مرخصی آمد وضع روحی اش اصلا خوب نبود، خیلی بی حال بود متاسفانه مشکل تنفسی هم دارد که در زندان تشدید می شود.

او می افزاید: این مرخصی کوتاه جز اینکه من، همسر و فرزند محمد را به شدت به هم ریخت هیچ فایده ای نداشت؛ عملا در این زمان کوتاه نمی توانستیم برای درمان او کاری کنیم و از طرفی در روحیه بچه اش به شدت تاثیر مخربی گذاشته است. بعد از آن هم تقاضای مرخصی کردیم که بتوانیم او راتحت درمان قرار دهیم اما متاسفانه جوابی ندادند و با توجه به اینکه بیشتر از نیمی ازمحکومیت محمد گذشته و او مشمول آزادی مشروط می شود تقاضای آزادی مشروط کردیم و تاکید کردیم که برای ما مساله بیماری محمد خیلی نگران کننده است و به صورت مشروط او را آزاد کنند تا درمان شود اما باز هم جواب ندادند. هر روز به دادستانی و دادگاه می رویم و نامه می نویسیم و... هیچ جوابی نمی گیریم.

خانم مشهدی فراهانی می گوید که بعد از بازگشت پسرش به زندان، موفق به ملاقات حضوری با او نشده اند: حکم دادگاه پسرم که به او و وکیلش ابلاع نشد و نتوانستند تقاضای تجدید نظر کنند و او را به زندان بردند الان 9 ماه است که زندان است و مشمول آزادی مشروط می شود اما نمی گذارند.

مادر آقای اولیایی فرد با اشاره به حرفه فرزندش که وکالت است می گوید: پسر من یک حقوقدان است و در چارچوب قانون از حقوق انسان ها و حقوق زندانیان دفاع میکرد؛ به هیچ دسته و حزب و گروهی هم وابستگی نداشت و سوال من این است که به چه گناهی با او چنین رفتاری می کنند؟ پسر من تنها به دلیل دفاع از حق موکلش، این وضعیت برایش پیش آمده. یک نفر به من که یک مادر هستم بگوید دفاع از حقوق تضییع شده موکلان پسرم، طبق کدام قانون جرم است که او را با بیماری و وضعیت بد جسمانی در زندان نگه میدارند و از حقوق انسانی اش محروم می کنند؟

خانم مشهدی فراهانی اشاره می کند که آقای اولیایی فر بیشتر پرونده هایش را به صورت رایگان وکالت میکرده : شغل پسر من با درد مردم است، با گرفتاری مردم است، خود آقایان هم میدانند که بچه من بی گناه است و کاری جز دفاع از موکلانش نکرده و دارند به او ظلم می کنند.

او ابراز امیدواری میکند هیچ بی گناهی در زندان ها نباشد و همه کسانی که بی گناه در زندان هستند آزاد شوند.

مادر آقای اولیایی فر می گوید: پسر مرا فراموش نکنید او بیمار است و باید تحت درمان قرار بگیرد. او مشمول آزادی مشروط می شود. من نمیدانم چرا با آن بیماری و آن وضعیت بدی که دارد او را همچنان در زندان نگه داشته اند. همین جا می گویم مسئولیت هر اتفاقی برای پسرم با مسئولان امنیتی و قضایی است. پسر من دو سال خط مقدم جبهه بوده، خانواده ما در تمام راهپیمایی های انقلاب شرکت داشته و پدرش سی سال به این مملکت خدمت کرده؛ اکنون این جواب ماست؟ پسر من در جبهه ها برای کشورش جنگید که امروز بیمار در گوشه زندان او را نگهدارند و هر روز وضعیتش بدتر از روز گذشته شود؟

خانم مشهدی فراهانی در پایان از مسئولان میخواهد با ازادی مشروط فرزندش به خاطر بیماری او موافقت کنند تا بیش از این آسیب نبیند و تا دیر نشده درمان شود.


بايگانی وبلاگ