شنبه، اسفند ۰۱، ۱۳۹۴

انصراف جب بوش منظری از دموکراسی در آمریکا

انصراف جب بوش منظری از دموکراسی در آمریکا
http://iranscope.blogspot.com/2016/02/blog-post_88.html
 
ساعتی پیش جب بوش کاندیدای ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه آمریکا از ادامه کمپین انتخاباتی خود به دلیل کسب آراء کم در انتخابات مقدماتی آن حزب در نخستین سه ایالت مورد مسابقه، انصراف داد (1).
 
جب بوش نه تنها برادر یک رییس جمهور پیشین و پسر رییس جمهوری دیگر بود بلکه کل تشکیلات حزب جمهوریخواه نیز از او حمایت می کرد و کمپین خود را با صد میلیون دلار آغاز کرد اما مردم توانستند او را نخواهند و او هم بالاخره از مسابقه خارج شد.
 
در مورد انتخابات این دوره در آمریکا ماه هاست که بحث می شود (2). اما امروز مهم نیست که شخصاٌ موافق جب بوش یا حزب جمهوریخواه باشیم یا مخالف، آنچه مهم است قدرت آشکار دموکراسی در این تجربه است که در این کشور مردم می توانند تصمیم بگیرند که با رأی خود با چنین کاندیدایی مخالفت کنند بدون آنکه مجبور باشند علیه رهبری حزب یا خانواده با نفوذ کاندیدا با تفنگ برخیزند.
 
شاید امروز که در آستانه انتخابات هفتم اسفندماه 1394 در ایران هستیم همین سؤال را درباره حق مردم در ایران از خود بپرسیم و ببینیم که در کدام سیستم مردم بیشتر از حق رأی برخوردارند و بجای بیرون زدن رگ گردن فقط با منطق به همین تجربه ساده نگاهی اندازیم و قضاوت کنیم.
 
به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران
 
سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com
اول اسفند ماه 1394
February 20, 2016
 
پانویس:
 
1. Jeb Bush Bows Out of Campaign, Humbled and Outgunned
http://www.nytimes.com/2016/02/21/us/politics/jeb-bush.html?_r=0
 
2. دو راه حل اقتصادی در انتخابات آمریکا
http://www.ghandchi.com/1027-two-econ-solutions.htm
 
 
متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com
 

 
 
----------------------

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