چهارشنبه، شهریور ۰۹، ۱۳۹۰

جشنواره فیلم ونیز کار خود را آغاز کرد


جشنواره فیلم ونیز کار خود را آغاز کرد
http://www.voanews.com/persian/news/arts/VeniceFilmFestival-2011-8-31-128817758.html

جشنواره سالانه فیلم ونیز، یکی از قدیمی ترین جشنواره های سینمایی جهان است که توسط یکی از اشراف در این شهر به نام «کنت جوسپه وولپی» در سال ١٩٣٢ پایه گزاری شد. این جشنواره هرسال در اواخر ماه آگوست و اوائل ماه سپتامبر در جزیره «لیدو» در شهر «ونیز» ایتالیا برگزار می شود و جایزه اول آن «لئونه دو اورو» یا شیرطلائی است که هرسال به برندگان این جشنواره اهدا می شود.

امسال نیز چون هرسال ، برخی از معروف ترین چهره های سینمای جهان درجشنواره فیلم ونیزحضور پیدا می کنند و امسال هم ستارگان نام آوری چون جورج کلونی، گونت پالترو، مدونا، کیت وینسلت و کارگردان هایی چون «دیوید کروننبرگ» و «رومن پولانسکی» در مراسم گشایش این جشنواره معتبر شرکت خواهند داشت.بنا برگفته برگزارکنندگان، امسال، جشنواره ونیز از همیشه بهتر و با زرق و برق بیشتری برگزار خواهد شد.

«مدونا» سوپراستار موسیقی پاپ امسال به عنوان کارگردان در فستیوال سینمایی ونیز حضور یافته و فیلم جدید خود به نام «دابلیو ای» را به نمایش خواهد گذاشت. این فیلم با شرکت اَبی کُورنیش، آندریا رایزبُورُو، جِیمز دارسی (دارکی) و اسکار آیزِک ساخته شده و داستان آن در موردِ یک زن نیویورکی است که از زندگیِ زناشویی اش راضی نیست و در عوض نسبت به زندگی « والِس سیپمسون» زن طلاق گرفته آمریکایی و رابطه عاشقانه او با اِدواردِ وارث تاج و تخت انگلستان که عشق این زن را به پادشاهی بریتانیا ترجیح داد وسواس فکری پیدا کرده است.

مولِر یکی از برگزار کنندگان جشنواره فیلم ونیز می گوید حضور مدونا در این جشنواره خیلی مهم است:«مهمه چون مدونا فیملساز خیلی جالبیه و فیلمش از جنبه های شخصی زیادی برخورداره.اون این مسئله رو با ساختن اولین فیلمش ثابت کرد. اما الان با فیلم دومش "دابلیو ای" متوجه می شیم که این یک فیلم کاملاً عشقیه. البته درسینما باز این جور فیلم ها قبلاً زیاد دیدیم، اما مدونا با این موضوع به صورتی خیلی متفاوت برخورد کرده و این فیلم تو دسته فیلم هایِ کارگردانایی قرار می گیره که ما فیلماشونو دوست داریم. اون کارگردانایی که قادرهستند در ساختن هر فیلم، سبک و شیوه متفاوتی روبه کار ببرن.»

جورج کلونی که سال های پیاپی در جشنواره حضور داشته است، مسال یک بار دیگر با فیلم سیاسی خود «آیداس آو مارچ» با شرکت «رایان گاسلینگ» به ونیز باز می گردد. فیلیپ سیمُور هافمَن، پال جیاماتی و ماریسا تومی از دیگر ستارگان این فیلم تازه هستند.

فیلم کمدیِ «کارنگی» از رومَن پُولانسکی، کارگردانِ بحث بر انگیز فرانسویِ لهستانی تبار نیز یکی از فیلم هایِ برگزیده جشنواره امسال خواهد بود. این فیلم با شرکت کِیت وینسلِت، جُودی فاستِر، کریستُف والتز و جان سی رایلی ساخته شده است.

بازیگران دیگری چون گوئنت پالترُو، کرا نایتلی، لیلی کُول و مانیکا بِلوچی نیز با فیلم های تازه خود در بخش رقابت های این جشنواره حضور خواهند داشت.

رئیسِ هیئت داوران امسال دَرِن اِرِنُوسکی، کارگردان آمریکایی و برنده سابق جایزه شیر طلایی فستیوال فیلم ونیز است که به گفته «مولر» وظیفه داوری خود را خیلی جدی میگیرد:«او فیلمساز خیلی با جرأت و سخت گیریه و در کار داوری هم خیلی جدی خواهد بود. مطمئنم تا نیمه این جشنواره نفهمیم که هیئت داوران به چه سمتی تمایل دارند. آرنوفسکی خیلی مرموزه اما بقیه اعضای ژوری رو مجبور میکنه که در مورد فیلم ها با هم بحث و گفتگو بپردازند. همین کارش هم باعث شد که به خاطر فیلم «کشتی گیر» جایزهء شیر طلایی رو ببره.»

جشنواره فیلم ونیز چهارشنبه سی و یکمِ ماه اگوست آغاز خواهد شد و تا شنبه دهم ماه سپتامبر و روزی که برنده شیر طلایی اعلام می شود ادامه خواهد داشت.


iran#

بايگانی وبلاگ