دوشنبه، مهر ۰۶، ۱۳۹۴

شادی امین:دادخواهی، امری مربوط به همه جامعه

شادی امین:دادخواهی، امری مربوط به همه جامعه
http://iranscope.blogspot.com/2015/09/blog-post_81.html

برنامه صفحه دو را دیدم و به این اراده و امیدی که در حرفهای این دو عزیز موج می زند، افتخار می کنم.
این برنامه از معدود برنامه هایی بود که با ترکیبی بسیار سنجیده، یک نفر از خانواده های اعدام شدگان دهه شصت (که اینبار مرد است) و از نسل انقلاب کرده ها و کسی که خود دستی بسیار توانمند بر آتش پیشبرد امر دادخواهی دارد، و یک کارشناس (که اینبار یک زن است) و فعال حقوق بشر و از نسل پس از دهه شصت، که با دانش حقوقی و انگیزه قوی انسانی اش در مقابله با بی عدالتی و عاملان و آمران جنایت، آنچنان مکمل و همراه یکدیگر سخن گفتند که امید را در دل زنده می کرد.
همانموقع نوشتم که ای کاش عده بیشتری از جوانان و نسل دومی هایی که هیچ نسبتی هم گاه با قربانیان این جنایات ندارند، چون شادی صدر، مریم حسین خواه و بسیاری دیگر به جرگه دادخواهان و مدافعین آنها بپیوندند. بدون چنین گسترشی در امر مبارزه برای عدالت و دانستن حقیقت، امیدی به بازکردن درهای این زندان بزرگ نیست. پس از 6 سال از جنبش اعتراضی 88، صداهایی در بین بسیاری کسانی که یا از جنایات دهه شصت اطلاع کافی نداشتند و یا بر کهنه گی و فراموش کردن آن اصرار داشتند، امروز به مخالفان جدی تمامی جناح های دست اندرکار این نظام بدل شده و بر مقابله با مصونیت دست اندرکاران این جنایات پافشاری می‌کنند. این آن تاثیر آگاهی رسانی است که ما بر آن تکیه می کنیم. ما بر حقانیت راهمان در مبارزه با جنایت و بی عدالتی ایمان داریم. و از این رو فکر می کنم پیوند زدن مبارزه در مسیر دادخواهی با نسل های بعدی و دخیل کردن آنان در طرح این مطالبه به عنوان امری مربوط به کلیه آحاد جامعه یکی از ضروریاتی است که باید به آن پرداخت.
برنامه «صفحه دو آخر هفته بی بی سی» پیرامون بررسی حقوق خانواده هاي اعدام شدگان دهه ٦٠، با حضور شادی صدر، مدیر «عدالت برای ایران» و جعفر بهکیش ، فعال حقوق بشر و از خویشاوندان اعدام شدگان دهه٦٠.
«عدالت برای ایران»:جزای جمعی: نقض مستمر حقوق خانواده‌های اعدام‌شدگان دهه ۶۰ همچنان ادامه دارد
داستان ناتمام مادران و خانواده های خاوران

بی بی سی:صفحه دو آخر هفته: گزارش جديد درباره اعداميان دهه ۱۳۶۰؛ نابرابرى‌هاى حقوق زن و مرد در ايران
https://youtu.be/4bukI_ev2Qcمنبع:
https://goo.gl/p6N99n

مطلب مرتبط:
شادی صدر: فراخوان ادای دین!
http://iranscope.blogspot.com/2015/09/blog-post_52.html 

----------------------

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