یکشنبه، شهریور ۲۸، ۱۳۸۹

واترگيت در جمهوری اسلامی ايران


یکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۸۹
اطلاعات تازه در خصوص گزارش شورایعالی امنیت ملی
شنود فعالین سیاسی و متن بازجویی زندانیان
فرشته قاضی
f.ghazi(at)roozonline.com

http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article////107/-09f2185977.html

در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی و رسانه های حکومتی در خصوص افشای گزارشی که با همکاری کارشناسان عالي وزارت اطلاعات، نيروي انتظامي و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در کمیته بررسی شورای عالی امنیت ملی تهیه و به مقامات ارشد نظام ارائه شده، سکوت اختیار کرده اند، "روز" به اطلاعات تازه ای در خصوص این سند دست یافت.

براساس اطلاعات "روز" این گزارش 110 صفحه ای که بخش هایی از آن را سردار مشفق در پاییز سال گذشته طی یک سخنرانی در مشهد مطرح کرده بود، همزمان با پایان بازجویی زندانیان سیاسی در بند 2 الف سپاه در اسفند سال گذشته، به شورای عالی امنیت ملی ارائه شده است.در آن زمان بسیاری از فعالان سیاسی و مطبوعاتی که نامشان در این گزارش آمده در بند 2 الف سپاه زندانی بوده اند.

از سوی دیگر اخبار رسیده به"روز" حاکیست تهیه این گزارش که عنوان "بررسی، تجزیه و تحلیل ساختار و سازمان فتنه 88" را دارد، مرداد سال گذشته و به درخواست محمود احمدی نژاد در دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسیده است.این تاریخ از آن جهت اهمیت دارد که محمود احمدی نژاد در مرداد سال گذشته، وتنها چهار روز مانده به پایان فعالیت دولت نهم و همزمان با ناآرامی‌های خرداد ماه، محسنی اژه ای را از وزارت اطلاعات برکنار کرد.

پس از آن در حالیکه گزارش ها حاکی از اختلافات وزیر وقت اطلاعات با محمود احمدی نژاد در خصوص اسفندیاررحیم مشایی بود، از یک سو علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی احمدی نژاد، علت برکناری محسنی اژه ای را ناکارآمدی او عنوان کرد؛ و از سوی دیگر برخی منابع خبر دادند که اختلافات اژه ای با رئیس دولت فراتر از مساله مشایی است. اختلافاتی که با این سخن احمدی نژاد نمود بیرونی پیداکرد: "اگر وزارت اطلاعات ماموریتش را درست انجام می داد این آسیب ها را در سطح خیابان نداشتیم."

سند "بررسي و تجزيه و تحليل ساختار و سازمان فتنه اخير" که به نوشته تهیه کنندگان آن "حاصل جلسات متعدد كارشناسان با حضور مسئولين و كارشناسان عالي وزارت اطلاعات، نيروي انتظامي و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي" بود كه "بنا بر تصويب دبيرخانه شورايعالي امنيت ملي" انجام شده روز 5 شنبه در روز و اندکی پس از آن در سایت نوروز درج شد. در این سند که هاشمی رفسنجانی به عنوان رهبر سازمان فتنه معرفی شده و سید محمد خاتمی، موسوی خوئینی ها و میرحسین موسوی، در رده بعدی قرار دارند، از "جريان ازقبل طراحي شده سياسي براي تغيير مديريت اجرايي كشور وتغيير در برخي اصول و مباني نظام با خروج از قانون وعبور از حكم رهبري با بكارگيري ظرفيت هاي داخلي وخارجي از جمله ايجاد اغتشاش" به عنوان "فرضيه اقتباس شده ازحوادث اخير" یاد شده است.

اما این فرضیه توسط کارشناسان عالی وزارت اطلاعات، سپاه و نیروی انتظامی چگونه اقتباس شده و اسناد و مدارک اثبات این فرضیه چه بوده است؟ استناد این سند به "شنود، مسائل مطرح شده در بازجویی ها و بولتن وزارت اطلاعات" است که در سطح کلان حکومتی تهیه و به مقامات ارشد نظام ارائه شده است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که مقامات جمهوری اسلامی همواره منکر "شنود" مکالمات شهروندان شده و از سوی دیگر بسیاری از زندانیان سیاسی اعلام کرده اند برای اعتراف گیری تحت فشار های شدید روحی و جسمی بوده اند و لذامطالب اخذ شده در بازجویی ها اعتبار حقوقی و قضایی ندارد.

از سوی دیگر با نگاه به اطلاعاتی که با استناد به بازجویی ها در این گزارش آمده روشن می شود که به طور مثال مصطفی تاج زاده همچنان بر مواضع خود پافشاری کرده و در زندان و اتاق بازجویی نیز خواهان محاکمه آیت الله جنتی شده است.

براساس این سند، سطح شنود ها نه تنها در سال 88 بلکه شنودهای سال 87 نیز مورد استناد قرار گرفته و از جملات کوتاهی که به نقل از هر یک از فعالان سیاسی نقل شده، این نتیجه گیری به عمل آمده که "جریان فتنه" به دنبال "حذف رهبری و ولایت فقیه، حذف احمدی نژاد به هر قیمت، بازگشت به قدرت و طرح محدود و پاسخگو کردن رهبری" بوده است.

در اصل تمامی اسناد و مدارکی که تهیه کنندگان این گزارش، در خصوص جریانی که فتنه می نامند، ارائه داده اند، مسائل مطرح شده در بازجویی های فعالان سیاسی در بند 2 الف سپاه از سویی و تقطیع سخنانی است که توسط شنود از فعالان سیاسی و مطبوعاتی و چهره های شاخص اصلاح طلب به دست آمده است.

متن کامل این بخش از گزارش در پی می آید.

جلسات صبحانه

تاج زاده: با دوستان قديم كه اكثرا سابقه فعاليت در ارشاد داشتيم و از نزديكان آقاي خاتمي بوديم چند سال است كه پنجشنبه ها ماهي يك بار صبحانه دور هم جمع مي شويم. بيشتر بحث هايي صورت مي گرفت كه منجر به پذيرش كانديداتوري آقاي خاتمي باشد مثل فعال شدن مجمع روحانيون، مشاركت وسازمان.

بجز رضا خاتمي ومحمد صدر همه موافق بودند كه آقاي خاتمي تنها كسي است كه مي تواند احمدي نژاد را شكست دهد بعد از انصراف آقاي خاتمي مباحث بيشتر در مورد نحوه تعامل با ستاد موسوي بود.(بازجویی)

ابطحی :جلسات ثابت دیگری بود که هر دو هفته یکبار صبح پنج شنبه در منزل اعضاء تشکیل می شد. این جلسه هم در دو سال گذشته تقریباً همه بحث های آن در مورد انتخابات بوده و پیش از این جلسه مواد بحث در جلسه دوشنبه در حضور آقای خاتمی را بررسی می کردیم و مسیر بحث های آن مثل مسیر بحث های جلسه دوشنبه بود ( بازجویی صفحه 260)بنیاد باران

تاج زاده: آقاي خاتمي حدود يك صد نفر از وزرا و معاونان دوره خودش و نمايندگان احزاب و جمعيت هاي مختلف را براي بحث روي اعلام كانديداتوري خود در دفتر خودش جمع كرد.(بازجویی)

تاج زاده: روزهاي دوشنبه يك هفته در ميان در مورد مسائل داخلي وخارجي با آقاي خاتمي جلسه داريم جلسات سياست داخلي با مسئوليت اقاي امين زاده تشكيل مي شود. جلسات سياست خارجي با مسئوليت دكتر محمد صدر برگزار مي شود در جلسه سياست داخلي در يك سال گذشته مسأله انتخابات مطرح بود كه تبديل به جزوه اي شد آقاي خاتمي دو سوال مطرح كرد يكي اينكه آيا انجام اصلاحات در ايران منوط به حضور در حكومت است يا مي توان بيرون از حكومت اصلاحات را انجام داد دوم اينكه چطور مي توان در حكومت وارد شد اما آلوده حكومت نشد.

ابطحی : [سیدمحمد] خاتمی در ایام کاندیداتوری موسوی چند نوع جلسه ثابت داشت 1- ترکیب حسن آقا [خمینی ] و هاشمی (علی اکبر رفسنجانی ] تصمیمات اصلی را در اینجا می گرفتند. آنجا تصمیم می گرفتند که حتی به موسوی پیشنهاد محور سخنرانی بدهند امکانات مالی را سامان بدهند حرفهاشان را مشترک می کردند.( بازجویی )

ابطحی :جلسات ثابتی که با مرعشی (حسین)، جهانگیری (اسحاقی)، شریعتمداری، یونسی، شریف زادگان، صفدرحسینی داشت که در این جلسات مسئله پشتیبانی های تدارکاتی و سیاست های کلان بحث می شد. مثلاً در این جلسات راههای جذب سرمایه از داخل و خارج برای ستادها و نوع هماهنگی با ستاد اصلی موسوی بحث می شد.( بازجویی)

ابطحی :یک جلسه ثابتی از بیش از 2 سال پیش روزهای دوشنبه از ساعت 5/10 تا ظهر وجود دارد که در این 2 ساله تقریباً همه بحث های آن به انتخابات مربوط بود.( بازجویی صفحه 259)

تاج زاده: روزهاي دوشنبه يك هفته در ميان در مورد مسائل داخلي وخارجي با آقاي خاتمي جلسه داريم جلسات سياست داخلي با مسئوليت اقاي امين زاده تشكيل مي شود. جلسات سياست خارجي با مسئوليت دكتر محمد صدر برگزار مي شود در جلسه سياست داخلي در يك سال گذشته مسأله انتخابات مطرح بود كه تبديل به جزوه اي شد آقاي خاتمي دو سوال مطرح كرد يكي اينكه آيا انجام اصلاحات در ايران منوط به حضور در حكومت است يا مي توان بيرون از حكومت اصلاحات را انجام داد دوم اينكه چطور مي توان در حكومت وارد شد اما آلوده حكومت نشد.

امین زاده: آقای خاتمی یک سری گروههای برنامه ریزی داشت که مستقیما با آقای خاتمی کار می کردند. گروه سیاست خارجی با مسئولیت دکتر صدر و عضویت آقایان صادق خرازی، خوشرو، ظریف و... تشکیل می شد. گروه فرهنگی با محوریت آقای مسجد جامعی، دکتر توفیقی و حاجی مسئولیت جمع آوری نظرات و تدوین برنامه ها در حوزه های فرهنگ، آموزش عا لی و آموزش و پرورش را بر عهده داشتند. آقایان ستاری فر، شرکا و صفدر حسینی نیز گروه اقتصادی بودند که مسئولیت جمع آوری نظرات و تدوین برنامه های اقتصادی آقای خاتمی را بر عهده داشتند.(بازجویی ص 388 )جلسات دفتر مهدی هاشمی

ابطحی : مهدی هاشمی توی این جلسات که روز پنج شنبه در دفترش تشکیل می داد یک روز که ما را دعوت کرده بود و ما رفتیم آنجا گفت که حدود دو ماه نیم بعد از آمدن اوباما بود حدود پنج شش ماه پیش ما به آمریکایی ها پیغام دادیم که البته من نمی دانم چاخان بود یا واقعیت که احتمال واقعی بودنش خیلی زیاد است که تا وقتی رئیس جمهور بعدی نیامده گفتگو با ایران را شروع نکنند. (بازجویی 16/تیر/88)

عطريانفر: حد فاصل نيمه دوم سال 1387اقاي مهدي هاشمي با من مطرح كرد كه اقاي خاتمي معلوم نيست چه زماني اعلام حضور كند و يا اساسا بيايد بهتر است قبل از دقيقه 90 مقدمات اوليه ستاد فرضي آقاي خاتمي را دوستان فراهم كنند. اين نظر منجر شد به برگزاري 5 يا 6 جلسه با تعدادي از علاقه مندان نزديك به خاتمي به دعوت مهدي هاشمي. وي طرح موضوع كرد كه از حالا مقدماتي را صحبت كنيد كه اگر اقاي خاتمي آمدبه ستاد ايشان منتقل كنيد. (بازجویی)

