دوشنبه، اردیبهشت ۰۵، ۱۳۹۰

فیروزه خطیبی-میهمانان سرشناس جشن عروسی شاهزاده انگلستان و کیت میدلتون


میهمانان سرشناس جشن عروسی شاهزاده انگلستان و کیت میدلتون
فیروزه خطیبی
http://www.voanews.com/persian/news/arts/Royalweddingguestlist-2011-4-25-120621324.html

روز شنبه گذشته یک فهرست رسمی از سوی خاندان سلطنتی انگلستان منتشر شد که در آن نام میهمانان سرشناس از بین شخصیت های هنری و ورزشی معروفی که در جشن عروسی شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون شرکت خواهند کرد منعکس شده است.

در این فهرست نام چهره های معروفی چون «التون جان»، دیوید و ویکتوریا بکهم، جاس استون خواننده معروف انگلیسی، گای ریچی، کارگردان سینما و شوهرسابق «مدونا» و «روآن آتکینسون» بازیگرسینما و ایفاگر نقش کمیک «مستر بین» به چشم می خورد. این میهمانان شرکت و حضور خود در جشن عروسی ویلیام و کیت در روز جمعه ٢٩ آوریل را تائید کرده اند.

البته «ماریو تستینو» عکاسی که عکس های نامزدی پرنس ویلیام و کیت میدلتون را گرفته است نیز جزو مدعوین اصلی در مراسم ازدواج این دو شرکت خواهد داشت.

دیوید بکهم و پرنس ویلیام به عنوان سفیرهای جام جهانی ٢٠١٨ انگلستان با یکدیگر همکاری داشته اند. گای ریچی نیز از دوستان نزدیک عروس و داماد به شمار می رود. آتکینسون، کمدین و بازیگر نقش «مستر بین» از دوستان نزدیک پرنس چارلز، پدر داماد محسوب می شود. التون جان هم که از نزدیک ترین دوستان «پرنسس دایانا» محسوب می شد در سال ١٩٩٧ پس از درگذشت «پرنسس ولز» براثر حادثه تصادف اتومبیل در پاریس، در سوگ او ترانه ای به نام «شعله ای در باد» را ساخت و آن را در مراسم تدفین «دایانا» به طور زنده اجرا کرد. ترانه محبوبی که در آن زمان به صورت یک تک ترانه به فروش رسید وهمه عواید آن نیز به سازمان های خیریه ای که «دایانا» تاسیس کرده بود اهدا شد. استون نیز در کنسرتی که به یاد لیدی دایانا در سال ٢٠٠٧ برگزار شد برنامه هایی اجرا کرد.

در حدود ١٩٠٠ میهمان در مراسم عقد و ازدواج ویلیام و کیت که در روز جمعه آینده در کلیسای معروف «وست مینیستر» Westminister Abbey برگزارخواهد شد شرکت خواهند کرد. تعداد ٦٠٠ نفر از این عده درپایان مراسم مذهبی به قصر باکینگهام، محل اقامت ملکه الیزابت خواهند رفت و در آنجا از آن ها با شامپاین و اردورهای مختلف پذیرایی خواهد شد.

دربارسلطنتی انگلستان روز شنبه گذشته هم چنین شرایط نشستن میهمانان در کلیسا را با طرح و نقشه های مخصوص مشخص کرده است. خاندان «لرد اسپنسر» که خانواده «لیدی دایانا» و از بستگان داماد، پرنس ویلیام هستند در بخش شمالی داخل کلیسا و درکنار خانواده «کیت میدلتون» خواهند نشست. دوستان و همکلاسی های ویلیام و کیت نیز در کنار این عده قرار خواهند گرفت. خاندان سلطنتی انگلستان و بیش از ٤٦ تن از اعضای خاندان های سلطنتی خارجی که از میهمانان و بستگان آن ها محسوب می شوند روبروی گروه اول در بخش جنوبی کلیسا خواهند نشست.

ملکه الیزابت دوم و همسرش «پرنس فیلیپ» (دوک ادینبورگ)، پرنس چارلز و همسرش «کامیلا» ( دوشس کورنوآل )و پرنس «هری» برادر ویلیام در کنار یکدیگر در بخش جنوبی صندلی های کلیسا می نشینند. پدر و مادر عروس، خواهر او «کارول» و برادر او «جیمز» در بخش شمالی کلیسا در صندلی های ردیف جلو خواهند نشست. در اطراف و پشت سر آن ها هم خاندان «اسپنسر» قرار خواهند گرفت.

نام شاهزاده سلمان بن حامد ال خلیفه بحرین در میان اسامی مدعوین در شرایط سیاسی فعلی و رفتاری که دولت او با فعالان سیاسی خواهان دمکراسی در این کشور داشته است باعث ایجاد تنش هایی درمیان مخالفان شده است. گروه های حامی حقوق بشر در روزهای گذشته از وزیر امور خارجه بریتانیا خواسته اند تا دعوت برای شرکت در جشن ازدواج کیت و ویلیام را از شاهزاده بحرین پس بگیرند.

از اسامی جالب دیگری که در فهرست میهمانان عروسی ویلیام و کیت جلب نظر می کند «جان میجر» است که پس از مرگ «لیدی دایانا» به عنوان وکیل و کفیل، کار رسیدگی به امور قانونی ویلیام و هری را برعهده داشت. هم چنین «آماندا بری» معاون «بافتا» BAFTA (سازمانی که در انگلستان با اسکار در آمریکا برابری می کند). ویلیام از سال ٢٠١٠ به عنوان رئیس افتخاری این سازمان فعالیت های مستمری داشته است.

در این جشن عروسی سلطنتی برای نخستین بار مدعوین به همراه «همسر و یا شریک زندگی» خود دعوت شده اند. برای مثال «التون جان» که از سال ٢٠٠٥، «دیوید فرنیش» را رسما «شریک زندگی» خود ساخته است به همراه او در مراسم ازدواج سلطنتی شرکت خواهد کرد. این دو اخیرا کودکی را به فرزندی قبول کرده و او را «لوان» نامیده اند .

مقامات دربار سلطنتی انگلستان به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته اند که طبق سنت قدیمی در مراسم ازدواج ویلیام و کیت اعضای خاندان های سلطنتی دیگر از کشورهایی چون دانمارک، نروژ، اسپانیا و مراکش دعوت شده اند اما برای رهبران سیاسی که کشورهای آن ها جزو ممالک سلطنتی محسوب نمی شوند از جمله پرزیدنت اوباما و پرزیدنت نیکلاس سارکوزی رئیس جمهور فرانسه دعوتنامه فرستاده نشده است.

درفهرست رسمی مدعوین، نام بسیاری ازشخصیت های سیاسی و رهبران دولتی بریتانیا، مقامات ارتشی، هم چنین برخی از اعضای خانواده های سربازانی که در عراق و افغانستان کشته شده اند، هم دوره های ویلیام در ارتش و کسانی که با او در سازمان های خیریه مختلف فعالیت دارند به چشم می خورد.

ملکه الیزابت دوم، روز پنجشنبه گذشته که هم زمان با سالروز تولد ٨٥ سالگی او بود، موافقت خود را با ازدواج کیت و ویلیام را رسما اعلام کرد..
iran#

بايگانی وبلاگ