شنبه، شهریور ۲۱، ۱۳۹۴

سکولارها و قاعده طلایی

سکولارها و قاعده طلایی
 
با سست شدن اعتقادات مذهبی در ایران هرچه بیشتر با واقعیت تلخ رفتارهایی در جامعه روبرو می شویم که حکایت از سقوط اخلاقی دارد و البته به قول برتراند راسل وقتی اخلاق در جامعه ای به مذهب تکیه داشته است انتظار دیگری هم نمی توان داشت.
 
بیش از یک صد سال معرفی سکولاریسم در جامعه ایران به همراه طرح آموزه های اخلاقی سکولار نبوده است. در جوامع کمونیستی نظیر چین نیز هنگام معرفی اندیشه های سکولار گرایشات فکری معینی حتی ضد برخی آموزه های اخلاقی سکولار مبارزه می کردند. نمونه اش "گروه چهار نفر" که هواداری از قاعده طلایی را در میان پیروان اندیشه های کنفوسیوس بعنوان نظریه ای بنفع بازماندگان طبقات حاکم، مورد حمله قرار می دادند. آنها می گفتند که ترویج قاعده طلایی به معنی قائل شدن حق مساوی برای بورژوازی و پرولتاریا است.
 
قاعده طلایی که در زبان انگلیسی "گُلدن رول" خوانده می شود یعنی در مورد دیگران کاری نکن که مایل نیستی نسبت به تو انجام دهند یا به عبارت ساده تر "هر آنچه بر خود نمی پسندی بر ديگران مپسند." البته  این مفهوم را به شکل مثبت هم می توان بیان کرد که با دیگران آنگونه رفتار کن که انتظار داری آنها با تو رفتار کنند. در ایران خواجه عبدالله انصاری که این اندیشه را در نوشته های خود مورد تأکید قرار داده شاید تحت تأثیر مستقیم آثار کنفوسیوس بوده است.
 
با رشد سکولاریسم در میان ایرانیان شایسته است که اینگونه آموزه های اخلاقی را مدنظر قرار دهیم. متأسفانه بسیاری از جریانات سکولار فقط حمله به مذهب و آموزه های مذهبی را روز و شب پیشه خود کرده اند و متوجه نیستند که امروز 37 سال پس از تأسیس دولت اسلامی در ایران، در جامعه ایرانی متأسفانه فقدان پای بندی به اصول اخلاقی بیشتر مسأله است تا خشکه مذهبی بودن. نگاهی به بازار خرید و فروش کلیه در ایران و کلاً رفتار ایرانیان با یکدیگر در داخل و خارج کشور بیاندازیم و کمی تأمل کنیم که چقدر قاعده طلایی می تواند امروز برای ما چراغی راهنما باشد.
 
به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
 
سام قندچی، ناشر و سردبير ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com 
بیست و یکم شهریور ماه 1394
September 12, 2015
 
 
متون برگزیده

 


----------------------
http://www.iranscope.com

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