سه‌شنبه، اسفند ۱۸، ۱۳۹۴

چگونه با دستور آیت الله خمینی حجاب برای زنان اجباری شد و تظاهرات 17 اسفندماه 1357

چگونه با دستور آیت الله خمینی حجاب برای زنان در ایران اجباری شد و تظاهرات 17 اسفند 1357
http://iranscope.blogspot.com/2016/03/17-1357.html
 
سی و هفت سال پیش، در شانزدهم اسفندماه 1357، تنها ۲۵ روز پس از پیروزی انقلاب، روح‌الله خمینی در یک سخنرانی دستور داد که زنان از این پس حق ندارند بدون حجاب، در ادارات دولتی حضور داشته باشند. فردای آن روز در هفدهم اسفندماه 1357 که مصادف با ۸ مارس، روز جهانی زن بود، هزاران زن در خیابان‌های تهران در اعتراض به این دستور، راهپیمایی کردند. این دستور و تظاهرات زنان، سرآغاز تحمیل حجاب بر زنان از یک سو و مقاومت آنان در برابر حجاب اجباری از سوی دیگر بود.
کتاب “۳۵ سال در حجاب”، نخستین گزارش حقوق بشری است که به روشنی نشان می‌دهد زنان در ایران بیش‌ترین و فراگیرترین آزار و اذیت‌ها را به خاطر مقاومت در برابر حجاب اجباری تجربه کرده‌اند و طیف گسترده‌ای از بدیهی‌ترین حقوق شهروندی‌شان تنها به دلیل تبعیت نکردن از قوانینی که آنها را مجبور به پوشاندن سر و بدن خود می‌کند، به شکلی سازمان‌یافته نقض شده است.
این گزارش براساس آمارهای رسمی و نیز مصاحبه با ۲۱ زن که حقوق‌شان به دلیل عدم رعایت قوانین مربوط به حجاب نقض شده، نشان می دهد که جمهوری اسلامی برای سال‌ها، تعهدات بین‌المللی خود در زمینه اصل عدم تبعیض و اصل منع شکنجه را با اجبار حجاب، به عنوان یک مصداق بارز تبعیض جنسیتی و آزار و اذیت زنان برای اعمال این اجبار، زیرپا گذاشته است.


نسخه انگلیسی کتاب در سایت آمازون:
http://goo.gl/TDhULY
نسخه فارسی کتاب در عدالت برای ایران:
http://goo.gl/OAa58s
تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید:
https://telegram.me/Justice4iran

 ----------------------

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

بايگانی وبلاگ