دوشنبه، دی ۲۷، ۱۳۸۹

فيروزه خطيبی-شبکه اجتماعی، ناتالی پورتمن ، سریال «گلی» و کالین فیرث برندگان جوایز اصلی گلدن گلوب


شبکه اجتماعی، ناتالی پورتمن ، سریال «گلی» و کالین فیرث برندگان جوایز اصلی گلدن گلوب
فيروزه خطيبی
http://www.voanews.com/persian/news/arts/GoldenGlobeawards-2011-1-17-113863374.html

فیلم «شبکه اجتماعی» Social Network درباره پیدایش «فیسبوک» با چهار جایزه ، از جمله جایزه بهترین فیلم دراماتیک سال و بهترین کارگردانی درصدر برندگان شصت و هشتمین مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب قرار گرفت.

این جوایز که امسال نیز در هتل بورلی هیلز برگزار می شد از طرف «اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود» Hollywood Foreing Press یا گروه ٨٥ نفری خبرنگارانی که تخصص آن ها درگزارشگری هنری است به بهترین های سینما و تلویزیون اهدا می شود. دست اندرکاران جوایز سینمایی هالیوود معتقدند برندگان جوایز گلدن گلوب شانس بیشتری برای دریافت جوایز اسکارخواهند داشت.

کالین فیرث، بازیگر تئاتر و سینمای بریتانیا برای بازی در نقش اول فیلم «نطق پادشاه» King's Speech درباره مشکل لکنت زبان جورج ششم در دوران جنگ دوم جهانی که دوران رواج محبوبیت نطق های برانگیزنده رادیویی توسط مقام سلطنت بود، جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد سال ٢٠١٠ را از آن خود ساخت و به این صورت یک قدم به امکان برنده شدن در رقابت های اسکار نزدیک تر شد.

ناتالی پورتمن ستاره فیلم درام و ترسناک روانی «قوی سیاه» در نقش رقاص باله ای که با انکار واقعیت ها دچار توهمات وحشت آوری شده است جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر یک نقش دراماتیک را به دست آورد. این جایزه را «مایکل داگلاس» که اخیرا از بستر بیماری سرطان حنجره برخاسته و برای نخستین بار پس از ماه ها در جمع همکاران خود حاضر می شد به او اهدا کرد. پورتمن که در این رده بندی با ستارگانی چون «جودی دنچ» و «نیکول کیدمن» رقابت می کرد، در سخنرانی کوتاهی از «بنجامین میلپید» نامزد خود که در ضمن طراح رقص های فیلم«قوی سیاه» نیز بوده است قدردانی کرد.

جایزه بهترین بازیگرزن در یک نقش کمدی یا موزیکال به «آنت بنینگ» برای ایفای نقش یک زن همجنسگرا در فیلم «بچه ها حالشان خوب است» The Kids Are All Right اهدا شد. رقبای بنینگ در این رده بندی «جولیان موور» هم بازی او در همین فیلم ، «آنجلینا ژولی» برای فیلم «توریست» و «آن هاتووی» برای فیلم «عشق و داروهای مخدر دیگر» بودند.

گلدن گلوب برای آنت بنینگ قلمرویی آشنا محسوب می شود. او یازده سال پیش نیزدر همین رده بندی برای فیلم «زیبای آمریکایی» American Beauty به این جایزه دست یافت. بنینگ در سخنرانی دریافت جایزه خود از همسرش وارن بیتی که درسال ١٩٦٢ جایزه گلدن گلوب «استعداد آینده سینما» را دریافت کرده بود تجلیل کرد. جایزه گلدن گلوب توسط «رابرت داونی جونیور» به آنت بنینگ اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر نقش اول یک فیلم کمدی به «پل جیاماتی» برای ایفای نقش اول «نسخه بارنی» Barney's Version اهدا شد که در این رده بندی با بازیگران دیگری چون «جانی دپ» برای دو فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» و «توریست» رقابت می کرد.

کریستیان بیل بازیگر انگلیسی تبار هالیوود جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل را برای بازی در فیلم «مشت زن» به دست آورد. بیل در سخنرانی پس از دریافت جایزه خود از «مارک والدبرگ» دیگر بازیگر این فیلم و یکی از تهیه کنندگان آن سپاسگزاری کرد و او را یک جنگنده واقعی خواند که با پشتکاری کم نظیرامکانات ساختن این فیلم را فراهم ساخت. کریستیان بیل در این رده بندی با بازیگران برجسته دیگری چون «جفری راش» بازیگراسترالیائی تبار فیلم «نطق پادشاه» و «مایکل داگلاس» بازیگر فیلم «وال استریت: پول هرگز نمی خوابد» رقابت داشت.