تاج زاده: آقاي امين زاده از تعدادي از دوستان دعوت كرد تا در دفتر مهدي هاشمي در نياوران جلسه اي تشكيل شود مهمترين دليل انتخاب دفتر مهدي هاشمي اين بود كه بتوانند كارگزاران را قانع كنند تا از آقاي خاتمي حمايت كند.اين جلسات با اعلام رسمي نامزدي آقاي خاتمي تعطيل شد.(بازجویی)جلسات دائره المعارف

عطريانفر : آشنايي من با آقاي دكتر بجنوردي از سال 1358 است كه ايشان استاندار اصفهان بود و بعدها به تهران آمدند و دايره المعارف بزرگ اسلامي ايران را بنيان گذاري كرد. مدتي نيز مسئول كتابخانه ملي بود اقاي دكتر محقق داماد را هم از طريق اقاي بجنوردي اشنا شدم چون دكتر محقق داماد عضو هيأت امنا دايره المعارف است سطح ارتباطي من با آقايان بسيار كلي است اقاي بجنوردي معمولا سالي يكبار در دفترشان ديدار مي كنم(بازجویی)تغییر و تحدید قانون اساسی

تاج زاده: انتقادهاي ما به اعضاي شوراي نگهبان به رفتار غير قانوني آقاي جنتي و بعضي همكارانش در انتخابات بر مي گردد ايشان عملا با بودجه عمومي يك لشگر از ناظران تهيه ديده كه مدافع يك جريان سياسي خاص هستند.آنها بايد ملزم شوند فقط در چارچوب قانون اظهار نظر كنند.آقاي جنتي در انتخابات مجلس ششم بطور غير قانوني بيش از 700 هزار از رأي شهروندان تهراني را باطل كرد من اينقدر مدرك دارم كه ثابت كنم آقاي جنتي و همكارانش در پي دست بردن به‌ آراء مردم و تغيير نتيجه انتخابات بودند.به علت آپارتايد قضائي حاكم بر قوه قضائيه به شكايت رئيس ستاد انتخابات كشور رسيدگي نشد.(بازجویی)

تاج زاده:مادام كه برخي نيروهاي مسلح به سود يك نامزد كار كنند صدا و سيما به سود يك نامزد كار كند و اعضاي شوراي نگهبان از يك نامزد حمايت كنند انتخابات آزاد، سالم و قانوني نيست اگر چه ما تاكنون به مصلحت كشور در انتخابات شركت كرده ايم. هدف از صدور اطلاعيه سپاه در جهت رأي دادن به آقاي احمدي نژاد و زمينه سازي براي تحركات و تحريكات بعدي است در صدا وسيما هم شاهد سانسور بوده و هستيم. آقايان رسما خلاف قانون عمل مي كنند مانند آقاي يزدي كه رسما از آقاي احمدي نژاد حمايت مي كند.(بازجویی)

تاج زاده: هميشه از آقاي جنتي به علت عملكرد غلطشان انتقاد كرده ام درباره رد صلاحيت ها گفته ام ونوشته ام كه اين كار برخلاف ظاهرش كه با شعارهاي ضد آمريكائي انجام مي شود اقدامي همسو با آمريكا است.(باز جویی)

تاج زاده: اصلاح طلبان به صورت عام نسبت به برگزاري انتخابات با شرايط فعلي به شدت انتقاد دارند هيچ اصلاح طلبي نيست كه دخالت نظاميان را در انتخابات موجه بداند.رفتار صداو سيما مورد اعتراض همه آنها است. عملكرد شوراي نگهبان كنوني مورد اعتراض آنان است. من طرفدار نظريه آقاي خاتمي هستم كه با كنار كشيدن هيچ چيز درست نمي شود بايد فعالانه شركت كرد و با مشكلات در افتاد تا به تدريج از بين برود. تصورمي كنم با اين راهبرد ما در دو- سه انتخابات ديگر با بسياري از مشكلات فوق مواجه نباشيم چون به مسأله ملي تبديل شده است.(بازجویی)

بهزاد نبوي : در مورد استراتژي محدود و پاسخگو كردن قدرت من معتقدم اگر قانون اساسي بطور كامل و دقيق اجرا شود تمام قدرت محدود و پاسخگو خواهند. اگر خبرگان رهبري بر نهادهاي تحت پوشش رهبري نظارت قانوني داشته باشد، جلوي تخلفات احتمالي گرفته خواهد شد( شنود )

ابراهیم یزدی: (دفتر سیاسی مشارکت مرداد87 ) برای اینکه به حاکمیت فشار آورید شرط آن برگزاری انتخابات تحت نظارت بین المللی است. اگر می خواهید این فرایند اصلاح طلبی یا زایمان، طبیعی و سالم باشد چاره ای ندارید جز اینکه مطرح کنید نظارت بین المللی می خواهیم... بگوئید ما به این گروهی که انتخابات را برگزار می کنند اطمینان نداریم... آیا شما می توانید مردم را بسیج کنید که بیایند با رای سپاه و بسیج مقابله کنند؟ انتخابات پیش رو با گذشته متفاوت است. در شرایط سیاسی و آرایش نیروهای فعلی، با استراتژی قبل اگر شرکت کنید موفق نمی شوید.(وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی)

تاج زاده: اصلاح طلبان به صورت عام نسبت به برگزاري انتخابات با شرايط فعلي به شدت انتقاد دارند هيچ اصلاح طلبي نيست كه دخالت نظاميان را در انتخابات موجه بداند.رفتار صداو سيما مورد اعتراض همه آنها است. عملكرد شوراي نگهبان كنوني مورد اعتراض آنان است. من طرفدار نظريه آقاي خاتمي هستم كه با كنار كشيدن هيچ چيز درست نمي شود بايد فعالانه شركت كرد و با مشكلات در افتاد تا به تدريج از بين برود. تصورمي كنم با اين راهبرد ما در دو- سه انتخابات ديگر با بسياري از مشكلات فوق مواجه نباشيم چون به مسأله ملي تبديل شده است.(بازجویی)حذف رهبری و ولایت فقیه

خاتمی: (در راهپیمائی اعتراضی و غیر قانونی 25/خرداد/88) باور داشته باشید که رهبری از این جمعیت ترسیده است، و همین نقطه درست جای فشار وارد کردن است.

موسوی خوئینی ها: ما باید بیائیم و توان بگذاریم به هر قیمتی آقای خامنه‌ای را از تخت پائین بکشیم. او باید بفهمد که این مملکت این طور نیست که ایشان باشد و هرجور بخواهد آن را به هر سمتی بکشاند. خاتمی و یارانش بالاخره کلی تجربه دارند. (شنود)

ابطحی: آقای خاتمی بر این باور بود که اگر در این انتخابات احمدی نژاد سقوط کند، عملاً رهبری حذف می شود. اگر به هر قیمتی و به هر شکلی اصلاحات دوباره به حوزه سیاسی و اجرایی کشور باز گردد، دیگر رهبری اقتداری در جامعه نخواهند داشت.(بازجویی صفحه116-117(

ابطحی: آن روز هم موسوی به آقای کروبی پیغام داده بود که من تا آخر هستم. همچنانکه گفتم این کلمه تا آخر هستم بهترین رمز و اسم شب تلاش برای سقوط و حذف رهبری است.(بازجویی صفحه 186)

ابطحی: من در این ایام در چند جلسه به آقای خاتمی متلک گفتم که شما هیچ وقت از این سبک بازی ها نمی کردید، رفتید شال سبز به گردنتان انداختید. آقای خاتمی می گفت چاره نیست باید تا آخر برویم. پذیرش این همه تحقیر به خصوص وقتی معلوم بود که پس از پیروزی مهندس موسوی به مشارکتی ها پستی نخواهند داد نشانه دیگری از این است که باید تعهدات دیگری هماهنگ شده باشد. آن تعهدات مقاومت، حرف آخر و تغییر رهبری است.(بازجویی صفحه 187)

ابطحی: تردیدی نیست که جهت گیری اصلی آشوب های اخیر پس از انتخابات و تمهیدات آن در قبل از انتخابات دارای هدف روشن حذف رهبری نظام بوده است.(بازجویی صفحه 183)

ابطحی: انتخابات ریاست جمهوری اخیر، که قطعاً تمهیدی همه جانبه برای حذف رهبری بود، دارای عقبه قدرت مند و کینه توز داخلی در سطوح مدیریت های مختلف نظام هم بود که مدیریت این پروژه را در موارد بسیاری به عهده گرفتند تا در انتخابات اعلام عملی پایان دوران رهبری رهبر معظم انقلاب را مطرح کنند.(بازجویی صفحه 181)

ابطحي: بحث اين انتخابات كه ازدو سال پيش كليد خورد به دو دليل مي توانست حذف و يا كم اثر كردن رهبري را در خود داشته باشد يكي به اين دليل كه احمدي نژاد بارها مورد حمايت رهبري قرار گرفته اند وديگر اينكه تطابق شعارهاي احمدی نژاد با رهبري. به همين دليل حذف احمدي نژاد به معناي حذف عملي رهبري تلقي مي شد.

خوئيني‌ها: (در دیدار علی محمد حاضری در مورخ 26/خرداد/88 اظهار می دارد) آیا با این اوضاع می توان مردم را به مدت یک الی سه ماه در خیابان ها و در جلوی چشم همه مردم دنیا نگاه داشت. می بایست از قضیه ابطال انتخابات فراتر برویم و این یک راه جدیدی است و این جمعیت الان به عنوان بازيکنان این جریان هستند. ما باید در موضوع تخلفات انتخاباتی ابتدا از آقای خامنه‌ای شروع کنیم که برق از سر شورای نگهبان می پرد. آیا این حضور مردمی می‌تواند به اعتصاب و تحصن بیانجامد؟برای آقای خامنه‌ای ابطال انتخابات به معنای این است که باید یک عقب نشینی را شروع کند که معلوم نیست ته آن به کجا کشیده می شود. کاری نکنید که این قضیه ظرف یک هفته بسته شود. اگر مهندس بتواند این حرکت را به روشی آرام اما مستمر تر تبدیل کند خیلی مفید است.(شنود)

بهزاد نبوي: ما بايد از لجبازي هاشمي با احمدي نژاد بهره لازم را ببريم ما بايد از شوراي فقاهت آقاي هاشمي دفاع كنيم و رهبري را منزوي نمائيم.(شنود)

موسوی خوئینی ها: انتخاب خاتمي در سال 76 يك سيلي به گوش حاكميت بود[3آذر87] اما ما نتوانستيم آن جريان را حفظ كنيم كه همين مطلب هم باعث شد كه حاكميت دوباره خودش را بازسازي كند.انتخاب مجدد خاتمي نماد مخالفت با حاكميت است.(شنود)

ابطحی :حذف رهبری از طریق خبرگان هم در نظر آقای هاشمی و فرزندانش مطرح است. (بازجویی صفحه 180)

ابطحی :در انتخابات اخیر شاید بتوان گفت مجمع از طریق نادیده گرفتن دیدگاه های رهبری قصد تضعیف ایشان را داشت بعضی از اعضای آن مثل من، خاتمی، مجید انصاری، موسوی لاری، رضوی یزدی، محتشمی در راهپیمایی غیرقانونی شرکت کردند. اینها به معنای مستقیم مقابله با رهبری بود. (بازجویی صفحه1/126)

ابطحی :به تصور موسوی و خاتمی و هاشمی: رأی نیاوردن احمدی نژاد و آمدن یک اصلاح طلب به معنای آسیب جدی به رهبری بود.(بازجویی صفحه3/126)

ابطحی :کروبی و موسوی البته در چند نقطه وحدت نظر هم داشتند. یکی از آنها اینکه در صورت رأی آوردن ولایت فقیه را مهار کند.(بازجویی صفحه4/126)

ابطحي : فاتح، خاتمي و مهدي هاشمي مي گفتند اين انتخابات اگر ما ببريم اين انتخابات بردنش خيلي فرق مي كند با انتخابات ديگر چون اين وسط رهبري و جريان اصولگرا ديگر نمي توانند صبر كنند خوب معناي اين كار يكسره كردن است، آدمهايش هم اينها بودند. ( بازجویی)

