دوشنبه، تیر ۱۳، ۱۳۹۰

چهل سال از مرگ جیم موریسون ، خواننده سرکش گروه «دورز» گذشت


چهل سال از مرگ جیم موریسون ، خواننده سرکش گروه «دورز» گذشت
http://www.voanews.com/persian/news/arts/Jimmorrison-2011-7-4-124959564.html

سوم جولای چهلمین سالگرد درگذشت جیم موریسون خواننده فقید و پرآوازه گروه پرطرفدار راک اند رول «دورز»The Doors را رقم زد.

جیم موریسون که به «لیزارد کینگ» معروف بود یکی از بزرگ ترین ستارگان موسیقی راک دهه ٦٠ میلادی به شمار می رفت و در دوران حیات کوتاه خود توانست از محبوبیت و معروفیتی کم نظیر برخوردار شود. او که به عنوان ترانه سرایی کم نظیر با اشعاری فراموش نشدنی شناخته می شود، اغلب به خاطر رفتاری سرکش، شخصیتی نا آرام، اعتیاد به مواد مخدر و الکل و هم چنین مقابله با قانون درمرکز توجه قرار داشت.

جیم موریسون درسال ١٩٤٣ در شهر «ملبورن» در ایالت فلوریدا به دنیا آمد. پدرش یک افسر سختگیر نیروی دریائی بود ومرتبا با ماموریت های مختلف به همراه خانواده خود از یک شهر به شهری دیگر نقل مکان می کرد.

جیم موریسون در سال ١٩٦٧ با ری منزارک نوازنده کیبورد آشنا شد و این دو با همکاری «جان دنسمور» ، درامر و رابی کریگر نوازنده گیتار، گروه «دورز» را تشکیل دادند که نام آن از کتابی به نام «درهای ادراک» نوشته آلدوس هاکسلی گرفته شده است. عنوان این کتاب هم بازگشتی بود به یکی از گفته های «ویلیام بلیک» نویسنده و متفکر معروف آمریکایی با این مضمون که :«اگر درهای ادراک بشر پاکیزه می ماند همه چیز به همان صورت اصلی و ابدی برآدم ها آشکار می شد.»

برخی از معروف ترین ترانه های گروه دورز با اشعار موریسون و موسیقی ری منزارک عبارتند از: Break on Through, Light My Fire, L.A. Woman و Roadhouse Blues.

امروزه چهار دهه پس از مرگ جیم موریسون هنوز هم هرسال بیش از یک میلیون نسخه از آلبوم های گروه «دورز» به فروش می رسد . جیم موریسون بعد از خواندن ترانه معروف «ال ای وومن» به همراه دوست دخترش به پاریس رفت . در سوم ژوئیه ١٩٧١ جسد این ستاره موسیقی راک در حمام آپارتمان اجاره ای اش پیدا شد . علت مرک سکته قلبی اعلام شد، اما عدم انجام کالبد شکافی به پخش یک سری شایعات براساس نوعی تئوری توطئه دامن زد. جسد جیم موریسون در گورستان معروف «پرلاشز» درپاریس به خاک سپرده شد و از آن زمان تا کنون مقبره او در طول چهار دهه گذشته به صورت زیارتگاهی برای طرفداران موریسون از نسل های مختلف درآمده است.

درچهلمین سالگرد مرگ جیم موریسون یک باردیگر جمعیت کثیری از طرفداران او از گوشه و کنار جهان برسر مزار این شاعر سرکش حاضر شدند.


iran#

بايگانی وبلاگ