پنجشنبه، دی ۰۳، ۱۳۹۴

حشمت طبرزدی: چرا باید به همبستگی بپیوندیم

حشمت طبرزدی: چرا باید به همبستگی بپیوندیم
http://iranscope.blogspot.com/2015/12/blog-post_61.html

 
در وضعیت کنونی که دو جناح موجود در قدرت رو در روی هم صف کشیده اند و حتا امکان حوادثی پر دامنه تر از سال 88 می رود، بسیاری نگران هستند که مبادا، همبستگی با حضور در میدان سپر بلای برخی شده یا مجبور به پرداخت هزینه شود و به همین دلیل راه کنار کشیدن و تحریم غیر فعال را ترجیح می دهد.
اما یادمان باشد که ما و اکثریت هم میهنان برای کسب قدرت به نفع خود و دار و دسته ی خود، پا به میدان نمی گذاریم. ما اگر امروز در میدان نباشیم،فردا همچون بخش بزرگی از اپوزسیون، فقط تماشاچی خواهیم بود و بازیکنان کسان دیگری خواهند بود.
ما به نفع جناحی وارد کارزار نمی شویم. فقط برای رهایی مردم و دموکراسی و عدالت وارد این میدان می شویم و البته باید هزینه ی ان را بپردازیم. حتا اگر در این کارزار ، یک گام ،جناح سرکوبگر عقب رانده شود، به نفع دموکراسی خواهان است. امروز هاشمی رفسنجانی جبهه ای علیه خامنه ای و دلواپسان گشوده است که اگر فرض کنیم، در این چالش، برنده ی قطعی رفسنجانی باشد، که احتمال ان زیاد نیست، باز به نفع دموکراسی خواهی است. برای این که نیرو های سرکوب در چنین نبردی، ضعیف تر می شوند و مبارزه با رفسنجانی برای ما ، راحت تر از مبارزه با خامنه ای است. در واقع این تاکتیک مبارزه است.
برخی بر این گمان هستند که اگر رفسنجانی بیاید، جمهوری اسلامی را بیمه می کند، حسن خمینی را به رهبری می رساند و به همین دلیل سعی می کنند ، مردم را به انفعال دعوت نمایند تا رفسنجانی و اصلاح طلب ها برنده نباشند. اما این تحلیل موجب می شود تا عملا خامنه ای برنده باشد.
ما نمی خواهیم از رفسنجانی حمایت کنیم و به شدت با جمهوری اسلامی و به ویژه ولایت فقیه مخالف هستیم اعم از این که خامنه ای بر کرسی باشد یا حسن خمینی جانشین او شود ،اما دوست داریم رفسنجانی بتواند چالش را ادامه بدهد. حتا اگر به احتمال کم، او در این چالش برنده ی قطعی باشد، مبارزه در شرایط جدید راحت تر است. در هر حال این ها به قدرت مطلقه ی فردی نقد دارند و خواهان شورایی کردن ان هستند. حتا طرح این حرفها به نفع دموکراسی خواهان است برای این که به تابو شکنی در بین طرفداران ولایت مطلقه ی فقیه کمک می کند.
در وضعیت کنونی دلواپسان و اصلاح طلبان بازیگران اصلی میدان هستند و میلیون ها ایرانی را به دنبال خود در این بازی کشانده اند. اما اپوزسیون یا منفعل و تماشا چی است یا بخش هایی از ان، برای اصلاح طلب ها سوت و کف می زند، بدون این که سهمی و نقشی در بازی داشته باشد.
همبستگی تلاش می کند این معادله را بر هم بزند و اپوزسیون دموکرات را وارد بازی کند تا سهم خود در اثر گذاری در میدان مبارزه و رقابت را داشته باشد. به همین دلیل من فکر می کنم نباید خاموش و تماساچی بود. دوران تماشاچی بودن به سر رسیده و باید استین بالا زد. شرایط انتخابات ازاد و دموکراتیک ، از سوی همبستگی اعلام شده است. می توان برای ثبت نام اقدام کرد و عملا وارد بازی شد. قاعده ی بازی را باید تعیین کرد. اگر ما وارد نشویم، قاعده را رژیم تعیین می کند.
تحلیل اشتباه از شرایط، موجب عملکرد اشتباه می شود. حتم داشته باشید در انتخابات پیش رو ،میلیون ها ایرانی پای صندوق ها می روند تا به این یا ان کاندیدا رای بدهند. نمی توان ذهنی برخورد کرد و مدعی شد این ها مردم نیستند یا نمی فهمند یا این که ما باید از موضع خود عدول نکنیم و همچنان در ماورا بمانیم.
این تحلیل ها خریدار ندارد. بلکه باید وارد میدان مبارزه شد و حرف زد و روی ملاک ها پا فشاری کرد و افشاگری کرد. باید مردم را همراهی کرد و کمک کرد و در عین حال مانع از این شد که دلواپسان و اقتدارگرایان ،همچنان در نبود اپوزسیون دموکرات، یکه تازی کنند. مهم ترین دشمن دلواپسان قدرت و اقتدارگرایان کسانی هستند که بخواهند قدرت را از انها بگیرند. کسانی نیستند که بخواهند شعار های رادیکال و براندازی بدهند اما در عمل، هیچ اقدامی علیه منافع قدرت مطلقه ی حاکم نکنند.
امروز 90 درصد و بلکه بیش از ان، در دست کسانی است که کم تر از 10 درصد جامعه هستند و همین 10 در صد هستند که اسلحه و زندان و زور را در دست دارد و من و تو را سرکوب می کند.
نمی گویم اگر رفسنجانی و خاتمی حاکم باشند، من و تو را ازاد می گذارند. چنین توهمی ندارم، بلکه مدعی هستم مبارزه با این ها اسان تر از مبارزه با خامنه ای و مصباح یزدی و جنتی است. برای این که ،برنده شدن خاتمی در این وضعیت، موجب ضعف جدی نیروی سرکوب می شود.زیرا در فرایند این چالش در قدرت، این نیروی سرکوب است که تحلیل می رود. ما باید کمک کنیم تا این نیرو بیشتر تحلیل برود.
به همین دلیل باید از اپوزسیون دعوت کنیم تا به همبستگی بپیوندد یا موضع همبستگی را تقویت کند ،نه موضع انهایی که از همین امروز با شعار ،، تحریم،، عملا بخشی از نیرو ها را به انفعال و عملا به نفع خامنه ای دعوت می کنند. تحریم زمانی اثر گذار است که فعال باشد و نه منفعل. تجربه نشان داد، تحریم بدون برنامه، به نفع جناح سرکوبگر بود.هر گاه با فراخوان به تحریم بتوانیم کمینه 90 درصد از رای دهندگان را به خانه نشینی بکشانیم، در انصورت تحریم بهترین ابزار است.

منبع:
https://goo.gl/yYUlly


http://www.hambastegi-iran.org/


----------------------

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