ابطحی :آقای خاتمی گفته بود ما هدف بزرگتری داریم. مهم این است که در انتخابات باید پیروز شویم و لذا نباید در ستاد افرادی باشند که روزنامه ها از آنان به عنوان جریان تندرو یاد کنند و اصل پروژه پیروزی در انتخابات که تنها راه مهار کردن رهبری است آسیب ببیند.( بازجویی صفحه 117)

ابطحی :خاتمی:اگر ما تعبیر جامعه مدنی را زیاد به کار بگیریم، بی انکه در داخل هزینه بدهیم به غربی ها اعلام می کنیم که قصد ما و روش ما در حکومت مخالفت روش ولایت فقیه است.( بازجویی صفحه 152- 151 )

ابطحی:سیستم مرکز تحقیقات استراتژیک و شخص دکتر روحانی در تمام نقدهای سیاسی، فقط حوزه هایی را مورد توجه قرار می دهد که دقیقاً به سیاست های رهبری برمی گردد و نه سیاست های دکتر احمدی نژاد.( بازجویی صفحه 120)

ابطحی: موارد دیگری هم همین مضمون که با شکست اصولگرایان باید قدرت آقای خامنه ای را مهار کرد باز هم از سوی خاتمی و هم از سوی هاشمی و هم از سوی خوئینی [ سیدمحمد] و بسیاری از اعضای مجمع شنیده شده است.( بازجویی صفحه 122)

ابطحی: اما توطئه اصلی را من در آوردن مهندس موسوی می دانم. آقایان خاتمی و هاشمی مقصر اصلی بودند. آقای خاتمی با نیروهای جوانی که در اختیار داشت مثل گروه88 و یا کمپین حمایت از خاتمی موج سوم و یاری نیوز و یا علاقمندان عمومی اش، فضا را چنین کردند که موسوی بالکل موسوی متوهم دیگری شد. هاشمی رفسنجانی با حمایت مالی موسوی را هدایت کرد. هر دو به یک چیزی اندیشیدند [خاتمی و هاشمی ]. یک اصلاح طلب رئیس جمهور شود تا رهبری در جامعه قدرت مطلق نباشد. به هر قیمتی.( بازجویی صفحه 121)

ابطحی: اما آقای هاشمی با اعلام نتیجه رأی به نفع احمدی نژاد، خیلی عصبی شده بود و به همین دلیل تصمیم گرفت در یک عملیات ایذائی نسبت به رهبری زیر پر و بال مهندس موسوی را بگیرد.(بازجویی)

ابطحی :رهبری در کل برای آقای خاتمی به عنوان فردی تلقی می شد که باید با او بحث کرد نظراتش در خیلی از موارد درست نیست تحت تأثیر فضا و افراد امنیتی است. رهبری را آدم خودخواه و از خودراضی می دانست که قصد گرفتن انتقام از اطرافیان امام دارد. سیاست خارجی موردنظر رهبری را باعث آسیب دیدن ایران می دانست و معتقد بود که رهبری بیش از حد قانونی و یا لازم در مسائل کشور دخالت می کند و دوست دارد کشور را سلیقه ای اداره کند. (بازجویی صفحه 107)

ابطحی :در کارگزاران سازندگی هم می توان به خوبی رگه های جدی مخالفت با رهبری را دید.با اینکه در جلساتشان نبودم اما در ملاقات های شخصی و دوستانه که با افراد آنها داشته ام نقد و حتی تمسخر رهبری رواج دارد.(بازجویی صفحه 112)

ابطحی :مصطفی تاج زاده معتقد است که رهبری در برابر فشارها عقب نشینی می کند و لذا سعی می کند که با حداقل تنش دو سازمان را در مسائل مختلف به شکلی مدیریت کند که نتیجه بیانیه ها و کارهایشان وادار کردن رهبری به عقب نشینی باشد و یا در بعضی از مسائل جلو موضع گیری رهبری را بگیرند.(بازجویی صفحه 113)

ابطحی: در مشارکت رضا خاتمی معمولاً صریح تر از دیگران در مورد رهبری حرف می زند. اصل دیدگاه رضا خاتمی در مورد رهبری این است که باید تا جایی که ممکن است در برابر نظرات ایشان مقاومت کرد تا ایشان در موضوعات مختلف عقب نشینی کنند.معتقد است رهبری در برابر فشارها عقب نشینی می کند.(بازجویی صفحه 113)

ابطحی: از روز شنبه که مقام معظم رهبری اعلام صحت انتخابات را کردند حملات چه بصورت علنی و چه به صورت ضمنی به طرف مقام معظم رهبری بود. بیانیه موسوی و یا مجمع روحانیون مبارز، بعد از آنکه رهبری صحت انتخابات را تعیین کرده بودند و یا دعوت به تظاهرات، علیرغم اینکه رهبری صحت و اتقان انتخابات را اعلام کرده بودند به معنای رویاروئی مستقیم با رهبری نظام تلقی می شد. (بازجویی صفحه 114)

ابطحی :متأسفم که باید اعتراف کنم که آقای خاتمی به اعتقاد من کمترین ارادت و علاقه را به رهبری –به عنوان رهبری نظام – دارد و برای اینکه در این انتخابات روی رهبری را کم کنند خیلی تلاش کرد. بارها در جلسات خصوصی به مامی گفت اگر خدا کند انتخاب شویم دیگر آقای خامنه ای آن آقای خامنه ای قبلی نخواهد بود.(بازجویی صفحه 179)

ابطحی: تاج زاده در جلسه مشاوره آقای خاتمی گفت شما به عنوان رئیس دولت باید این موضع را می گرفتید تا به جای اینکه مقابله با احمدی نژاد تلقی شود مقابله با رهبری تلقی شود و شما می بایست صریحاً در آن بگویید که همه چیز را با اجازه رهبری انجام دادید تا مشکلاتی که احمدی نژاد می گوید به پای رهبری نظام نوشته شود.(بازجویی صفحه 203-204)

ابطحی: [تاجزاده ] در سخنرانی ها و نوشته هایش اصرار داشت جوری صحبت کند که بخشی از حرفهایش حتماً دامن رهبری را بگیرد و این را شجاعت می دانست. اصرار داشت که در سخنرانی ها و نوشته ها، مطالبی که منافات مستقیم با نظر آقا دارد را در انتخابات مطرح کند. (بازجویی صفحه 199)

موسوی خوئینی ها: این ولایت فقیه یک امر غیر عقلا یی است که واقعا هم هست. عقلا یی به معنی امروز دنیا.(شنود 22/تیر/88 )

گرامی مقدم: اکنون حامیان آقای خاتمی دچار اختلاف و سه دسته شده اند: اولین دسته طیف حجاریان، خاتمی و میردامادی است که می گویند آقای خاتمی برای آمدن نباید از آقای خامنه ای مجوز بگیرد. ما همه جنگمان با ایشان است و ریاست جمهوری را برای همین می خواهیم. (واجا)

تاج زاده(یادداشتهای وی درموضوع انتخابات ) :حکومت مطلقه جایی برای آزادی، حرمت و حقوق شهروندی باقی نمی گذارد ولو آنکه آزاده ترین افراد در راس آن باشند. درست است که از مشروطه تا کنون هنوز نتوانسته ایم قدرت را کاملا پاسخگو کنیم، اما گام های بزرگ اصلاحی با انتخابات برداشته شده است.(واجا)

تاج زاده: به نظر من انقلاب اسلامی می تواند نظامی بدتر از رژیم شاه را در ایران مستقر کند. من استبداد دینی را هم برای اسلام و هم برای ایران بدتر از استبداد لائیک می دانم. اگر حواسمان نباشد، تمام ارزشهای اسلامی و انقلاب مثل دوران رضا شاه زیر سوال می رود. من فکر می کنم هنوز جایی برای اصلاح داریم. (واجا)

حسین مرعشی: با در اختیار نداشتن نهاد مهمی همانند رهبری، امکان اعمال سیاست ها نیست. علت عدم نهادینه شدن احزاب همین است که اگر حزبی قابلیت تغییر بالاترین سطح مدیریت کشور را نداشته باشد، رفتار حزبی و مبارزاتش بی معناست.(واجا)

موسوی خوئینی ها: انتخاب خاتمی در سال 76 یک سیلی به گوش حاکمیت بود اما نتوانستیم آن جریان را حفظ کنیم که همین مطلب باعث شد حاکمیت دوباره خودش را بازسازی کند.(شنود 3/آذر/87 )

موسوی خوئینی ها: ما پیرو خط امام هستیم ولی باید تکلیف خودمان را با این رژیم مشخص کنیم. ما مدیون امام هستبم ولی امام چیزهایی فرموده که با گذشت زمان نتیجه می گیریم که موفقیتی در آن نیست و حکومت دچار مشکل شده است.(شنود 19/دی/87 )

خانجانی: رهبری از جریان اصولگرا حمایت می کند، پس بایستی با پشتوانه مردم به میدان بیاییم و اگر رای ما زیاد شده و از تعداد نیروهایی که تحت فرمان رهبری هستند بیشتر شود ما پیروز می شویم.(واجا)

سيد محمد خاتمي : اگر در اين انتخابات احمدي نژاد سقوط كند عملاً رهبري حذف مي شود. اگر به هر قيميتي و به هر شكلي اصلاحات دوباره بر حوزه سياسي و اجرايي كشور باز گردد، ديگر رهبري اقتداري در جامعه نخواهد داشت. سقوط اصولگرايان به معناي پايان اقتدار رهبري تلقي مي شود. با شكست اصولگرايان بايد قدرت آقاي خامنه اي را مهار كرد( م )

احتمالاً دکتر بانکی در مورخ (25/تیر/88):... آقا گوش همۀ آنها (اعضای خبرگان) را کشیده است و آنها نمی خواهند ریسک کنند و چرا که برایشان هزینه دارد.

شما فرض کنید 3-52 نفر از این اعضا بیایند و طی حکمی بخواهند ایشان کنار رود و آقای هاشمی یا هر فرد دیگری جایگزین شود، خوب آنها (حاکمیت) می آید و می گوید بی خود کرده اند بعد یک سیستم نظامی راه می اندازند و همه اینها را می گیرند و نمی گذارند اصلاً حکمشان پخش شود.

موسوی خوئینی ها مورخ (26/خرداد/88): من به دوستان گفتم اگر می خواهند در شورای نگهبان مطلبی در مورد انتخابات شروع کنند ابتدا از آقای خامنه ای شروع کنند و بگویند تخلفات از ایشان شروع شده است.

موسوی خوئینی ها مورخ (26/خرداد/88): ایشان (رهبری) می داند اگر یک قدم به عقب برود (ابطال انتخابات) باید تا آخرش عقب برود.

سلامتی در دیدار با موسوی خوئینی ها مورخ (11/تیر/88): آقای خامنه ای با این سینه سپر کردن ها دارد خودکشی می کند.

آغاجري : ما در دولت خاتمي يكي از پايه هاي ولايت فقيه را منهدم كرديم و با پيروزي موسوي در انتخابات همه پايه هاي ولايت فقيه را فرو خواهيم ريخت.(ناجا)

محسن مير دامادي مورخ (3/آذر/87):‌ براي آقاي خامنه اي كابوسي بالاتر از انتخاب خاتمي وجود ندارد و در اين زمينه هيچ فروگذاري نمي كنند كه ايشان راي نياورد.

