پنجشنبه، مهر ۳۰، ۱۳۹۴

سفر مصدق به آمریکا

سفر مصدق به آمریکا
بیست و هفتم مهرماه 1394

http://iranscope.blogspot.com/2015/10/blog-post_85.html

بیش از 60 سال پیش در چنین روزهایی دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت ایران در ادامه مبارزاتش برای ملی کردن صنعت نفت عازم نیویورک شد تا در شورای امنیت از حق ملی شدن نفت ایران دفاع کند.
 به گزارش مجله تاریخ فرادید، مصدق در اکتبر سال 1951 برای دفاع از حق ایران در شورای امنیت سازمان ملل برای ملی کردن صنعت نفت ایران عازم نیویورک شد. او در این سفر ضمن سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل ده‌ها گفتگو و مصاحبه با رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی مختلف صورت داد و به چهره برجسته سیاسی در سطح بین المللی تبدیل شد.
 مصدق در واشنگتن با "دین آچسن" وزیر امورخارجه وقت آمریکا و نیز "هری ترومن" رئیس جمهور امریکا نیز ملاقات و مذاکره کرد. استقبال مقامات ارشد آمریکایی در ایستگاه راه آهن واشنگتن از مصدق بی سابقه توصیف شده بود. مصدق از دیوان عالی آمریکا و آرامگاه و خانه جورج واشنگتن نیز دیدن کرد.
 نخست وزیر وقت ایران که با دخترش ضیاء اشرف و پسرش دکتر غلامحسین به آمریکا آمده بود در سخنرانی خود در شورای امنیت به زبان فرانسه، به شدت نسبت به سیاست های مداخله جویانه انگلیس در ایران انتقاد کرد و اعلام کرد تا ملی کردن صنعت نفت ایران مبارزه خود را ادامه خواهد داد.
 در جریان این سفر دکتر مصدق برای مدتی نیز در بیمارستان بستری شد؛ او پیش از ورود به امریکا به سفارت ایران در واشنگتن دستور داده بود با اطلاع وزارت امور خارجه دو اتاق در بیمارستانی در نیویورک برای او بگیرند و به محض ورود از فرودگاه به آنجا رفت.
 مصدق در اولین روزهای ورود به امریکا مذاکرات و دیدارهای خود را در بیمارستان انجام داده و همزمان برای درمان تحت نظر پزشکان امریکایی قرار داشت. نقل شده است که مصدق پس از اطلاع از هزینه های بالای بیمارستان فورا به بهانه حضور در جلسه شورای امنیت بیمارستان را ترک می‌کند. عکس های سفر مصدق به امریکا در سایت کتابخانه "هری ترومن" رئیس جمهور اسبق امریکا قابل دسترسی است.
 

ورود دکتر مصدق به فردوگاه واشنگتن

 استقبال از دکتر مصدق در امریکا
استقبال از دکتر مصدق در امریکا
ملاقات مصدق با "تریگو لی" دبیر کل وقت سازمان ملل
مصدق عازم کاخ ریاست جمهوری امریکا

ملاقات مصدق و هری ترومن رئیس جمهور امریکا
مصدق در بازدید از ناقوس آزادی در فیلادلفیا
ملاقات مصدق با لویی هندرسن سفیر امریکا در تهران

مصدق در بیمارستان
مصدق در بیمارستان
مصدق و دخترش در بیمارستان
مصدق در دیوان عالی امریکا
مصدق در جلسه دیوان عالی امریکا
مصدق میهمان دیوان عالی امریکا
مصدق میهمان دیوان عالی امریکا
مصدق میهمان دیوان عالی امریکا
مصدق در نشست شورای عالی امنیت
"دین آچسن" در بدرقه دکتر مصدق در فرودگاه

 
منبع:----------------------

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