پنجشنبه، بهمن ۲۲، ۱۳۹۴

یادداشت استیون هاوکینگ در مورد رصد امواج گرانشی انیشتین

یادداشت استیون هاوکینگ در مورد رصد امواج گرانشی انیشتین
http://iranscope.blogspot.com/2016/02/blog-post_39.html

My congratulations to the LIGO team on their discovery of gravitational waves. It is a result that is at least as important as the discovery of the Higgs Boson. It includes the first observation of gravitational waves, and of two black holes colliding and merging. With LIGO's increased sensitivity, we can expect many more detections, all improving our knowledge about how the universe works.
These experimental observations are consistent with my theoretical work on black holes in the 1970s. As a theoretical physicist, I have spent my life contributing to our understanding of the universe. It is thrilling to see predictions I made over 40 years ago such as the black hole area and uniqueness theorems being observed within my lifetime. -SH
 

خبر مرتبط
In Historic First, Einstein's Gravitational Waves Detected Directly
http://www.space.com/31900-gravitational-waves-discovery-ligo.html

یک ستاره در هفت آسمان: پس از ۱۰۰ سال انتظار، سرانجام امواج گرانشی به دام افتادند
http://1star-7skies.blogspot.com/2016/02/blog-post_24.html

امواج گرانشی به طور مستقیم یافته شدند. این امواج در ماه سپتامبر گذشته، همزمان هر دو آشکارساز رصدخانه ی امواج گرانشی با تداخل سنج لیزری (LIGO، لیگو) در واشنگتن و لوییزیانا بر پا شده اند شناسایی شده و خبرش امروز اعلام شد.
پس از بررسی ها و بازبینی های چندین باره ی دامنه دار، سرنجام دانشمندان امروز این دستاورد را با امتیاز "۵ سیگما" (بالاترین امتیاز در یافته های علمی) در نشستی خبری به آگاهی همگان رساندند.

این امواج گرانشی با اندازه ای بسیار نزدیک به مقدار چشمداشتی، در پی ادغام دو سیاهچاله که در یک مارپیچ مرگ به یکدیگر نزدیک می شدند گسیلیده شد. سیاهچاله ی تازه ای که از آن دو شکل گرفت در یک لحظه، لرزشی سریع به وجود آورد که روی زمین نیز حس شد.

این یافته ی تاریخی که آلبرت انیشتین ۱۰۰ سال پیش آن را پیش بینی کرده بود، تاییدیست بر شناخت بنیادین بشر از گرانش و فیزیک پایه. و نکته ی دیگر این که، سرراست ترین تایید از وجود سیاهچاله ها نیز بود. در بخش بالای تصویری که اینجا می بینید و در واقع یک برداشت هنری است، دو سیاهچاله ی ادغام شونده را می بینید. پایین تصویر، سیگنالی نشان داده که که به مدت ۰.۳ ثانیه نوسط هر دو آشکارساز لیگو دریافت شدند.

اکنون رصدخانه ی لیگو بهینه سازی شده و انتظار می رود در آینده یافته های بیشتری از امواج گرانشی برایمان به ارمغان بیاورد. شاید یافته های آینده هم از سوی لیگو و هم از سوی آشکارسازهای دیگر نه تنها مهر تاییدی بر سرشت شگفت انگیز این سنجش ها بزنند، بلکه نویدبخش راه تازه ای برای دیدن و کاوش کیهان نیز باشند.

در اینجا ویدیویی را می بینید که بنیاد فناوری ماساچوست (ام آی تی) در باره ی این خبر منتشر کرده:


 


----------------------
http://www.iranscope.com

SEARCH

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

بايگانی وبلاگ