روشنک سیاسی: (در جریان دستگیری) خیالتان را راحت کنم و می گویم مرگ بر خ... دیگر ولی فقیه نیست.به یاری خدا، مردم تا آبان امسال کار شماها را یکسره می کنند و خامنه ای پخ پخ (واجا)حذف احمدی نژاد به هر قیمت

حسین مرعشی: در جلسه ای که با آقای هاشمی داشتیم، ایشان به ما تکلیف کرد که باید زیر بیرق موسوی بروید. امسال من یک جهاد و رسالت دارم، وآن هم برداشتن احمدی نژاد است.(واجا)

ابطحي: دوسال پيش كه تازه كار تبليغات انتخابات آغاز شد شعار مشترك هاشمي و خاتمي اين بود كه احمدي نژاد همان رهبري است اين را در جلسات مجمع روحانيون دوشنبه هاي دفتر خاتمي و مجمع تشخيص مي گفتند.هدف در اين مرحله اين بود كه اثبات كنند احمدي نژاد و رهبري داراي يك محتوا هستند و فشار بر احمدي نژاد به معناي فشار به رهبري تلقي مي شود.

ابطحي: بحث اين انتخابات كه ازدو سال پيش كليد خورد به دو دليل مي توانست حذف و يا كم اثر كردن رهبري را در خود داشته باشد يكي به اين دليل كه احمدي نژاد بارها مورد حمايت رهبري قرار گرفته اند وديگر اينكه تطابق شعارهاي احمد نژاد با رهبري به همين دليل حذف احمدي نژاد به معناي حذف عملي رهبري تلقي مي شد.(بازجویی)

ابطحی : مسئله شبکه پشتیبانان قدرتمند داخلی هم در حمایت خارجی ها و گروه ها مؤثر بود. ترکیب آدم هایی مثل هاشمی رفسنجانی، خاتمی، حسن خمینی، ناطق نوری، هاشمی شاهرودی، آقازاده، دکتر روحانی و افرادی از این قبیل این پیام ها را به خارجی ها و گروهک ها می داد که امکان جابجایی قدرت توسط آقای موسوی وجود دارد و خیلی از آنها که به دلیل انتقام از نظام و یا رهبری علاقمند به تغییر احمدی نژاد بودند از این پشتیبانان قدرتمند به طمع افتادند.(بازجویی صفحه 125-124)

ابطحی: آقای خاتمی بر این باور بود که اگر در این انتخابات احمدی نژاد سقوط کند، عملاً رهبری حذف می شود. اگر به هر قیمتی و به هر شکلی اصلاحات دوباره به حوزه سیاسی و اجرایی کشور باز گردد، دیگر رهبری اقتداری در جامعه نخواهند داشت.(بازجویی صفحه116-117

ابطحی: آقای هاشمی رفسنجانی و مهدی از قول پدرش به سختی معتقد بودند که آقا همچنان طرفدار احمدی نژاد است ولی باید آنقدر فشار آورد که یا آقا از احمدی نژاد دست بکشند و یا فضا به گونه ای باشد که آقا جرأت نکنند از احمدی نژاد حمایت نمایند.(بازجویی صفحه 101)

مزروعي : تسخير جامعه مدني در ايران از گرفتن دولت نيست و بهم گره خورده و اين دولت عين غول روي همه چيز دست انداخته و تا دست اين غول را يك مقدار بالا نياورديد ايجاد نكنيد امكان تسخير جامعه مدني وجود ندارد(مرداد87دفتر سياسي جبهه مشاركت)

ابطحی: مصطفی در مورد امور احمدی نژاد به صورت افراطی باور داشت که آقای خامنه ای حامی احمدی نژاد هستند و باید به همین دلیل بر احمدی نژاد فشار آورد. ور روی نقاطی که نشانه ی حمایت آقای احمدی نژاد است فشار آورد. متأسفانه مصطفی تاج زاده در هر ماجرایی علاقمند بود و باور داشت که پشت آن مقام رهبری ایستاده است.(بازجویی صفحه 201)

ابطحی : بیت هاشمی رفسنجانی از خودش تا فرزندانش و همسرش فشار اصلی را داشتند که احمدی نژاد رأی نیاورد. نظریه هاشمی این بودکه هر کس که می تواند احمدی نژاد را به زمین بزند باید مورد حمایت قرار گیرد. هیچ شرطی هم نداشت. تمام سرمایه مالی این کار را هم متقبل شده بود.(بازجویی)

ابطحی: یکی از نظریه پردازان جدی سقوط احمدی نژاد و رأی آوردن کسی به جای او دکتر روحانی بود. طرح اینکه یا پیروزی و جشن و روکم کنی جدی احمدی نژاد یا اعلام تقلب و ایجاد اغتشاش برای کشاندن انتخابات به دو مرحله ای بودن در دستور کارشان قرار داشت. (بازجویی صفحه 126)

ابطحی: هدف اصلی هاشمی رفسنجانی در این انتخابات این بود که به هر قیمتی که شده باعث تغییر آقای احمدی نژاد شود. به همین دلیل از بیش از یکسال پیش، از سوی فرزندش مهدی، مسئله انتخابات کلید خورد. (بازجویی صفحه 233)

ابطحی : حذف احمدی نژاد این یک هدف استراتژیک وی [هاشمی] از یکی دو سال قبل است. (بازجویی صفحه 101)

ابطحی: دوشنبه آقای خاتمی در همان ایام این طرح را مطرح کرد که ما فردی بنام مهندس موسوی که کاندیداست و ما را هم تحویل نمی گیرد و تحقیر می کند نباید کاری داشته باشیم ما به این باید فکر کنیم که یک کاندیدایی را می خواهیم رئیس جمهور کنیم که پس از ریاست جمهوری او بساط احمدی نژاد را جمع کند و رهبری کاملاً منزوی می شود و ما می توانیم در آن فضا نفس بکشیم.(بازجویی صفحه 198)

تاج زاده: (در گفتگو با ابطحی) اگر هیچکدام (کروبی و موسوی) قبول نکردند که به نفع دیگری کنار بروند مهم نیست. ما فقط اگر بتوانیم احمدی نژاد را از صحنه خارج کنیم، کار خوبی کرده ایم. تنها کار مهم این است که ما باید احمدی نژاد را از سر راه خود برداریم. (واجا)

تاج زاده: (11/فروردین/88) اگر امروز انتخابات برگزار شود موسوی باخته است. ما اگر نتوانیم فضا را به هم زنیم باخته ایم و اگر بنا را بر این بگذاریم که یک اصلاح طلب پیروز شود به جایی نمی رسیم مگر اینکه شعارمان تغییر احمدی نژاد باشد. باید از موسوی با هدف تغییر احمدی نژاد حمایت کنیم. (واجا)

مورخ (28/آبان/87):‌ آنطوري كه من شنيده ام آقاي هاشمي هم مي خواهد آقاي احمدي نژاد به هر شكلي بيفتد.

مجيد انصاري مورخ (19/آبان/87):‌ آقاي خاتمي در جلسه اي مي گفت: "من از حيث سياسي نمي گويم، اما ادامه دولت آقاي احمدي نژاد با اين سياست هاي اقتصادي و اين مديريت، قطعاً به فروپاشي نظام اقتصادي و مديريت كشور مي انجامد."

بهزاد نبوی مورخ (14/دی /87): احمدی نژاد که عددی نیست. آن کس و آنجایی و آن مرکزی را باید تحت فشار بگذاریم که اصلی ترین نقش را دارد.

موسوی خوئینی ها مورخ (26/آبان/87): این یارو(احمدی نژاد) نمی فهمد که ما خودمان یک رضا خان (رهبری). آن یکی ما را کافی است و او نمی تواند رضا خان دوم باشد.

موسوی خوئینی ها مورخ (26/اردیبهشت/88): مهم این است احمدی نژاد نباشد، حالا اگر شمر هم شده مشکلی نیست.

مجید انصاری مورخ (16/خرداد/88):.... احمدی نژاد یک مناظره با محسن رضایی دارد که من می خواهم با رضایی صحبت کنم و بگویم شما تا حالا چهره خوبی از خود نشان داده ای و اگر احمدی نژاد خواست شما را وارد بحث های کلی کند، بگو که بابا شما مردم را با این صحبت ها خسته کردن، جنابعالی مسئول دولت هستی و به عنوان یک شهروند و نه کاندیدای ریاست جمهوری باید پاسخ دهی.

موسوی خوئینی ها در مورخ (14/اردیبهشت/88): ما نسبت به میر حسین انتقاد شدیدی داریم ولی چکار کنیم که دیگر کسی را نداریم. چون در درجه اول اصل بر آن است که احمدی نژاد نباشد.

تاج زاده: (فروردین 88 ) آقای موسوی برای ما نامزد تغییر است. همه معتقدیم آقای احمدی نژاد باید تغییر کند. (واجا)

حسین مرعشی: تنها چیزی که برای ما اهمیت دارد فقط رای نیاوردن احمدی نژاد است. ما آماده ایم از هر کسی که پتانسیل رای آوری داشته باشد حمایت کنیم مشروط بر اینکه احمدی نژاد رای نیاورد. (واجا)بازگشت به قدرت

بهزاد نبوي : اخرين راه ادامه اصلاحات و تلاش براي تبديل وضع موجود به وضع مطلوب از طريق انتخابات است و تا وقتي اين را ه باز باشد راهي مناسبتر از آن مطلوب نيست. (ب)

بهزاد نبوي : اگر نتوانيم به قدرت بازگرديم براي هميشه از تاريخ سياسي كشور حذف مي شويم و اين بار بايد هر كاري كه لازم است بايد انجام دهيم. (ب)

امين زاده: موضوع سهم خواهي بيشتر از قدرت نبوده است بلكه تلاش براي حضور بيشتر در قدرت است و هميشه تأكيد كرده ام راه حضور بيشتر در قدرت همراهي با جامعه در حوزه سياسي است. (ب)

ابطحي: آقاي خاتمي خيلي اصرار داشت كه مخالفت رهبري را در ظاهر نداشته باشد تا بتواند قدرت را بگيرد و اگر هر كسي غير از يك اصولگرا قدرت را مي گرفت بنا به تحليل خاتمي پايان اقتدار رهبري بود به همين دليل همه تلاش را مي كرد كه قدرت توسط اصلاح طلبان گرفته شود (ب)

موسوی خوئینی ها به نقل از تاجزاده در مورخ (6/اردیبهشت/88): عده ای از افراد و مرحوم نائینی در حضور آخوند خراسانی از وی می خواهند با توجه به پیروان زیادش اقدام به تشکیل حکومت دینی کند اما آخوند با 6 دلیل مخالفت می کند که این کار به صلاح نیست. برخی ازآن دلایل عبارتند از:

اگر ما این کار را بکنیم دیگران هم به فکر تشکیل حکومت دینی می افتند. آنوقت دیگر این حکومت های دینی هستند که با نام دین با یکدیگر می جنگند.

نا الان ملجاد و پناه مردم از دست حکومت هستیم، اما وقتی خودمان حکومت تشکیل دهیم، مردم از دسشت ما به چه کسی پناه ببرند.

این بچه ها و اطرافیان ما زیر عبای ما رفته و پنهان می شوند و هر بلایی سر مردم می آورند و کسی هم نمی تواند به داد مردم برسد.

موسوی خوئینی ها در ادامه می گوید:... مثل این است که گویا ایشان یک دوره ای مثل ج. ا را تا آخر گذرانده و آمده این نظر را داده است.

موسوی خوئینی ها (26/آبان/87): تجربه نشان داده است که مردم می خواهند به کسی رای بدهند که نمادی از تقابل با حکومت در او وجود داشته باشد.

موسوی خوئینی ها مورخ (19/اسفند/87): با این وضعیت که بر سر ما آمده است یک راه این است که پایمان را کنار بکشیم که راه خوبی نیست. در نتیجه ما باید حضور داشته باشیم و نیروها و گروههایمان را نگه داریم که اینکار فایده دیگری هم دارد که طرف مقابل خیالش راحت نشود که اصلاح طلبان از صحنه بیرون رفتند. آنها باید فکر کنند که اگر هنوز یک نیروی تاثیر گذار نیست که بیاید اوضاع را متحول کند اما یک نیروی مزاحم هست که نمی گذارد آنها هم کاری بکنند در نتیجه ما باید گروههای دارای جمعیت مان را تشویق بیشتری بکنیم.

