چهارشنبه، مرداد ۰۵، ۱۳۹۰

یک خواننده تنورآمریکایی و یک سوپرانو از آفریقای جنوبی برندگان مسابقات اپرالیای پلاسیدو دومینگو


یک خواننده تنورآمریکایی و یک سوپرانو از آفریقای جنوبی برندگان مسابقات اپرالیای پلاسیدو دومینگو
http://www.voanews.com/persian/news/arts/OperaliaPlacidoDomingo-2011-7-27-126251798.html

یک خواننده «تنور» آمریکایی و یک خواننده سوپرانو از آفریقای جنوبی به عنوان برندگان جایزه اول رقابت های جهانی اپرا که تحت عنوان «پلاسیدو دومینگو اپرالیای ٢٠١١» امسال در شهرمسکو برگزار می شد شناخته ومعرفی شدند.

«اپرالیا» یک مسابقه اپراخوانی بین المللی است که توسط «پلاسیدو دومینگو» اپراخوان معروف در سال ١٩٩٣ در فرانسه پایه گذاری شده است و هرسال در یک شهر جهان برگزار می شود و کار آن شناسایی و معرفی استعدادهای جوان وتازه در رشته خواندن اپرا است. «اپرالیا» تا امروز توانسته است بسیاری از چهره های معروف امروز اپرا از جمله خوزه کورا، آساوا مارتینز، آنا ماریا و ایوان مولا را به جهانیان معرفی کند.

امسال مسابقات بین المللی اپرالیا، که به مدت هفت روز از هجدهم تا بیست و چهارم ماه جولای در شهر مسکو برگزار می شد یک بار دیگر با حضور«پلاسیدو دومینگو» رهبر ارکستر و خواننده «تنور» اسپانیایی جوایزخود را طی مراسم باشکوهی به بهترین چهره های نوظهور«اپرا» درسالی که گذشت اهدا کرد.

شرکت کنندگان که از سراسر جهان برای شرکت در این رقابت ها به مسکو آمده بودند در آخرین روزمسابقات، در مراسم اهدای جوایز «اپرالیا» در تالار تاریخی تئاتر و موسیقی «استانیسلاوسکی و نمیروویچ دانچنگو» مسکو حضوریافتند.

اعضایِ ژوری این رقابت ها که توسطِ پلاسیدو دومینگو انتخاب شده بودند عبارت بودند از «گالیندا ویشنوسکایا» خواننده سوپرانو و نام آور روسی و «مارتا دومینگو»، خواننده سوپرانوی بازنشسته و همسر پلاسیدو دومینگو.

«ژان لوئی گریندا »مدیرِ «اپرا دو مونته کارلو» و یکی از اعضایِ هیئت ژوری می گوید این جشنواره و رقابت ها به این منظور تشکیل یافته که هم نشان دهد که اپرا یک هنر معاصر است و هم اینکه به اپرا خانه های بزرگ کمک کند تا خواننده هایی تازه با صداهایی دلپذیر و ظاهری برازنده پیدا کنند:«اپرا دیگه مثل دوران قدیم نیست. امروزه اپرا بی نهایت مدرن شده به خاطر همین هم ما به دنبال خواننده های جوان تر، هنرمندانی با صدا و ظاهری زیبا هستیم. همونجوری که پلاسیدو دومینگو یک روز به صحنه اپرا راه پیدا کرد.»

بسیاری از داوران این مسابقات سالیانه را مدیران و تصمیم گیرندگان اپرا خانه هایِ عمده جهان تشکیل می دهند. کسانی که می توانند به خوانندگان تازه نفس در یافتن کار کمک دهنده باشند.

برندگان اول مسابقه «اپرالیای» امسال، «رنه باربرا» خواننده تنور آمریکایی و «پریتی یندی» خواننده سوپرانوی آفریقای جنوبی بودند که هرکدام علاوه بر جوایز اصلی یک جایزه نقدی ٣٠ هزار دلاری را نیز از آن خود ساختند.

باربرا که در سن فرانسیسکو، فلوریدا و شیکاگو تعلیم صدا دیده است می گوید این رویایِ همیشگی اش بوده که درمسکو برنامه اجرا کند:«این یک فرصت طلائیه که بتونی جلوی این همه آدم آواز بخونی. افراد بی نظیری اینجا هستن که خیلی با استعدادن. رقابتِ خیلی سختیه. خود این مسئله که بتونی برایِ پلاسیدو دومینگو و گالیندا ویشنِوسکایا بخونی یک فرصت باورنکردنیه. اومدن به مسکو و اجرا در اینجا برام یه آرزوی همیشگی بوده و خوشحالم که این فرصت برام پیش اومد.»

مسابقات «اپرالیا» که پیش از این ها در شهرهایی چون پاریس، لندن، توکیو و لوس آنجلس برگزار شده است برای نخستین بار درتاریخ اجرای این مسابقات در مسکو برگزار می شد.


iran#

بايگانی وبلاگ