کیتی سگال، بازیگر قدیمی سریال های تلویزیونی جایزه بهترین بازیگر زن یک سریال درام را برای ایفای نقش در فیلم تلویزیونی «پسران آنارشیست» دریافت کرد.

کریس کولفر ٢٠ ساله جایزه بهترین بازیگر یک سریال تلویزیونی کمدی یا موزیکال را برای بازی در «گلی» Glee از آن خود ساخت.

استیو بوشمی بازیگر قدیمی فیلم های برجسته ای چون «فارگو» ازساخته های برادران کوئن جایزه بهترین بازیگر یک سریال تلویزیونی را برای ایفای نقش در «امپراطوری اسکله چوبی» Boardwalk Empire با طرحی از «مارتین اسکورسیزیز»از آن خود ساخت. این فیلم هم چنین توانست برنده جایزه بهترین سریال دنباله دار تلویزیونی در رده بندی دراما شود.

فیلم تلویزیونی «کارلوس» Carlos درباره یک سرکرده گروه های تروریستی مارکسیستی بین المللی که در دهه هفتاد و هشتاد میلادی دراروپا دست به عملیات تروریستی و آدم ربایی می زد برنده بهترین فیلم دراماتیک تلویزیونی سال ٢٠١٠ شد. این فیلم که توسط تلویزیون فرانسه تهیه شده از طریق شبکه تلویزیونی ساندنس در آمریکا پخش شد و توانست سریال جنگی «پاسفیک» را در این رده بندی شکست دهد.

«آل پاچینو» بازیگر سرشناس تئاتر و سینمای آمریکا جایزه بهترین بازیگر اول مرد برای یک فیلم تلویزیونی را برای ایفای نقش دکتر مرگ – جک کیورکیان – در فیلم «شما جک را نمی شناسید» از دست جفری راش و تیلدا سوینتن دریافت کرد. این پانزدهمین نامزدی آل پاچینو برای دریافت جوایز گلدن گلوب محسوب می شد که درطول سال ها چهار بار دیگر نیز این جایزه را از آن خود ساخته است.

جایزه بهترین بازیگرنقش اول زن در یک فیلم تلویزیونی به «کلر دینز» برای بازی در فیلم «تمپل گراندین» درباره زن دانشمندی که به بیماری اوتیسم مبتلاست اهدا شد. این دومین بار است که کلر دینز جایزه گلدن گلوب را به دست می آورد.

بهترین فیلمنامه جوایزه گلدن گلوب امسال به آرون سورکین برای نوشتن فیلمنامه«شبکه اجتماعی» رسید و «جین لینچ» از سریال موفق «گلی» جایزه بهترین بازیگر نقش دوم یک سریال کمدی را به دست آورد.

اولیویا وایلد و رابرت پاتینسون جایزه بهترین فیلم خارجی سال گلدن گلوب را به فیلم«دریک دنیای بهتر» In A Better World محصول کشور دانمارک اهدا کردند.

جایزه سسیل ب دومیل برای یک عمر دست آوردهای هنری به «رابرت دونیرو» اهدا شد که دریک سخنرانی طنزآلود از اینکه اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود HFPA از بردن نام فیلم تازه او «فاکرهای کوچک» عمدا یا سهوا خودداری کرده است گله کرد.

درمراسم امسال اهدای جوایز گلدن گلوب، ریکی جرویس کمدین انگلیسی برای دومین سال پیاپی مجری این برنامه بود. او برخلاف شیوه های دوستانه رایج در مراسم اهدای جوایز سینمایی هالیوود به شوخی هایی گزنده و گاه حتی شوک آوری با چهره های سرشناس و با نفوذ این شهر پرداخت. او «شر» را که اخیرا با فیلم «برلسک» Burlesque به عالم سینما بازگشته است یک «هنرمند متعلق به خانه سالمندان» نامید و فیلم تازه «جانی دپ» و «آنجلینا ژولی» به نام «توریست» را «خسته کننده با شخصیت هایی کاغذی» خواند. جرویس «اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود» را هم به شوخی متهم به گرفتن رشوه از فیلمسازان برنده جایزه کرد.

بايگانی وبلاگ