علیرضا رجایی: (جلسه مشارکت مرداد 87 ) اصل حضور در قدرت یک اصل ضروری است و استراتژی ما شرکت در انتخابات است.طرح محدود و پاسخگو کردن رهبري

بهزاد نبوي: استراتژي محدود و پاسخگو كردن قدرت از انتخابات مجلس هفتم و به دنبال رد صلاحيت هاي گسترده براي من مطرح شد و نگران اساس جمهوريت نظام شدم. (ب)

نبوي: اگر خبرگان رهبري بر نهاد هاي تحت پوشش رهبري نظارت داشته باشد جلوي تخلفات احتمالي گرفته مي شود (ب)

بهزاد نبوي:استراتژي محدود و پاسخگو كردن قدرت از انتخابات مجلس هفتم و به دنبال رد صلاحيت هاي گسترده براي من مطرح شد و نگران اساس جمهوريت نظام شد. (ب)

رمضان زاده: بحثی در حزب وجود داشت مبنی بر اینکه محدودة اختیارات رهبری چه حدی است : نظر عمومی در حزب این بود که دو گونه می توان به این مسئله نگاه کرد، یک مسئله اعتقادی و دیگر بعد حقوقی، از نظر اعتقادی بنظر من در حزب در مورد اختیارات رهبری بحثی انجام نشده و نظرات هم بسیار متفاوت بود، دلیل هم این بود که اعضاء حزب هر یک مرجع تقلید خاص خود را داشت و بر اساس دیدگاه مرجع تقلید خود نسبت به اختیارات رهبری نگاه می کرد. اما از نظر حقوقی، دیدگاه حزب بر این بود که آنچه برای همة اتباع ایرانی لازم الاجرا و لازم الاتباع است و حتی بر سایر مراجع تقلید نیز جاری است، اختیارات مطرح در قانون اساسی که به عنوان میثاق ملی و سند حقوقی قابل استناد باید در نظر گرفته شود. آنچه هم در اسناد حزبی ذکر شده است در این جهت بوده است.(ب)

تاج زاده: خواسته ها ونظريات رهبري بايد از طريق نهادهاي تعريف شده قانوني دنبال شود. در مورد اصل مربوط به اختيارات و وظايف رهبري قانون عادي ننوشته ايم بسيار بجاست كه زماني توسط مجلس قانون و اختيارات و وظايف رهبري نوشته و تأييد شود.اين كار قانونمند كردن آن براي هميشه و همه موارد در آينده است.(ب)

تاج زاده: اگر شهروندي از يكي از تصميمات يا اقدامات رهبري شكايت داشته باشد بايد به مجلس خبرگان و قوه قضائيه مراجعه كند و در آنجا بصورت ويژه و بامركز ويژه اي با آن مواجه شود اين يك راهبرد دراز مدت است و بايد براي همه ادوار تعيين تكليف شود. (ب)

تاج زاده: پيشنهاد ما اين است كه وظيفه رسيدگي به صلاحيت داوطلبان خبرگان به مرجع ديگري واگذار شود يعني بايد مستقل از مقام رهبري و نهادهاي منصوب ايشان صورت گيرد.(ب)

تاج زاده: ابلاغ سياست هاي اصل 44 قانون اساسي توسط رهبري حداقل يكي از اهداف اصلي اش فعال كردن و تقويت بخش غير دولتي است بنابراين در ايران در 80 سال گذشته حكومت داراي اختيارات مطلقه و نامحدود بوده است.چون نهادهاي مدني پابه پاي قدرت گرفتن دولت تقويت نشده اند، امكان مانور و قدرت تأثير گذاري حكومت در همه عرصه ها افزايش يافته است. اين قدرت به حكومت امكان مي دهد هر نوع بخواهد با شهروندان برخورد كند.(ب)

نبوي: ( در ديدار با موسوي خوئيني ها 14/دی/87) خاتمي وقتي رفت كانديدا شود (موقع ثبت نام) بگويد كه ولايت فقيه را تنها در چارچوب قانون اساسي قبول دارم و اين يعني محدود كردن رهبري.

احمدي نژاد كه عددي نيست، آن كس، آن جايي و آن مركزي را بايد تحت فشار بگذاريم كه اصلي ترين نقش را دارد. بالاخره ما بايد ببينيم با‌‌ آقاي خامنه اي چه كار كنيم!؟

نبوي: اگر خبرگان رهبري بر نهاد هاي تحت پوشش رهبري نظارت داشته باشد جلوي تخلفات احتمالي گرفته مي شود (ب)

نبوي:استراتژي محدود و پاسخگو كردن قدرت از انتخابات مجلس هفتم و به دنبال رد صلاحيت هاي گسترده براي من مطرح شد و نگران اساس جمهوريت نظام شد. (ب)

رمضان زاده :آقای موسوی خوئینی ها اخیراً در مصاحبه ای یا مقاله ای که یادم نیست کجا خواندم گفته بودند که چرا نباید از رهبری انتقاد کرد و این بی معنی است که در نظام اسلامی انتقاد را محدود به دولت کنیم.(ب)

رمضان زاده: بحثی در حزب وجود داشت مبنی بر اینکه محدودة اختیارات رهبری چه حدی است : نظر عمومی در حزب این بود که دو گونه می توان به این مسئله نگاه کرد، یک مسئله اعتقادی و دیگر بعد حقوقی، از نظر اعتقادی بنظر من در حزب در مورد اختیارات رهبری بحثی انجام نشده و نظرات هم بسیار متفاوت بود، دلیل هم این بود که اعضاء حزب هر یک مرجع تقلید خاص خود را داشت و بر اساس دیدگاه مرجع تقلید خود نسبت به اختیارات رهبری نگاه می کرد. اما از نظر حقوقی، دیدگاه حزب بر این بود که آنچه برای همة اتباع ایرانی لازم الاجرا و لازم الاتباع است و حتی بر سایر مراجع تقلید نیز جاری است، اختیارات مطرح در قانون اساسی که به عنوان میثاق ملی و سند حقوقی قابل استناد باید در نظر گرفته شود. آنچه هم در اسناد حزبی ذکر شده است در این جهت بوده است.(ب)

تاج زاده: خواسته ها ونظريات رهبري بايد از طريق نهادهاي تعريف شده قانوني دنبال شود. در مورد اصل مربوط به اختيارات و وظايف رهبري قانون عادي ننوشته ايم بسيار بجاست كه زماني توسط مجلس قانون و اختيارات و وظايف رهبري نوشته و تأييد شود.اين كار قانونمند كردن آن براي هميشه و همه موارد در آينده است.(ب)

تاج زاده: مجلس خبرگان رهبري بايد متشكل از نمايندگان همه قشرها باشد نه فقط روحانيون، شرط رهبري فقط اجتهاد وعدالت نيست بلكه مديريت و آشنائي با مسائل داخلي و بين المللي هم هست.در مجلس خبرگان بايد تعدادي از اساتيد و صاحب نظران اقتصادي و سياسي از همه اقشار حضور داشته باشند اين پيشنهاد مجلس خبرگان را از يك مجلس صرفا روحاني خارج و به يك مجلس كارشناسي تبديل مي كند و بسيار موفق تر از مجلس كنوني عمل خواهد كرد.(ب)

تاج زاده: اگر شهروندي از يكي از تصميمات يا اقدامات رهبري شكايت داشته باشد بايد به مجلس خبرگان و قوه قضائيه مراجعه كند و در آنجا بصورت ويژه و بامركز ويژه اي با آن مواجه شود اين يك راهبرد دراز مدت است و بايد براي همه ادوار تعيين تكليف شود. (ب)

هم موفقيت آقاي خاتمي براي آقاي خامنه اي يك شكست تلقي شده و همه نهادها مثل بسيج و سپاه عليه او كار شكني مي كنند.

بهزاد نبوی مورخ (14/دی/87): بالاخره ما باید ببینیم با آقای خامنه ای چکار کنیم. به نظر من باید آقای خامنه ای را وادار کنیم که در حیطه قانون اساسی کار کند.

بهزاد نبوی مورخ (14/دی/87): اگر آقای خاتمی رفت ثبت نام کند بگوید که من ولایت مطلقه را تنها در چارچوب قانون اساسی قبول دارم و این یعنی محدود کردن رهبری.

تاج زاده: خواسته ها ونظريات رهبري بايد از طريق نهادهاي تعريف شده قانوني دنبال شود. در مورد اصل مربوط به اختيارات و وظايف رهبري قانون عادي ننوشته ايم بسيار بجاست كه زماني توسط مجلس قانون و اختيارات و وظايف رهبري نوشته و تأييد شود.اين كار قانونمند كردن آن براي هميشه و همه موارد در آينده است.(ب)

تاج زاده: مجلس خبرگان رهبري بايد متشكل از نمايندگان همه قشرها باشد نه فقط روحانيون، شرط رهبري فقط اجتهاد وعدالت نيست بلكه مديريت و آشنائي با مسائل داخلي و بين المللي هم هست.در مجلس خبرگان بايد تعدادي از اساتيد و صاحب نظران اقتصادي و سياسي از همه اقشار حضور داشته باشند اين پيشنهاد مجلس خبرگان را از يك مجلس صرفا روحاني خارج و به يك مجلس كارشناسي تبديل مي كند و بسيار موفق تر از مجلس كنوني عمل خواهد كرد.(ب)

تاج زاده: اگر شهروندي از يكي از تصميمات يا اقدامات رهبري شكايت داشته باشد بايد به مجلس خبرگان و قوه قضائيه مراجعه كند و در آنجا بصورت ويژه و بامركز ويژه اي با آن مواجه شود اين يك راهبرد دراز مدت است و بايد براي همه ادوار تعيين تكليف شود. (ب)

تاج زاده: مجلس خبرگان لازم است بحث صلاحيت رهبر وقت را در دستور كار قرار دهد تا مقام رهبري در هر دوره اي طبق قانون اساسي در برابر مجلس خبرگان پاسخگو باشد. در دراز مدت بايد مقام رهبري احساس كند در برابر جمعي كه صلاحيت فقهي و اجتهادي آنان به تأييد فقهاي شوراي نگهبان مورد تأييد رهبري رسيده پاسخگو و مسئول است.(ب)

تاج زاده: ابلاغ سياست هاي اصل 44 قانون اساسي توسط رهبري حداقل يكي از اهداف اصلي اش فعال كردن و تقويت بخش غير دولتي است بنابراين در ايران در 80 سال گذشته حكومت داراي اختيارات مطلقه و نامحدود بوده است.چون نهادهاي مدني پابه پاي قدرت گرفتن دولت تقويت نشده اند، امكان مانور و قدرت تأثير گذاري حكومت در همه عرصه ها افزايش يافته است. اين قدرت به حكومت امكان مي دهد هر نوع بخواهد با شهروندان برخورد كند.(ب)

بهزاد نبوي : خاتمي رفت كانديدا شود بايد بگويد كه ولايت مطلقه را تنها در چهار چوب قانون اساسي قبول دارد و اين يعني محدود كردن رهبري. احمدي نژاد كه عددي نيست آنكس و آن جايي و آن مركزي را بايد تحت فشار بگذاريم كه اصلي ترين نقش را دارد، بالاخره ما بايد ببينيم با آقاي خامنه اي چكار كنيم. (14/دی/88 ش)

تاج زاده: مجلس خبرگان لازم است بحث صلاحيت رهبر وقت را در دستور كار قرار دهد تا مقام رهبري در هر دوره اي طبق قانون اساسي در برابر مجلس خبرگان پاسخگو باشد. در دراز مدت بايد مقام رهبري احساس كند در برابر جمعي كه صلاحيت فقهي و اجتهادي آنان به تأييد فقهاي شوراي نگهبان مورد تأييد رهبري رسيده پاسخگو و مسئول است.(ب)طراحی سناریوسازی و سازماندهی

فشار و فضاسازی برای امکان حضور خاتمی

موسوي خوئيني ها: ببينيد ما همه چيز را به عهده خود آقاي خاتمي گذاشته ايم، من اصلا به آقاي خاتمي پيشنهاد نمي كنم كه حتما شما بياييد، دلم مي خواهد كه ايشان به اين جمع بندي برسند، اما توصيه ام اين است كه زمانه به جمع بندي برسيم كه تقريبا اطمينان نسبي برايمان ايجاد شود كه اگر ايشان بيايد يا پيروز مي شويم يا شكست محترمانه مي خوريم نه شكست مفتضحانه.ما بايد به عنوان شوراي مركزي مجمع روحانيون به آقاي خاتمي پيشنهاد بدهيم كه چه حرفهايي را بزند و بعد هم حرفهايي را مطرح كنيم كه امكان اجرا كردن آنها وجود داشته باشد.

