دوشنبه، فروردین ۰۸، ۱۳۹۰

تروی ديويس در خطر اعدام قرار گرفت


تروی ديويس در خطر اعدام قرار گرفت
دوشنبه, 01/08/1390 - 23:49
http://radiozamaneh.com/news/world/2011/03/28/2848

متن خبر به انگليسی از آسوشيتدپرس
http://www.forbes.com/feeds/ap/2011/03/28/general-us-supreme-court-troy-davis_8378305.html


تروی ديويس زندانی ۴۲ ساله سياه‌پوست آمريکايی پس از دو دهه حبس در سلول مرگ، در خطر اعدام قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آخرين دادگاه تجديد نظر ديوان عالی ايالات متحده در واشنگتن، درخواست ديويس را برای محاکمه مجدد رد کرد و وی اينک در خطر اعدام قرار دارد.

تروی ديويس که خود را بی‌گناه می‌داند اينک در ايالت ويرجينا در انتظار مرگ با تزريق کشنده است.

ديويس در سال ۱۹۹۱ بر اساس شهادت شاهدان، به جرم قتل مارک مک‌فيل، پليس سفيدپوست به اعدام محکوم شد.

اسلحه‌ای که وی قتل را انجام داده، مدرک روشن و يا آثار دی‌ان‌ای که ثابت کند وی قاتل مک‌فيل بوده، به‌دست نيامده است.

در ماه اوت ۲۰۰۹ ديوان عالی دادگاه فدرال درخواست بازگشايی دوباره پرونده قتل را کرده بود. با وجود آن‌که هفت شاهد از ۹ شاهد، شهادت خود عليه ديويس را پس گرفتند دادگاه ساوانا در اوت ۲۰۱۰ به اعدام وی رأی داد.

تروی ديويس سه بار موفق شد اجرای حکم اعدام خود را به تعويق اندازد. مبارزه او عليه حکم اعدام توجه جهانيان را به وی جلب کرده است و بسياری مورد ديويس را سند تازه‌ای عليه دستگاه تبعيض‌آميز قضائی آمريکا نسبت به سياه‌پوستان می‌دانند.

از پشتيبانان نامدار تروی ديويس می‌توان به اتحاديه اروپا، جيمی کارتر، رئيس جمهور پيشين آمريکا در اواخر دهه ۷۰ ميلادی، دزموند توتو، کشيش آفريقای جنوبی و برنده جايزه صلح نوبل، و همچنين پاپ بنديکت شانزدهم اشاره کرد.

سازمان عفو بين‌الملل اعلام کرد که از رأی ديوان عالی قضائی آمريکا شگفت‌زده شده است. عفو بين‌الملل امروز گفت در مورد جرم ديويس ترديدهای بيشتری وجود دارد.

عفو بين‌الملل افزود عدم وجود شواهد روشن در اين ماجرا، «غير قابل فسخ» دانستن اين حکم از سوی ديوان عالی قضائی را قابل تعمق می‌سازد.

اکنون می‌بايست مقامات ايالت ويرجينا زمان اعدام ديويس را تعيين کنند.

از زمان اجرای دوباره حکم اعدام در سال ۱۹۷۶ در اين ايالت، تا کنون ۴۹ نفر اعدام شده‌اند. آخرين بار در ماه ژانويه اين حکم در اين ايالت به اجرا گذاشته شد.

اکنون تنها اميد ديويس کميته عفو است که بتواند مجازات اعدام را به حبس ابد تغيير دهد.

سازمان عفو بين‌الملل امروز در گزارش سالانه خود درباره اعدام‌های سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که آمريکا با ۴۶ اعدام در رتبه پنجم کشورهايی قرار دارد که بيشترين اعدام‌های سال گذشته را داشته‌اند.

iran#

بايگانی وبلاگ