خاتمي: برای پیروزی در انتخابات نیاز به یک شوک اجتماعی داریم. علاوه بر آن به شوک خارجی هم نیاز داریم.نقش هاشمی

ایجاد انشقاق در بین اصولگرایان

ابطحی: بیت هاشمی رفسنجانی از خودش تا فرزندانش و همسرش فشار اصلی را داشتند که احمدی نژاد رأی نیاورد. نظریه هاشمی این بودکه هر کس که می تواند احمدی نژاد را به زمین بزند باید مورد حمایت قرار گیرد. هیچ شرطی هم نداشت. تمام سرمایه مالی این کار را هم متقبل شده بود.(بازجویی صفحه 7/126)

موسوی خوئینی ها (21/تیر/88): مجمع روحانیون مبارز نباید موضع خود را جلوتر از آقای هاشمی اعلام کند و همواره باید پشت سر ایشان و به آرامی حرکت کند. (ش)

پناه آوردن کشور به هاشمی

ابطحی : [ مرعشی]: می گفت موسوی کسی نیست که آقا رو تحویل بگیره هنوز توی فضا سالهای دوران امامه با آقا بد نیست اما آقا رو تحویل نمی گیره به عنوان یک رئیس جمهوری که رهبری رو باید تحویل بگیره حتی به اندازه ای که آقای خاتمی آقا رو تحویل می گرفت آدم ترکیه، آدم غدیه روحیات خاص خودش رو داره این جوری به یک نفر دیگری غیر از آقا باید اتکا کنه که اون کس دیگه حتماً هاشمی رفسنجانی است و به این دلیل ما طراحی مون به این شکله که موسوی اگر بیاد جدا از خاتمی هم هاشمی رو می توانیم بیشتر تو صحنه اجتماعی مطرح کنیم. (بازجویی شفاهی 16/تیر/88)

ابطحی :آقای هاشمی رفسنجانی توقع داشت که در این انتخابات حتماً احمدی نژاد رأی نخواهد آورد و دیگری به جای او خواهد نشست و او می تواند با وجود رهبری ضعیف مدیریت اصلی کارهای کشور را به عهده بگیرد. (بازجویی صفحه 244)

ابطحی :مهدی می گفت آقای هاشمی معتقد است اگر در این جریان قرص بایستیم می توانیم انتخابات را به مرحله دوم بکشانیم یعنی با فشاری که روی رهبری آورده می شود شمارش آراء به نحوی پیش می رود که آقای احمدی نژاد و موسوی به دور دوم کشانده می شوند و آن وقت حتی اگر پیروز شود ما توانسته ایم اقتدار خود را نشان دهیم.(بازجویی صفحه 102)

ابطحی :هاشمی می خواست تا روز راهپیمایی موسوی را نگهدارد فضا را جلو ببرد بعد خودش محور شود و این ها را یک جوری به هم وصل کند هم حال آقا را گرفته باشد هم حال احمدی نژاد را گرفته باشد.(بازجویی شفاهی 16/تیر/88)

ابطحی :مهدی هاشمی:در چند ماه آینده ما انتخابات ریاست مجلس خبرگان داریم و باید دست به عصا برویم تا پدرم رئیس مجلس خبرگان شود. همه چیز مملکت به آنجا مربوط است اگر پدرم رئیس نباشد و اتفاقی بیفتند مملکت از دست می رود استنباط همه بر این است که آقای هاشمی رفسنجانی از اهرم ریاست مجلس خبرگان برای تغییر رهبری و یا حداقل رهبری آینده قصد استفاده دارد.(بازجویی صفحه 180)

ابطحی :مهدی هاشمی بخصوص همیشه نیش سخنانش به رهبری است. در انتخابات اخیر خبرگان که خیلی تلاش کرد تا پدرش در تهران اول شود رسماً در جلسه ای که در حرم امام بود می گفت رو کم کنی خوبی از آقا شد.(بازجویی صفحه 180)

ابطحی: بنا به گفته فرزندشان [ مهدی هاشمی ] پیغام آقای هاشمی به اوباما بوده است که تا قبل از انتخابات ایران، با ایران وارد مذاکره نشوند.(بازجویی صفحه 244 – 243 )لایه رهبری

هاشمی

ابطحی : یونسی گفت که آقای خامنه ای فقط وقتی می ترسد عقب نشینی می کند و به همین دلیل آقای خامنه ای الآن این فضایی که هست یکی دو روز دیگر باید این فضا را نگه داشت که این دیدگاه هاشمی هم بود(بازجویی شفاهی: 16/تیر/88 )

ابطحی :سازماندهی اصلی اغتشاشات و به هم ریختن اوضاع اجتماع معتقدم سه مرحله داشت : یک راس داشت. یک بدنه محرکه داشت یکی هم مردم مختلفی که از جاهای مختلف جمع می شدند یعنی در واقع اون جسم کار. اینا حوادث بعد از انتخابات رو شکل دادند. فرماندهیش خاتمی بود در مرحله اول هاشمی بود در مرحله دوم موسوی خودش بود دکتر روحانی بود به صورت نیمه پنهانی و بعد هم آقای کروبی بهشون اضافه شد.اینا مجموعاً کارهای سیاسی اداره حوادث بعد از انتخابات رو به عهده داشتند. بازجویی شفاهی:16/تیر/88

ابحطی :[سیدمحمد] خاتمی در ایام کاندیداتوری موسوی چند نوع جلسه ثابت داشت 1- ترکیب حسن آقا [خمینی ] و هاشمی (علی اکبر رفسنجانی ] تصمیمات اصلی را در اینجا می گرفتند. آنجا تصمیم می گرفتند که حتی به موسوی پیشنهاد محور سخنرانی بدهند امکانات مالی را سامان بدهند حرفهاشان را مشترک می کردند.( بازجویی )

ابطحي: در جريان بعد از اين انتخابات فرماندهان اصلي خاتمي، هاشمي، موسوي و دكتر روحاني و بعدا كروبي اضافه شد. اين ها اداره حوادث بعد از انتخابات را برعهده داشتند بدنه محركشان سازمان مجاهدين، مشاركت و لشگري بود كه قبلا خاتمي تدارك ديده بود مثل جوانان 88، ياري نيوز، موج و غيره.(ب)

ابطحی :بعد از پایان انتخابات هم اولین جلسه هماهنگی مسائلی که به آشوبها منجر شد در دفتر هاشمی صورت گرفت. (بازجویی صفحه6/126)

ابطحی :ظهر شنبه آقای خاتمی با آقای هاشمی ملاقات داشتند بعد از ظهر شنبه یک جلسه فوق العاده ای مجمع گرفتند توی جلسه فوق العاده مجمع حرفهایی که آقای خاتمی از قول آقای هاشمی زد چند نکته بود یکی اینکه ما در تنفیذ شرکت نمی کنیم یکی هم اینکه ما تا آخر می ایستیم تا رأی ها بازشماری شود. (بازجویی شفاهی 16/تیر/88)

ابطحی : حاج حسن آقا، بعد از انتخابات فعال بود. مهمترین آن جلسه ای بود که ظهر شنبه به اتفاق آقایان خاتمی و موسوی و هاشمی رفسنجانی در دفتر آقای هاشمی برگزار کردند. در آن جلسه آقای موسوی از آنها خواسته بود که او را تنها نگذارند. در همان جلسه تصویب شده بود که سازمانهای دیگر هم برای تجدید انتخابات بیانیه بدهند. در همان جلسه تصویب کرده بودند که آقایان خمینی، خاتمی، موسوی و هاشمی در جلسه تنفیذ رأی آقای دکتر احمدی نژاد شرکت نکنند.(بازجویی صفحه 115)

محمد قوچانی: (4/بهمن/87 ) خاتمی بعد از دیدار با رهبری به دیدار آقایان هاشمی، خوئینی ها و سید حسن خمینی رفته و آنها به او می گویند بین سخنان رهبری تفکیک کن و نظر قانونی او را عمل کن به جای نظر شخصی وی. (واجا)

ابطحی: اما توطئه اصلی را من در آوردن مهندس موسوی می دانم. آقایان خاتمی و هاشمی مقصر اصلی بودند. رفسنجانی با حمایت مالی موسوی را هدایت کرد. هر دو به یک چیزی اندیشیدند [خاتمی و هاشمی ]. یک اصلاح طلب رئیس جمهور شود تا رهبری در جامعه قدرت مطلق نباشد. به هر قیمتی.( بازجویی صفحه 121)

حسین مرعشی: در جلسه ای که با آقای هاشمی داشتیم، ایشان به ما تکلیف کرد که باید زیر بیرق موسوی بروید. امسال من یک جهاد و رسالت دارم، وآن هم برداشتن احمدی نژاد است.(واجا)

ابطحی: بنا به گفته فرزندشان [ مهدی هاشمی ] پیغام آقای، هاشمی به اوباما بوده است که تا قبل از انتخابات ایران، با ایران وارد مذاکره نشوند.(بازجویی صفحه 244-243(

کرباسچی: (6/اردیبهشت/88 ) هفته گذشته برخی افراد مانند دکتر عارف و رضا خاتمی به دیدار آقای هاشمی رفته اند و از وی خواسته اند که مقدمات حضور مجدد آقای خاتمی در انتخابات را فراهم کند.(واجا)

مسیح مهاجری: (2/تیر/88 ) در جریان هستم که آقای هاشمی بیانیه ای را تهیه کرده ولی هنوز تصمیمی برای صدور نگرفته است. تعدادی از علما مورخ 1/تیر/88 پیش ایشان رفته و گفته اند که بالاخره این موضوع انتخابات را جمع کتند. (واجا)مجمع روحانیون

تاج زاده : در پاييز سال گذشته آقاي موسوي خوئيني ها از طرف مجمع روحانيون از نمايندگان تعدادي از احزاب از جمله اعتماد ملي كارگزاران، مشاركت و سازمان دعوت كردند تا به رايزني درباره انتخابات بپردازند نتيجه اين جلسات تشكيل كميته اي متشكل از چهار حزب فوق بعلاوه مجيد انصاري، كواكبيان و حاضري شد.(ب)ستاد میرحسین موسوی

رمضان زاده: عمده مشوقین آقای موسوی همان انجمن های" دین و اقتصاد"و" زیست مسلمانی" که به تعبیر مهندس موسوی "حلقه اصلی" یاران ایشان بودند شکل دادند. آقایان بهزادیان نژاد، باقریان، مومنی، برادران بهشتی، تاجیک، رباطی، کرمی و واعظ مهدوی که بعدا شریف زادگان، زنگنه و مظاهری به آنان اضافه شدند.(بازجویی ص 371 )ستاد اصلاح طلبان (قیطریه)

عرب سرخی: این ستاد(قیطریه) متشکل از گروههای 88، هنرمندان و دانشجویان که عمدتا در سطح شهر تهران فعالیت تبلیغاتی انجام می داد بود. به عنوان نمونه موج سبز راه آهن تا تجریش. این ستاد در برخی استانها نیز ستاد فرعی داشت. جبهه اصلاحات مسئولیت تشکیل این ستاد را به آقای امین زاده سپرده بود و من و آقای نبوی به عنوان نمایندگان سازمان در آن شرکت می کردیم.(ب)

هدایت ا... آقایی: ستاد قيطريه روز دوشنبه 18/خرداد/88 از حالت ستادي و حالت فكري و سياسي به عملياتي تبديل شد و بخش هاي مختلف عملياتي پيش بيني شكست را كرده بود تا برنامه ريزي كند.

الف ش: در جلسه روز شنبه مورخ 23/خرداد/88 با آقاي تاج زاده... و تعدادي از دوستان ديگر در ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در محل ستاد، آقاي تاج زاده با حالتي بهت زده و خاص حضور داشتند. از ايشان دو سؤال مطرح كردم:سؤال اول:اوضاع رأي آقاي موسوي مطرح است؟ ايشان گفتند:رأي آقاي موسوي خوب نيست و آقاي احمدي نژاد در دور اول پيروز انتخابات خواهد بود.

سؤال دوم): بنظر شما تقلب شده كه ايشان پاسخ دادند:من با همه استان ها جز استان اردبيل تماس گرفته ام، نتايج اعلام شده با نتایجی که ما داشتیم هیچ تفاوتی نمی کند و تقلبی صورت نگرفته است.(واجا)تاکتیکهای اجرایی بعد از انتخابات

همسویی با طراحی بیگانگان و ترویج نافرمانی مدنی

رمضان زاده: در جلسه 23/خرداد/88 بحث درخواست تجمع براي طرفداران مهندس موسوي، ايجاد جبهه مقاومت مدني، تشكيل جبهه مقاومت نخبگان، تحقير طرفداران احمدي نژاد در جشن پيروزي در انتخابات واستفاده ازعكس موسوي توسط طرفداران مطرح شد. (ب)

تاج زاده: من با اصل اعتراض و تظاهرات مسالمت آميز در اعتراض به رفتارهاي غير قانوني موافقم. من در اين زمينه اول معتقد به پيمودن راه هاي قانوني غير مردمي هستم دوم اگر افاقه نكرد موافق انجام اعتراض هاي مردمي و تشنج و درگيري هستم. موافق حق استفاده خود براي انجام تظاهرات يا تعطيلي يك روز كلاس ها در اعتراض به اقدام غير قانوني در انتخابات هستم و معتقدم اين كار بايد توسط اشخاص حقيقي و حقوقي انجام شود.

ابطحي: تحليل مركز تحقيقات استراتژيك (مجمع تشخيص مصلحت) اين بود كه آقاي خامنه اي فقط با ريختن مردم در خيابان ها خواهد ترسيد. همچنين بخش سياست خارجي مركز با وجود واعظي، موسوي و بانك همين استراتژي را به خارج منتقل مي كردند كه در ايران بايد مقاومت كرد تا رهبري بترسد و تسليم شود.(ب)

موسوي خوئيني ها: مي بايست از قضيه ابطال انتخابات فراتر برويم و اين يك راه جديدي است و اين جمعيت به عنوان بازيكنان اين جريان هستند.بايد هزينه ها‌ آنقدر بالا برود كه حتما انتخابات ابطال شود چون معني ابطال فراتر از بحث رياست جمهوري است يعني حاكميت را مجبور به عقب نشيني كرديم از مردم مي توان خواست به اشكال مختلف به مخالفت هاي مدني بپردازند در قدم اول بايد انتخابات ابطال و سپس شوراي نگهبان عوض شود.(ش 26/خرداد/88)

مهدی هاشمی: (24/خرداد/88 به امین زاده ) پیگیری کنید 120 نفر از اساتید دانسگاه شریف استعفا دهند.

موسوي خوئيني ها: رهبري اين اعتراض به حاكميت با مهندس موسوي است. كاري نكنيد اين قضيه ظرف يك هفته بسته شود اگر مهندس بتواند اين حركت را به روشي آرام اما مستمر تبديل كند خيلي مفيد است.(شنود)

ابطحي:آقاي خاتمي، روحاني، موسوي، هاشمي، كروبي مهمترين نقش را در نگهداري مردم در خيابان ها را داشتند.چون اين به اين معنا است كه بشود خيابان ها را از وجود هواداران خالي نكرد كه اگر يك مرتبه مهندس موسوي من در فلان جا خواهم بود بتوانند همه را به آنجا بكشانند.(ب)

مهدی درویش: ( 23/خرداد/88 به نقل از موسوی) ما تا آخر ایستاده ایم. حالا نوبت ماست که کودتای سفت کنیم.(واجا)

مظفر: (ملی-مذهبی جلسه دفتر مشارکت مرداد 87 ) ما دچار یک مشکل هستیم که اگر بخواهیم

نرم نرمک و دموکراتیک یا خیلی در چارچوب نظام حرکت کنیم مشکل حل نخواهد شد.(واجا)

مهدی درویش: (25/خرداد/88 بعد از راهپیمایی) با یکی دو روز نمی شود باید یکی دو هفته تجمعات ادامه پیدا کند. اینها باید سفت بایستند تا انتخابات دوباره برگزار شود(واجا)

زهرا اشراقی: (23/خرداد/88 ) این عین کودتاست. یک انقلاب عظیم مردمی در راه است. قطعا موسوی کوتاه نخواهد آمد. (واجا)

فاطمه کروبی:(19/فروردین/87 ) حال که نظام مجلس هشتم را اینگونه رقم زد، ما هم باید به آنها بفهمانیم که در چنین شرایطی قدرت عکس العمل داریم و این توان را داریم که فضا را تند کنیم.(واجا)

هدایت ا... آقایی: استراتژي ابطال را باكشيدن مردم به خيابان ها و سپس به درگيري كشاندن آنها در دستور كار داشتند، به شكلي كه در روز دوشنبه قبل از انتخابات وقتي وي به تهران بازگشته و وارد ستاد قيطريه شده است با تغيير فضاي سياسي به فضاي عملياتي مواجه شده كه بسيار تعجب نموده است.(واجا)

خوئيني‌ها: (در دیدار علی محمد حاضری در مورخ 26/خرداد/88 اظهار می دارد) آیا با این اوضاع می توان مردم را به مدت یک الی سه ماه در خیابان ها و در جلوی چشم همه مردم دنیا نگاه داشت. می بایست از قضیه ابطال انتخابات فراتر برویم و این یک راه جدیدی است و این جمعیت الان به عنوان بازيکنان این جریان هستند. ما باید در موضوع تخلفات انتخاباتی ابتدا از آقای خامنه‌ای شروع کنیم که برق از سر شورای نگهبان می پرد. آیا این حضور مردمی می‌تواند به اعتصاب و تحصن بیانجامد؟برای آقای خامنه‌ای ابطال انتخابات به معنای این است که باید یک عقب نشینی را شروع کند که معلوم نیست ته آن به کجا کشیده می شود. کاری نکنید که این قضیه ظرف یک هفته بسته شود. اگر مهندس بتواند این حرکت را به روشی آرام اما مستمر تر تبدیل کند خیلی مفید است.(شنود)

ناشناس: (جلسه کمیته سیاسی ستاد موسوی پس از اغتشاشات) در حال حاضر دو نظر در میان اعضای اصلی ستاد وجود دارد. دیدگاه اول معتقد است مطالبات مردم از مجاری قانونی پیگیری شود و در مورد نتیجه انتخابات واقعیت را بپذیریم. دیدگاه دوم معتقد است باید مردم را در صحنه خیابان ها نگه داشت. مهندس موسوی بدلیل داشتن یکسری رفتارهای شخصیتی متاسفانه به دیدگاه دوم نزدیکتر است.(واجا)

تاج زاده: من با اصل اعتراض و تظاهرات مسالمت آميز در اعتراض به رفتارهاي غير قانوني موافقم. من در اين زمينه اول معتقد به پيمودن راه هاي قانوني غير مردمي هستم دوم اگر افاقه نكرد موافق انجام اعتراض هاي مردمي و تشنج و درگيري هستم. موافق حق استفاده خود براي انجام تظاهرات يا تعطيلي يك روز كلاس ها در اعتراض به اقدام غير قانوني در انتخابات هستم و معتقدم اين كار بايد توسط اشخاص حقيقي و حقوقي انجام شود.

اعترافات شهاب طباطبایی: "...آقای علی هاشمی و امین زاده معتقد بودند اگر آقای موسوی نخواهد کاری بکند یا عقب بکشد، نمی توان قضیه را رها کرد و باید ما نقشی داشته باشیم و کاری بکنیم. آقای هاشمی گفت خود آقای موسوی باور دارد که پیروز است و هرچه غیر از این را نمی پذیرد و ما هم باید همین را پیش بگیریم و حتی با تجمع و اعتراض علنی هم شده باید این کار را بکنیم."

جهانبخش خانجاني مورخ 23/خرداد/88: "دولت احمدي‌نژاد چون بنا به تقلب رأي آورده و الآن نامشروع است و هر كس از او طرفداري كند نيز نامشروع است... فردا قرار است همه ماشين‌ها با پارچه مشكي بر روي آنتن‌ها و با روشن كردن ضبط ماشين و پخش صداي قرآن در سطح شهر حركت نمايند، بايد جوّي ايجاد نمود تا تكليف همه چيز معلوم شود....ظاهراً پیامبر دیگری آمده و توانسته معجزه کند و اینگونه آراء موسوی را به آراء احمدی نژاد تبدیل کند... در انتخابات تقلّب شده و این آرائی است که از قبل مهندسی شده است."

حمزه كرمي (مسئول سایت جمهوریت) مورخ 23/خرداد/88: تمام اسم احمدي‌نژاد و مير حسين موسوي را عوض كرده‌اند، يعني تقلّب گسترده... آقاي موسوي بيانيه داده و جنگ هنوز ادامه دارد... اين كاري كه تمام شده نظام قطعاً براي آن هزينه پس مي‌دهد يعني نيروهايش مأيوس مي‌شوند، تازه اگر جنگ و درگيري خياباني نشود؛ چون...

اعترافات شفاهي ابطحی مورخ 16/تیر/88: "...یونسی گفت که آقای خامنه ای فقط وقتی می ترسد عقب نشینی می کند و به همین دلیل آقای خامنه ای الآن این فضایی که هست یکی دو روز دیگر باید این فضا را نگه داشت که این دیدگاه هاشمی هم بود."

نظام وقتي مشروعيتش را از دست داد، از دست مي‌رود.

اعترافات عرب سرخی: سازمان حضور آرام و مسالمت آمیز مردم در خیابانها و در اعتراض به روند برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آن را تایید می کرد و مکررا بر همه این اجزا تاکید داشت.اردو کشی خیابانی قبل و بعد از انتخابات

بهزادیان نژاد: (12/خرداد/88 ) طی دستورالعملی از کلیه استان ها می خواهد که حامیان موسوی را به صورت سازماندهی شده از چند شب قبل از انتخابات به خیابان ها بیاورند.(واجا)

عرب سرخی: سازمان حضور آرام و مسالمت آمیز مردم در خیابانها و در اعتراض به روند برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آن را تایید می کرد و مکررا بر همه این اجزا تاکید داشت.(ب)

رمضان زاده: بنظر من مهمترين كار همان درخواست تجمع قانوني براي اعلام اعتراضات به عنوان مهمترين اقدام بود كه مي بايست انجام مي شد. (ب)

تاج زاده : در جلسه ستاد قيطريه 21/خرداد/88 آقاي علي هاشمي مي گفت كه تجمع مردم در جمعه 22/خرداد/88 در يك نقطه خاص خوب است. پيشنهاد كرد تجمع مي تواند در ميدان انقلاب يا جايي دورتر از وزارت كشور انجام شود بعضي نيز نگران بودند كه اگر جمعه شب تجمع صورت نگيرد مجريان تقلب خواهند كرد.(ب)

تاج زاده: اگر در نتايج انتخابات و شمارش آرا تقلبي صورت مي گرفت اين آمادگي هم در اصلاح طلبان و هم در مردمي كه به آنان رأي داده بودند وجود داشت كه مي توان با فراخوان رسمي و علني مردم را به يك اجتماع ميليوني اعتراضي دعوت كرد.(ب)

ابطحی :عصر جمعه که به ستاد قیطریه حمله شده بود و بعد از اینکه اعلام شد چند هزار نفری جلوی ستاد قیطریه رفته بودند به من زنگ زد [تاج زاده] و گفت زمینه کاملاً آماده است ما قصد داریم از خیابانها حسابی استفاده کنیم.کسی که به تز نگهداری مردم در خیابانها بسیار اهمیت می داد تاج زاده بود و چون ابزار جوانان ستادها را در اختیار داشت این تز عملیاتی می شد.(بازجویی صفحه 199 – 200 )

ابطحی :طراحی جمع آوری نیرو و لشگر برای انتخابات از پیشنهادهای تاج زاده بود. به دلیل بی پروایی سیاسی که داشت بیشتر از دیگران مقبول جوانهای مشارکتی بود. اولین کاری را که سامان داد مسئله گروه موج بود طرح این گروه با آقای تاج زاده بود. گروه 88 و یاری نیوز هم از ابتکارات تاج زاده بود.(بازجویی صفحه 197)

جواد امام: (17/خرداد/88 جلسه ستاد موسوی) به هر طریق ممکن ولو بدون مجوز راهپیمایی از انقلاب تا آزادی را در روز چهار شنبه برگزار کنیم چون مانور قدرت خوب است...(واجا)

مهدی درویش: (21/خرداد/88 )محمد رضا تاجیک گفته که می بایستی تمهیداتی جهت چند تجمع برای هفته آینده در نظر گرفت.(واجا)

تاجر نیا: در جلسه مورخه 23/خرداد/88 توسط حزب مشاركت تصميماتي درخصوص برگزاری تجمع در سطح شهر تهران نظير: مقابل وزارت كشور، استفاده از پارچه سياه براي تجمع كنندگان، صدور بيانيه در اعتراض به نتيجه اعلام شده زودهنگام و هماهنگي با ستاد آقاي موسوي، گرفته شده است.(بازجویی واجا)

هدایت ا... آقایی: جلسه اي در مورخه 21/3/88 با حضور مسئولين مناطق تشكيل شد كه سر منشاء اين غائله و اغتشاشات در همين جلسه با حضور بيش از 20 نفر از جمله علي هاشمي، خانيكي و خانم توحيد لو بود كه تصميم به برگزاري تجمع در شب شنبه مورخ 23/خرداد/88 گرفته شد.(بازجویی واجا)

علی دورانی(مسئول ائتلاف اصولگرایان حامی موسوی 23/خرداد/88 ):... اگر امشب وضعیت مشخص نشود، حضور مردم را قطعا در خیابان ها و جلوی وزارت کشور خواهیم داشت و درگیری هایی در سطح خیابان ها اتفاق خواهد افتاد. (واجا)

نیری: (جلسه ستاد موسوی 21/خرداد/88 ) فردا به شدت تقلب خواهد شد. شما و ما باید ممانعت کنیم. هرگونه که هست فردا شب در مقابل وزارت کشور تجمع خواهیم کرد. (واجا)

محتشمی پور: اگر ما بتوانیم از این تشکیلات پنجاه هزار نفری (ناظرین) پس از انتخابات استفاده کنیم، بسیار موثر خواهد بود چون این افراد آموزش دیده، جوان و بانشاط هستند.(شنود)

ابطحی: از وقتی خبر پیروزی آقای احمدی نژاد اعلام شد، شروع به سازماندهی اینکه همه را به ستادها بکشانند کردند. موسوی به تاج زاده اعلام کرده بود که امشب شب طلایی را در قیطریه بگزرانیم. تاج زاده گفت چند هزار نفر را تا پایان انتخابات نگه می داریم و توی بزرگراه صدر می فرستیم تا از آنجا به تمام شهر منتقل شود. (بازجویی)احتمالاًسید حسن خمینی: (17/خرداد/88 ) در تمام سطح تهران صاحب اختیاریم و مردم را طوری ذخیره

کرده ایم تا برای بحران آماده باشند.(شنود)

شهاب الدين طباطبايي: (جلسه در پارك جمشيديه 24/خرداد/88) با حضور تعدادي از عناصر فعال ستاد 88 و اصولگرايان حامي موسوي با هدف سازماندهي لازم تجمع مورخه 25/خرداد/88 (دوشنبه) از انقلاب تا آزادي و تلاش در راستاي متقاعد نمودن اقايان خاتمي و موسوي جهت حضور در راهپيمايي مذكور با اين توجيه كه عدم حضور نامبردگان باعث اين تلقي خواهد شد كه احساسات مردم بازيچه قرار گرفته است. (واجا)

ابطحی: ستاد اصلاح طلبان اینها همه از قبل برای آوردن آدم توی خیابانها برای این گذاشته بودند که پیش بینی یک طراحی از قبل آماده شده ای برای آن شب داشته باشند. اگر هم پیروز می شدند به عنوان جشن تبدیل می کردند به یک رو کم کنی احمدی نژاد و شلوغ بازی و این حرفها.(بازجویی شفاهی:16/تیر/ 88)

ابطحی :شما اگر کارهای براندازی قبل از انتخابات را ببینید و این را تقاضا دارم یک مقدار بیشتر توجه کنید این بود که اولین بار بود آقای خاتمی به فکر لشکر انسانی برای انتخابات افتاده بود این خیلی مشکوک بود این دفعه اولین بار بود که چهار تا لشکر انسانی درست شد لشکر انسانی که اولی موج سوم بود در این دفعه آقای خاتمی و ستادشان نیرو جمع کردند نیرو به درد شب تظاهرات می خورد.

(بازجویی شفاهی 16/تیر/88)

ابطحی :جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین، گروه88، موج سوم، یاری نیوز، ستاد قیطریه، اینها گرچه خیلی نظریه پردازی نمی کردند یعنی طرفدار همان نظریه آقای موسوی و خاتمی و هاشمی بودند که در صورت پیروزی با جشن و در صورت شکست با بزرگ کردن تقلب کار را دنبال کنند اما اینها بیشتر نیروی انسانی داشتند.(بازجویی صفحه8/126)

ابطحی :آقای[سیدمحمد] خاتمی: باید فضای عمومی شهر و خیابانها را در حال آماده باش نگهداشت که مهندس موسوی بتواند با کمک ماها از این فضا استفاده کند.مجمع روحانیون مبارز هم جلسه فوق العاده گذاشت که در آن آقای سیدمحمد خاتمی گفت که در جلسه آقای [مهندس میرحسین ] موسوی و هاشمی[رفسنجانی –اکبر] و حسن آقا [خمینی] قرار گذاشته اند که موسوی را حمایت کنند و موسوی پیام های خودش را منتشر کند و مردم را در خیابان نگهدارد که حتماً تجدید انتخابات و یا حتی تجدید شمارش انتخابات اگر صورت بپذیرد پیروزی مهمی برای هاشمی، خاتمی و موسوی است.(بازجویی صفحه 196 )

ناشناس:(سازمان مجاهدین انقلاب)تصميم داريم در صورت محرز شدن تخلفات در انتخابات در سطح بالايي تجمعات اعتراض با رفتار مدني در كشور را در شب هاي آينده داشته باشيم.(ناجا)

جهانبخش خانجاني مورخ 23/خرداد/88: "دولت احمدي‌نژاد چون بنا به تقلب رأي آورده و الآن نامشروع است و هر كس از او طرفداري كند نيز نامشروع است... فردا قرار است همه ماشين‌ها با پارچه مشكي بر روي آنتن‌ها و با روشن كردن ضبط ماشين و پخش صداي قرآن در سطح شهر حركت نمايند، بايد جوّي ايجاد نمود تا تكليف همه چيز معلوم شود....ظاهراً پیامبر دیگری آمده و توانسته معجزه کند و اینگونه آراء موسوی را به آراء احمدی نژاد تبدیل کند... در انتخابات تقلّب شده و این آرائی است که از قبل مهندسی شده است."

حمزه كرمي (مسئول سایت جمهوریت) مورخ 23/خرداد/88: "تمام اسم احمدي‌نژاد و مير حسين موسوي را عوض كرده‌اند، يعني تقلّب گسترده... آقاي موسوي بيانيه داده و جنگ هنوز ادامه دارد... اين كاري كه تمام شده نظام قطعاً براي آن هزينه پس مي‌دهد يعني نيروهايش مأيوس مي‌شوند، تازه اگر جنگ و درگيري خياباني نشود؛ چون نظام وقتي مشروعيتش را از دست داد، از دست مي‌رود."

بهزادیان نژاد در تاریخ 29/خرداد/88 در پاسخ سوال فردی از کرمانشاه که می پرسد آیا فردا راهپیمائی در تهران هست یا نه؟ موضوع برگزاری راهپیمائی را تایید نموده و عنوان می‌دارد: حتماً آن چیزی که اعلام کرده‌اند را اجرا می‌کنند، که مخاطب در جواب عنوان می‌کند: فهمیدم. پس ما الآن حرکت می کنیم به سمت تهران.

اعترافات محمد عطريانفر: "...كسي كه به تز نگهداري مردم در خيابان‌ها بسيار اهميت مي‌داد تاج زاده بود و چون ابزار جوانان ستادها را در اختيار داشت اين تز عملياتي مي‌شد."

اعترافات محمد علي ابطحي: "...يونسي به من گفت برو به كروبي بگو كه آقاي خامنه‌اي فقط مي‌ترسد عقب‌نشيني مي‌كند و به همين دليل آقاي خامنه‌اي الآن اين فضايي كه هست يكي دو روز ديگر بايد اين فضا را نگه داشت كه اين ديدگاه هاشمي هم بود."

اعترافات محمد عطريانفر: "...در اين چهار سال خلاصة كارهاي مصطفي (تاج زاده) اين بود كه در حرفها و نوشته‌هايش بروز مي‌كند؛ اين عناوين است كه همه مشكلات را به رهبري بيندازيم، احمدي‌نژاد را عامل رهبري بدانيم، اجماع عليه احمدي‌نژاد درست كنيم، گروه‌هاي سياسي مخالف را متحد كنيم، براي انتخابات اخير هم فضاي خياباني را سامان دهيم و براي تقلب و يا جشن."

همسر هاشمی رفسنجانی در موقع رأی دادن در مصاحبه با خبرنگار: "چنانچه غیر از آقای موسوی رأی بیاورد، در انتخابات تقلّب شده است. اگر تقلب كردند بريزند توي خيابان‌ها." (بولتن ارسالي از واجا)

تاج زاده مورخ 11/فروردین/88: "...اگر امروز انتخابات برگزار شود موسوی باخته است. ما اگر نتوانیم فضا را به هم زنیم باخته ایم" (بولتن ارسالي از ناجا)

بهزادیان نژاد در مورخ 12/خرداد/88 طی دستورالعملی از کلیة استانها می خواهد که حامیان موسوی را به صورت سازماندهی شده از چند شب باقیمانده به انتخابات به خیابان‌ها بیاورند. (سوابق ارسالي از واجا)

تاج‌زاده در نشست شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب چند هفته قبل از انتخابات اظهار داشت: "...(مقام معظم) رهبری به این رضایت نخواهد داد که آقای موسوی رأی بیاورد لذا کاری خواهند کرد که احمدی نژاد رای بیاورد. وی در نهایت گفت ما اگر احساس کردیم تقلّب صورت گرفته، 50 تا 100 هزار نفری را جلو وزارت کشور بیاوریم تا نتوانند تقلّب‌شان را عملی بکنند." (سوابق ارسالي از واجا)

امین زاده در گفتگو با ابطحی 22/خرداد/88: "...اوضاع ما بسیار خوب است و ما در کل دور اولی هستیم. اگر غیر از این بشود داریم برنامه ریزی می کنیم تا مردم بریزند بیرون و اعتراض کنیم." (بولتن واجا)

اعترافات ابطحی: "سازماندهی اصلی اغتشاشات و به هم ریختن اوضاع اجتماع معتقدم سه مرحله داشت: یک راس داشت. یک بدنه محرکه داشت یکی هم مردم مختلفی که از جاهای مختلف جمع می شدند یعنی در واقع اون جسم کار. اینا حوادث بعد از انتخابات رو شکل دادند. فرماندهیش خاتمی بود در مرحله اول هاشمی بود در مرحله دوم موسوی خودش بود دکتر روحانی بود به صورت نیمه پنهانی و بعد هم آقای کروبی بهشون اضافه شد. اینا مجموعاً کارهای سیاسی اداره حوادث بعد از انتخابات رو به عهده داشتند."بايگانی وبلاگ